Ennyi munkással be tudom fejezni a projektet a határidőig ? Továbbra is megéri nekem ezt az alvállalkozót foglalkoztatnom ? Elég lesz-e több kisebb munka elvállalása a nagy projektek hiányának ellensúlyozására a jelenlegi teljes szerződéses érték fenntartásához ? Ha nem tudja a választ ezekre a kérdésekre, akkor lehet, hogy újra kell gondolnia, hogyan használja az üzleti intelligenciát (BI).
Kapcsolódó cikk
Az építőipari vállalatok 71%-a úgy véli, hogy a digitális készségek előtérbe helyezése és az adatvezérelt döntések meghozatala nyerő lépés lesz a vállalkozásuk és az iparág jövője szempontjából.
Bár az adatok döntéshozatalban való felhasználásának szinte végtelen számú felhasználási esete van, az építőipari vállalatok számára ma legfontosabbak közül négyre összpontosítunk: A kiadások csökkentése, pontosabb becslések készítése, a helyszíni műveletek irányítása és a kockázatok nyomon követése a projektek során.
Hogyan használhatja az építőipari vállalat az üzleti intelligenciát ?
Az építési projektek épületek, hidak, parkok és terek építésével foglalkozik, de egyúttal információhegyeket is létrehoznak.
A jó hír ? Ez a projekt előtt, alatt és után keletkező adatáradat üzleti intelligenciaként (BI) felhasználható a jövőbeli projektek tájékoztatására, a hatékonyság növelésére, a költségek ellenőrzésére és még sok másra.

A rossz hír ? Az adatokból kritikus betekintést nyerni félelmetes lehet. Üzleti intelligencia megoldásra és személyzetre van szükség az érintettek számára a releváns információk összegyűjtéséhez, tisztításához és vizuális bemutatásához. Az építőipari vállalatok gyakran lassan veszik át a BI-t a bonyolult technológiai halmazok, az eltérő adatforrások és a technikai erőforrások hiánya miatt.
Ön azonban nem véletlenül olvassa most ezt: tudja, hogy bármilyen fejfájást is okoz a bevezetés megvalósítása, az adatvezérelt építőipari vállalattá válás kritikus fontosságú. Az ösztönökre hagyatkozás és a múltbeli projektekről folytatott homályos beszélgetések önmagukban nem elegendőek ahhoz, hogy versenyképes maradjon a jövőben.
Íme pár lehetőség ahol az üzleti intelligencia segítségével az építőipari vállalatok mérhető versenyelőnyre tehetnek szert:
BI használata a költségek ellenőrzésére
A két és három százalék közötti árrés mellett nem kell sok nem várt hatás ahhoz, hogy egy projekt teljes nyereségét eltörölje. A költség, és teljesítményelemzés jobb pénzügyi egészséghez vezet, és lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy célokat határozzanak meg és hatékonyan nyomon kövessék azokat. A munkaerőköltség-jelentések és a költségösszesítő jelentések lehetővé teszik a tényleges költségek összehasonlítását a tervezett költségekkel, és szükség esetén intézkedéseket tehet.
Egy olyan iparágban, ahol „az anyagpazarlás és a javítási munkák a költségek 35%-át teszik ki”, elengedhetetlen a költségek nyomon követése és a kiadások csökkentése minden egyes projekt esetében. Ez azonban ijesztő feladat lehet, ha a cél az adatok projekteken keresztüli nyomon követése. Nehéz a kiadásokat a projektszinten túl nyomon követni, például egy adott régióban a berendezések készletének nyomon követése, a költségek meghatározása beszállítók szerint, vagy egy adott projekttípusra vonatkozó kiadások kiszámítása.
Kezelje a készletet és a költségeket minden folyamatban – az ajánlattételtől az építésig -, így minden egyes projektet nyomon követhet munkánként, beszállítónként, régiónként, vagy bármi más módon, ami a legnagyobb üzleti értéket hozza.
A költségek nyomon követése és a kiadások csökkentése
A vállalatok gyakran szembesülnek a késések és hibák miatti büntetésekkel, de gyakran nem tudják, hogyan kerülhetnék el legjobban ezeket az eseteket.
Az egyik megoldás az, hogy nyomon követik, mely beszállítóknál magas a projektekbe kerülő hibás anyagok aránya. Jó eséllyel valakinek a csapatban van egy megérzése ezzel kapcsolatban, de ezeket a gondolatokat nem rögzítik, nem összesítik és nem osztják meg a cégen belül. Ennek eredményeként a vállalatok továbbra is ugyanazt a beszállítót használják, hibás anyagokat kapnak, és pénzt veszítenek.

