Teendők amikor tavasszal már nem kell fűteni

fűtőtest
  • Olvasási idő:4perc

Amikor beköszönt a tavasz, és a hőmérő higanyszála végre tartósan 15 fok fölé emelkedik, sokan már alig várják, hogy lekapcsolhassák a lakóházak fűtési rendszerét. Azonban mielőtt búcsút mond a radiátorok melegének, érdemes néhány egyszerű, ám fontos lépést megtennie, hogy a következő fűtési szezon indulásakor ne érjék kellemetlen meglepetések. Nézzük, melyek ezek a teendők részletesebben.


Kapcsolódó cikkek


Ellenőrizze a radiátorokat és termosztátokat

Előfordult már önnel, hogy ősszel bekapcsolta a fűtést, és azt vette észre, hogy a radiátorok egy része hideg maradt? Tavasszal, amikor még frissen él az emlékezetében, hogy melyik radiátor nem működött tökéletesen, érdemes ellenőrizni és kijavíttatni az esetleges hibákat. Vizsgálja meg alaposan, nem sérült-e a radiátor felülete, és szükség esetén festesse újra, hogy elkerülje a korróziót.

A termosztátokat is vizsgálja át, mert egy rosszul beállított vagy meghibásodott termosztát jelentősen növelheti a rezsiköltségeket. Ha szükséges, cserélje ki őket modernebb, pontosabb eszközökre.


Légtelenítés – egyszerű, de fontos művelet

Az egyik legegyszerűbb, mégis leggyakrabban elhanyagolt művelet a radiátorok légtelenítése. Ez a feladat mindössze néhány percet vesz igénybe, és garantálja, hogy a következő idényben optimálisan működjön a rendszer. Amennyiben még nem csinált ilyet, nyugodtan bízza szakemberre, de akár önmaga is elvégezheti egy egyszerű légtelenítő kulcs segítségével.

A radiátor tetején található légtelenítő szelep megnyitásával a felgyülemlett levegő távozik, ezáltal a radiátor teljes felülete egyenletesen átmelegszik. Légtelenítés után mindig ellenőrizze a rendszer víznyomását is, és ha szükséges, töltse fel a hiányzó vizet.


Ellenőriztesse a kazánt és a kéményt

Egy lakóházban a kazán állapota nemcsak hatékonysági, hanem biztonsági kérdés is. Tavasszal érdemes egy átfogó karbantartást végeztetni, amely során a szakember ellenőrzi a készülék működését, valamint a gáz- és égéstermék-elvezető rendszert. A szakértő kitisztítja a kazán belsejét, ellenőrzi a tömítéseket, a hőcserélőt és a nyomásszabályozókat is.

Különösen fontos a kémény állapotának ellenőrzése, mert a fűtési időszak alatt lerakódó égéstermékek a következő szezonban akár balesetveszélyes helyzeteket is okozhatnak. Egy szakszerűen elvégzett ellenőrzés után biztonságosabb és hatékonyabb lesz a rendszer üzemeltetése.


Vizsgálja meg a csőrendszer állapotát

A fűtési rendszer csővezetékei az idő múlásával kopásnak vannak kitéve, és a kisebb repedések idővel komolyabb problémákat okozhatnak. Ellenőrizze, hogy nincs-e szivárgás, csepegés a csatlakozásoknál vagy a szelepeknél. Vizsgálja meg a csövek szigetelését is, mert egy sérült vagy nem megfelelő szigetelés jelentősen növelheti az energiaveszteséget.

Egy kis vízveszteség még ártalmatlannak tűnhet, ám hosszú távon korróziót okozhat, ami végül jelentős javítási költségekkel járhat. Tavasszal könnyebb elvégezni a szükséges javításokat, mint télen, amikor sürgős beavatkozásra lehet szükség.


Zárja el a fűtés főcsapját, ha szükséges

Ha hosszabb ideig nem használja a fűtési rendszert, és nem keringeti benne a vizet, érdemes a főcsapot elzárni. Ezzel megelőzhető, hogy egy esetleges meghibásodás esetén nagyobb vízkár keletkezzen. Mindig tartsa szem előtt, hogy a megfelelő víznyomás megtartása a rendszerben megakadályozza a csövek károsodását. Érdemes jelölni a főcsap helyét, hogy probléma esetén gyorsan reagálhasson.


Érdemes-e leengedni a vizet a rendszerből?

Sokan gondolják, hogy a fűtési szezon végén teljesen le kell ereszteni a vizet a rendszerből. Ez azonban általában nem javasolt, mivel levegővel való érintkezés esetén a csővezeték belülről korrodálódhat. A legtöbb modern rendszernél elég, ha megfelelő víznyomással feltöltve marad, de ha bizonytalan, konzultáljon szakemberrel. Ha mégis szükség van vízleengedésre, azt kizárólag szakértő bevonásával végezze el, és mindig kövesse a gyártó előírásait.


Ne feledkezzen meg a szabályozás korszerűsítéséről

A tavasz kiváló időszak arra, hogy átgondolja: vajon kellően korszerű-e a jelenlegi szabályozási rendszere? Egy okostermosztát beépítésével akár 10-15%-kal is csökkentheti éves energiafogyasztását. Ezek a modern eszközök automatikusan alkalmazkodnak az ön napi rutinjához, időjárási viszonyokhoz és akár távolról, mobiltelefonról is programozhatók. Így kényelmesebbé és gazdaságosabbá válhat a fűtés.

cikkek amelyek érdekelhetik