A 3D volumetrikus építés napjaink egyik legmodernebb építési technikája az építésben. Ez a helyszíni építés egy olyan formája, amelyben az egységeket egy gyárban gyártják le, majd a helyszínre szállítják összeszerelésre. A gyári környezetben történő építés módszere biztosítja, hogy a szükséges építőanyagokat időben beszerezzék, és a modulok a kinti időjárástól függetlenül felépíthetők.
kapcsolódó cikkek
- Melyek a legjobb gyakorlatok a moduláris építési projekt tervezésekor ?
- Mely országokban a legelterjedtebb a moduláris építkezés ?
- A moduláris lakhatási lehetőségek és szerkezetek útmutatója

A termékek különböző kivitelezési állapotokban (modulok, alapvető szerkezeti blokkok vagy félkész termékek) szállíthatóak a helyszínre, a helyszínen történő összeszerelésre készen. Az alapötlet az, hogy az épület nagy része a helyszínen kívül (egy gyári szerelősoron) készül, és csak a befejezéshez szállítják a helyszínre.
A módszer alkalmazható lakóépületek, iskolák, irodák, kórházak vagy más állandó (és néha ideiglenes) épületek építésére, és valamilyen módon egyensúlyt teremt a hagyományos építési projekt három összetevője – az idő, a minőség és a költség – között.
Más szóval, a volumetrikus építés akkor jön be, amikor egy épületet gyorsan, magas színvonalon és csökkentett költséggel kell felépíteni. Nyilvánvaló, hogy ennek a technikának vannak előnyei és hátrányai, és ezeket fogjuk itt megvitatni.
De először is, bár az „előregyártott”, a „moduláris” és a „volumetrikus” kifejezéseket gyakran felváltva használják, ezért hasznos felismerni a közöttük lévő leheletnyi különbségeket. Az előregyártott építés minden olyan szerkezetet (vagy alszerkezetet) jelent, amelyet gyári körülmények között terveztek és gyártottak, mielőtt a helyszínre küldték volna, hogy beépítsék egy épületbe.
A moduláris építés valamilyen vázból vagy szerkezetből áll, amelyben a kisebb egységeket (moduloknak nevezett) a helyszínen szerelik össze a vázra.
A modulokat gyakran a helyszínen kívül előre gyártják – innen a kifejezések felcserélhetősége.
Mint említettem, a modern volumetrikus moduláris építés olyan, a helyszínen kívüli építési módszerekre utal, ahol az épületeket meglehetősen nagyméretű, előre elkészített darabok vagy modulok összekapcsolásával állítják össze. Ezt a folyamatot az teszi modulárissá, hogy a gyárat elhagyó modulok háromdimenziós szerkezetek – padlóval, falakkal és mennyezettel, valamint belső csatlakozásokkal készülnek el.
A moduláris épületek felemelkedése, bukása és felemelkedése
Bár a moduláris épületek kezdete a 18. századra tehető, a modern volumetrikus építés a második világháború után indult be igazán (világszerte). A lakóházak és egyéb (ideiglenes vagy egyéb) épületek iránti kereslet gyorsan nőtt, és ez a gyárilag gyártott elemek és előregyártott modulok egyre szélesebb körű használatához vezetett.
Míg kezdetben az előregyártott épületek nagyon üdvözlendő megoldást jelentettek a tömeges lakásépítési és iskolai épületek építési igényei kielégítésére, kiestek a népszerűségből, mivel a jellegtelen házak a hidegháború korabeli építészet képét idézik. Sőt, mivel sok „ideiglenes” épületből állandóvá vált, gyakran elavultnak, esztétikailag kellemetlennek, alacsony minőségűnek és unalmasnak tartották őket.
Az utóbbi időben azonban a mérnökök és építészek felismerték, hogy ennek nem kell így lennie. Lehetnek stílusosak, fenntarthatóak, hosszabb élettartamúak, és kiváló minőségű anyagokkal és kivitelezéssel rendelkeznek. A megnövekedett lakáskapacitás iránti igény miatt a moduláris épületek létrehozásának módszertana modernizálódott.
Olyannyira, hogy ma már a teljes építőiparban gyárott épületek mintegy 15%-a modulárisan készül, és a tendencia csak felfelé ível.