A BI segítségével a vezetők minden egyes beszállítót nyomon tudnak követni minden egyes munkánál és minden projektben, hogy megértsék a munka minőségét, és lépéseket tegyenek a helyzet javítása érdekében.
Pontosabb becslések és ajánlatok készítése
Egy kormányzati szerződés alacsony árajánlata esetén minden fillér számít, hogy megnyerje az üzletet és nyereséggel távozzon. A költségek nem alapulhatnak a legjobb találgatásokon és a projektvezető tapasztalatain.
Egy BI-megoldás lehetővé teszi a vezetők számára, hogy könnyen összegyűjtsék a pontos mikroadatokat az általuk végzett hasonló projektekről, hogy pontosabb becsléseket és ajánlatokat készíthessenek, akár az utolsó pillanatban is. Egyesek az iparágban azt mondják, hogy a legrosszabb nap az a nap, amikor az ajánlatot megnyerik, és amikor sokan elgondolkodnak azon, hogy „miért mi vállaltuk a legalacsonyabb árat, és hogy fogunk jól kijönni ebből ? ” Egy BI-megoldással a vállalatok megtudhatják mindezt.
BI használata az ütemezés, tervezés és együttműködés optimalizálására
Az üzleti intelligencia segítségével az operatív csapatok könnyedén nyomon követhetik a hatalmas adatmennyiséggel rendelkező összetett projekteket, és biztosíthatják az ütemtervek betartását, az erőforrások megfelelő elosztását és a csapatok koordinálását.
Egy megfelelő ütemterv-elemző jelentésből kiderül, hogy a projekt előrébb vagy hátrébb jár-e, és segít azonosítani a késések okait, hogy a jövőben elkerülhesse azokat. A helyszíni naplók állapotjelentései lehetővé teszik a minták elemzését, a problémák feltárását és a károk megelőzését.
A nem hatékony ütemezés és együttműködés növeli a költségeket és csökkenti a termelékenységet. Nehéz hatékonyan tervezni vagy együtt dolgozni, ha a távoli csapattagok és a terepen dolgozók számára az adatok nem könnyen hozzáférhetők.
Optimalizálja az együttműködést, az ütemezést és az alvállalkozók, a szállítások és a berendezések ütemezését egy olyan megoldással, amely a valós idejű projektadatokat minden helyszínen a csapat minden tagja számára könnyebben elérhetővé és használhatóvá teszi. Kövesse nyomon a projektek előrehaladását, jelezze előre a késedelmeket vagy változásokat, és alkalmazkodjon a projekt és a vállalat egészén belül.
A csapatok is hatékonyabbak lesznek, ha bármilyen munkaterületről és bármilyen eszközről távoli hozzáféréssel rendelkeznek az adatokhoz, a hiánypótlási listákhoz, a biztonsági észrevételekhez és a BIM-hez.
Kezelje a napi műveleteket a terepen
Az Ön kőműves brigádja ma a becsült falhosszúságnak csak a 90 százalékát végzi el naponta. Azonnal tudnia kell, hogy most minden következő napon további egy falhossznyi + 10% falat kell befejeznie ahhoz, hogy ismét az ütemterv szerint haladjon.
Ha a brigádvezetők minden nap tudják, hogy hol tartanak az ütemtervhez vagy a költségvetéshez képest, gyorsabban tudnak kiigazításokat végezni, így pótolhatják a különbséget, és mérsékelhetik a változásokkal kapcsolatos egyéb lehetséges hatásokat.
Ezek az adatok a jelenlegi projekteken túlmutatóan is hasznosak lehetnek – a munkák időtartamára vonatkozó referenciaértékek meghatározásához való felhasználásuk segít a jövőben megalapozottabb ütemezési döntések meghozatalában.
A BI segít a kockázatok hatékony kezelésében
Az építőipar magas kockázatú üzletág, a költségtúllépéstől és az ütemezés késésétől kezdve a biztonsági problémákon át a jogi ügyekig.
A kockázatkezelés a projektmenedzsment egyik legnehezebb aspektusa, amely a kiváltó okok azonosítását és elemzését, valamint időben történő reagálást igényel. A BI segíthet a kockázatok korai szakaszban történő felismerésében, így a legköltséghatékonyabb módon mérsékelheti azokat.
