A fa parketta felcsiszolásának lépései

parketta csiszolás
  • Olvasási idő:6perc

A fa parketta idővel megkopik, karcolódik, esetleg elszíneződik – de ne aggódjon, nem kell rögtön új padlóban gondolkodnia! Egy alapos felcsiszolás csodákra képes, és ha elég bátorságot érez magában, akár házilag is nekivághat. Persze nem árt, ha tisztában van a lépésekkel, hiszen a parketta nem játék: egy rossz mozdulat, és máris többet árthat, mint használhat. 


Miért érdemes felcsiszolni a parkettát?

Kezdjük az alapokkal: a fa parketta nem csupán esztétikus, hanem strapabíró is, ha megfelelően gondozzák. A felcsiszolás lényege, hogy eltávolítjuk a régi, sérült felületet – legyen szó karcolásokról, foltokról vagy megkopott lakkrétegről –, és előkészítjük a fát egy friss védőréteghez. De vajon mikor éri meg belevágni?

Ha a parketta még nem menthetetlenül vékony, és a hibák csak a felső réteget érintik, akkor jó esély van rá, hogy egy csiszolással új életet lehelhet bele. Egy hagyományos tömörfa parketta akár 5-10 alkalommal is felcsiszolható, típustól függően, míg a vékonyabb szalagparketták esetében ez 1-2 körre korlátozódik.


Felkészülés: a siker kulcsa

Mielőtt nekiesne a csiszológépnek, szánjon időt az előkészületekre – higgye el, megéri! Első lépésként ürítse ki a szobát: bútorok, szőnyegek, dekorációk, minden menjen ki.

Az első lépés a durva csiszolás, amely eltávolítja a régi felületet és egyenletesebbé teszi a parkettát. A második lépés a finom csiszolás, amely a felület simítására szolgál, eltávolítva a durva csiszolás nyomait. Ezt követi a sarokcsiszolás, amely speciális szerszámokkal történik a nehezen elérhető területek finomítására. Végül, a tisztítás és a felületkezelés segít megóvni a parkettát a későbbi sérülésektől, biztosítva a hosszú távú tartósságot. A folyamat mindegyik szakasza kulcsfontosságú a parketta végső minősége szempontjából
Az első lépés a durva csiszolás, amely eltávolítja a régi felületet és egyenletesebbé teszi a parkettát. A második lépés a finom csiszolás, amely a felület simítására szolgál, eltávolítva a durva csiszolás nyomait. Ezt követi a sarokcsiszolás, amely speciális szerszámokkal történik a nehezen elérhető területek finomítására. Végül, a tisztítás és a felületkezelés segít megóvni a parkettát a későbbi sérülésektől, biztosítva a hosszú távú tartósságot. A folyamat mindegyik szakasza kulcsfontosságú a parketta végső minősége szempontjából

Ha van olyan parkettaelem, ami mozog vagy nyikorog, most rögzítse őket szögekkel vagy ragasztóval, különben a csiszolás csak ront a helyzeten. Nézze meg alaposan a felületet: vannak-e mélyebb sérülések, lyukak? Ezeket később ki kell javítania, de erről majd később.

A porvédelmet se spórolja ki! A csiszolás rengeteg finom faport termel, ami pillanatok alatt beterít mindent. Zárja le a szoba ajtaját, takarja le a réseket, és ha van légkondicionálója, kapcsolja ki, nehogy a por a szűrőbe jusson.

Végül, de nem utolsósorban: szerezzen be egy jó minőségű parkettacsiszoló gépet, amit bérelhet is, ha nem akar beruházni. A kézi csiszolók a sarkokhoz és szélekhez kellenek majd, de a nagy felületet géppel érdemes csinálni.