A volumetrikus építés előnyei
A hagyományos építési módszerekkel összehasonlítva a volumetrikus építésnek van néhány egyértelmű előnye, ami a módszer használatának felfelé ívelő hullámát hajtja. Ezek elsősorban az idő-, minőség- és költségháromszög körül forognak; a helyszíni határidők csökkenése, a késztermék minőségének javulása és a költségek csökkenése.
Ugyanakkor további előnyök, mint például a fenntarthatóbb anyagok gyárban történő felhasználásának biztosítása, a pazarlás csökkentése és a termelékenység javítása a helyszínen tovább növeli a vonzerőt az építők, és a tulajdonosok számára.
Mindez a mérnökök és építészek olyan válaszát eredményezte, hogy rendkívül kifinomult, környezetbarát, nagy hatékonyságú épületeket tervezzenek és építsenek lakó- és kereskedelmi célokra.
Az építés gyorsaságának előnye leginkább a hagyományos építési ütemtervvel összehasonlítva érthető meg. A hagyományos eljárás során például a föld feletti építési munkálatok csak akkor kezdődhetnek el, ha a földfelszíni/földalatti alapozás és a szolgáltatások már elkészültek.
A volumetrikus módszerben a moduláris részek nemcsak a földmunkákkal párhuzamosan építhetők, hanem a kinti időjárástól függetlenül is, és az esetleges módosítások/hibák is gyorsan kezelhetők a gyárban. Becslések szerint a volumetrikus építési projektek 30-50%-kal gyorsabban fejeződnek be, mint a hagyományos építési módszerek.
A volumetrikus építési technikával a késztermék minősége is javul. Mivel a modulok szigorú gyári körülmények között készülnek, az anyagok, a kivitelezés és a befejezés minősége jobban kezelhető és javítható. A módszer biztonságosabb és kényelmesebb munkakörülményeket is biztosít az alkalmazottak számára, ami önmagában is javítja a termelékenységet és jobb minőségű terméket eredményez.
A volumetrikus építés használatának talán legnagyobb mozgatórugója a vele járó alacsonyabb költségek. Tanulmányok szerint a moduláris építés 40-60%-kal olcsóbb, mint a hagyományos helyszíni építési módszerek. Az összköltségek jelentősen csökkennek, mivel az építési program kiszámíthatóbb (ami csökkenti a pénzügyi kockázatokat), az építés fent említett párhuzamos jellege, a helyszínen töltött idő csökkenése (beleértve az anyagok tárolásához és a helyszíni személyzet elhelyezéséhez szükséges összes helyet).
Még akkor is, ha egyes gyárak a végső építési helyszíntől távolabb helyezkednek el, gazdaságilag még mindig olcsóbb, mintha sok építőmunkás építené az épületet a helyszínen.
A szállítási költségek alacsonyak a munkások helyszíni elhelyezési költségeihez képest. Néha, az építési projekt méretétől függően, a modulokat célzottan a helyszínen épített gyárakban is meg lehet építeni – amelyek maguk is a végső célállomáshoz közel épülnek, tovább csökkentve a szállítási költségeket.
A modern volumetrikus építés másik jelentős előnye, amelyet érdemes megemlíteni, a hulladékcsökkentés és a fenntartható anyagok fokozott használata. A moduláris építés gyári környezetben történő jellegéből adódóan „sablonokat” lehet használni a hatékonyság növelése érdekében, és az anyagokat időben meg lehet rendelni a pazarlás csökkentése érdekében – ami szintén előnyként csökkenti a felesleges munkaerőköltségeket.
Ugyanakkor a folyamat lehetővé teszi, hogy a modulok modern, fenntartható építési termékek felhasználásával, szigorú minőségi feltételek mellett készüljenek, ami nemcsak az épület hatékonyságát, hanem vonzerejét is növeli.
A volumetrikus építés hátrányai
Bár a volumetrikus építésnek kétségtelenül vannak előnyei, vannak olyan korlátok is, amelyek hátráltatják a széles körű elterjedését. Az egyik fő korlátozó tényező (ironikus módon) az építési folyamat során elvégezhető változtatások mennyisége.
A sablonok és szerelősorok használatának jellegéből adódóan, miután a terv jóváhagyásra került és a gyári munka megkezdődött, bármilyen nagyobb változtatás jelentős hatást gyakorolna az ütemtervre és a költségekre. Ezenkívül a modulok (helyszíni) telepítésének folyamatát is jó előre át kell gondolni.