Egyetlen cég sem engedheti meg magának, hogy rosszul kezelje a biztonsággal, a szerződésekkel, a hibákkal, a költségszámítással és a lassulással kapcsolatos kockázatokat. Mégis, nincs egyszerű módja annak, hogy az ilyen típusú adatokat áttekintve teljes képet kapjunk arról, hogy hol vannak a kockázatok, nemhogy arról, hogyan lehet azokat mérsékelni.
Tartsa számon a szerződéses követelményeket, a jogi korlátozásokat és a biztonsági kérdéseket projektenként és helységenként. A BI-megoldások lehetővé teszik a vezetők számára, hogy mérjék a mikro, és makroelemeket, és olyan értelmes döntéseket hozzanak, amelyek csökkentik a jövőbeli kockázatokat és javítják az eredmény minden szempontból.
A biztonsági incidensek nyomon követése a projekteken keresztül
Nem lehet megfelelő biztonsági programokat kialakítani és végrehajtani, ha a vállalatok nem követik nyomon a projekteken belül előforduló biztonsági incidensek típusait. Ez növeli a per vagy a büntetés valószínűségét, ha valaki megsérül.
Hogyan fog az üzleti intelligencia az Ön szolgálatába állni ?
Egy jól megtervezett BI-megoldás képes betekintést nyerni a különböző adatforrásokból, elemzési lehetőségeket nyújtani, a múlt alapján megmutatni a jelenlegi döntések hatását, és összekapcsolni a vállalat összes részlegét. A BI szinte minden nagyobb méretű építőipari cégek számára kötelezővé vált. A nyerhető betekintések jobb képet adhatnak az egész vállalkozásról, annak projektjeiről, és lehetővé teszik, hogy okosabb döntéseket hozzon.
A BI előnyei az építőiparban
- Csökkenteni tudja a kockázatot.
- Javíthatja a személyzet, a felszerelés és az ütemezés hatékonyságát.
- A költségek kezelése nyomonkövethető.
- Annak értékelése, hogy egy projektet érdemes-e folytatni ahogy előtte végezték.
- Azonosítani a vállalat számára legmegfelelőbb és a kerülendő projekteket.
- Gyors reagálás a lehetőségekre és a bevételek növelése.
cikkek amelyek érdekelhetik
Lakásgenerál
Lakásfelújítás komplex megtervezése Magyarországon: átfogó elemzés 2025-ben
Modern Építési Technológiák
Az intelligens otthoni rendszerek (pl. energiafigyelés és automatizált világítás) ma már alapfelszereltségnek számítanak a közép- és felső kategóriás lakásfelújításokban
Nem is olyan régen még sci-fibe illő luxusnak tűnt, ha valaki a kanapéról, egy mobilalkalmazással kapcsolta.....Olvassa el az egész cikket......
Modern Építési Technológiák
Okos városok és infrastruktúra
Az okos városok koncepciója nem csupán futurisztikus álmodozás, hanem egy gyorsan fejlődő valóság, amely egyre intenzívebben.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
Mik azok az intelligens hulladékgazdálkodási rendszerek ?
Valószínűleg Ön is találkozott már a helyzettel: séta közben kidobna egy üres palackot, ám a kuka.....Olvassa el az egész cikket......
Belsőépítészet
Tavaszi illatok előállítása házilag
Építészet
Munkaerőhiány és technológiai forradalom az építőiparban világszerte (elemzés)
Az építőipari munkaerőpiac világszerte kritikus kihívásokkal néz szembe: számos országban egyszerre nő az építési projektek.....Olvassa el az egész cikket......
Építészet
Új technológiák az alapozásban: Mikropillérek, geopolimerek és más innovációk
Modern Építési Technológiák
Prediktív karbantartás az építőiparban: Az MI szerepe a berendezések élettartamának meghosszabbításában
Az építőipar nem éppen az a terület, amit elsőre a csúcstechnológiával társítanánk. Betonmixerek, daruk, markolók.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
A „zöldrefestés” veszélyei az építőiparban
Modern Építési Technológiák
A modern építőipar térnyerése
Modern Építési Technológiák
A modern építési technológiák és az adatok kapcsolata
Az építőipar nem éppen az a terület, amit az ember elsőre a technológiai forradalom élvonalába.....Olvassa el az egész cikket......
Lakásgenerál
Lakáspiaci trendek 2025
Modern Építési Technológiák
Digitális ikrek az építőiparban: virtuális épületek és valós előnyök
Manapság egy újonnan épülő modern épület minden egyes szerkezeti eleme – a tartóelemektől a kisebb.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
A zöldtétők és élő falak: fenntartható megoldások a városi környezetben