Ezért a mérnököknek, építészeknek és vállalkozóknak minden fontosabb tervezési és telepítési döntést előre kell meghozniuk, és meg kell próbálniuk a tervezés befagyasztását ha változás történt a tervezés során, mielőtt a projekt tervei a gyárba kerülnek.
A második kihívás az építési folyamat másik következménye, nevezetesen a kreatívabb tervezési változatosság korlátozása. A modulméretek és -formák önmagukban is korlátozzák a tervezési rugalmasságot, egyszerűen a modulok ismétlődő jellege miatt.
Ez viszont korlátozza az ilyen módon építhető épületek típusát. Ahol az épületek ismétlődő modulokat használhatnak (például iskolák, kórházak és lakóházak), ott a volumetrikus építés előnyös lehet, de ahol építészeti szépérzékre és nem ismétlődő modulokra van szükség, ott az idő- és költségelőnyök jelentősen csökkenhetnek.
A harmadik korlátozó tényező a volumetrikus építéshez szükséges fokozott tervezés és logisztika. Mivel a gyárilag gyártott modulokat a helyszínre kell szállítani, csatlakoztatásra készen, fontos, hogy a kivitelezők, mérnökök és logisztikusok átfogó tervvel rendelkezzenek a szállításra és telepítésre vonatkozóan.
Egyes modulok puszta mérete miatt a gyárból a helyszínre vezető úton számos kihívást lehet hogy meg kell oldani, beleértve a modulok teherautókra rakodását, az alacsony hidakon és szűk kanyarokon átvezető útvonalon való navigálást, valamint a modulok sérülés és baleset nélküli levételét a szállítóeszközről.
Ezenfelül bármilyen változtatás vagy módosítás negatív hatással lehet a költségvetésre és a projekt átfutási idejére, ezért ezeket a problémákat a lehető legjobban meg kell tervezni.
cikkek amelyek érdekelhetik
Belsőépítészet
Lakótervek, ahol a házi kedvenc is jól érzi magát
Modern Építési Technológiák
Természet ihlette cement, amely elektromosságot termel
A délkelet-kínai Southeast University kutatói által kifejlesztett, természet ihlette cement-hidrogél kompozit (Cement-PVA Hydrogel Composite, CPC) nemcsak.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Az építőipari technológiai szakadék elemzése Európában a kis és nagyvállalatok között
Az építőipar az egyik legjelentősebb ágazat az európai gazdaságban, 2015-ben mintegy 534 milliárd euró hozzáadott értéket.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Fenntartható építészet
Mi az a megtestesült szén (és mit tehetünk ellene)?
Ha például új házat épít: téglát, betont, acélt vásárol, gépeket bérel, és a munkások nap mint.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Hogyan hozzuk létre a tökéletes okosotthon-háttérrendszert ? Útmutató kezdőknek
Lakásgenerál
Hagyományos épületek energetikai felújítása: Mire figyeljünk a felújítási projektekben ?
Régi házak, patinás falak, történetekkel teli terek – van valami varázslatos a hagyományos épületekben. De.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
BIM 2.0: Az építészeti információs modellezés jövője és az együttműködés digitális eszközei
Modern Építési Technológiák
Okosotthon biztonság – lépések, amivel megvédheti a rendszerét
Az okos otthonok korát éljük: a villanykapcsolótól a hűtőig minden hálózatra kapcsolódik, és egyetlen gombnyomással.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Mesterséges intelligencia az anyagkutatásban: Gyorsabb innováció gépi tanulással
Modern Építési Technológiák
Innováció és hatékonyság: Az építőipar termelékenységének növelése modern eszközökkel
Építészet
Építészet és biomimikri: Hogyan változtatja meg a mesterséges intelligencia az inspirációt ?
Már most lehetséges, hogy egy új irodaház tervezésekor az építész nem papírra skiccel, hanem egy.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
A robotizálás csökkenti vagy növeli az építőipari munkahelyek számát ? Milyen új készségekre lesz szükség ?
Lakásgenerál
A fa parketta felcsiszolásának lépései
A fa parketta idővel megkopik, karcolódik, esetleg elszíneződik – de ne aggódjon, nem kell rögtön.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Milyen lépésekből áll a hőszivattyús fűtés kivitelezése ?