Csiszolás: lépésről lépésre a sima felületig

Most jön a lényeg! A csiszolás nem egy szimpla mozdulat, hanem egy többlépcsős folyamat, amit nem szabad elkapkodni. Íme, hogyan csinálja:

  1. Durva csiszolás: Kezdje 36-40-es szemcseméretű csiszolópapírral. Ez a durva papír leszedi a régi lakkot és a nagyobb hibákat. Mozogjon a fa szálirányával párhuzamosan, különben csúnya karcok maradnak. Ne nyomja túl erősen a gépet, hagyja, hogy az eszköz dolgozzon!
  2. Közepes finomítás: Ha a felület egyenletes, váltson 60-80-as szemcsére. Ezzel simábbá teszi a fát, és eltünteti a durva csiszolás nyomait. Figyeljen a sarkokra is – itt jöhet jól a kézi csiszoló.
  3. Végső simítás: Végül használjon 100-120-as finomságú papírt. Ez adja meg azt a selymes tapintást, amitől a parketta igazán szép lesz. Porszívózzon alaposan minden kör után, hogy a por ne karcolja tovább a fát.

Kíváncsi, mennyi időt vesz ez igénybe? Egy 20 négyzetméteres szoba csiszolása egy átlagos géppel 4-6 órát is elvihet, de ha először csinálja, ne lepődjön meg, ha tovább tart. A Bona, a parkettacsiszolás egyik vezető márkája szerint a profik is három fázisban dolgoznak, hogy a végeredmény tökéletes legyen.


Hézagok kitöltése: ne maradjon rés!

A csiszolás után előbukkannak a parketta hézagai – ez teljesen normális, hiszen a fa idővel zsugorodik. De mit tehet vele? A legegyszerűbb megoldás, ha a csiszolásból megmaradt faport összekeveri egy speciális fugázó anyaggal, például a Mapei Ultracoat Binderrel, és ezt glettvassal bedolgozza a résekbe.

Száradás után csiszolja át újra finom papírral, hogy a felület egységes legyen. Ha nagyobb lyukakkal küzd, fa töltőpasztát is használhat, amit színre keverhet a parkettához.

Egy tipp: ne töltse túl a hézagokat, mert a fa tovább mozoghat a páratartalom változásával, és a felesleges anyag kinyomódhat. A cél az, hogy stabil, de rugalmas töltést kapjon.


Felületkezelés: a védelem és a csillogás titka

A csiszolt parketta gyönyörű, de védtelen – itt jön a felületkezelés. Két fő opciója van: lakk vagy olaj. A lakk tartós, fényes felületet ad, és könnyebb tisztítani, míg az olaj természetesebb hatást kelt, és egyszerűbb javítani, ha sérül. Melyiket válassza? Ha modern, strapabíró padlót szeretne, a vízbázisú lakk jó barátja lesz – például a Bona Mega népszerű választás, mert gyorsan szárad és szagtalan.

Vigyen fel legalább két réteget, vékonyan, ecsettel vagy hengerrel, és minden réteg előtt csiszolja át finoman (120-as papírral) a felületet, hogy a fa szálai ne álljanak fel. Az olajozásnál pedig figyeljen arra, hogy egyenletesen oszlassa el az anyagot, és a felesleget törölje le, különben ragacsos marad a padló.


Utolsó simítások: a tökéletes végeredmény

Már majdnem kész! A felületkezelés után várjon 24-48 órát, mielőtt visszapakolná a bútorokat – a lakk vagy olaj ennyi idő alatt szárad meg teljesen. Ha szegélyléceket is leszedett, most tegye vissza őket, és szükség esetén fugázza ki a réseket egy rugalmas anyaggal, például Mapei Silwooddal. Ez nemcsak szebbé teszi a padlót, hanem a portól is védi a széleket.

Végül sétáljon végig a szobán, és gyönyörködjön a munkája gyümölcsében. Nem is olyan nehéz, ugye? Egy felcsiszolt parketta akár 10-15 évig is ragyoghat, ha vigyáz rá – és most már Ön is tudja, hogyan hozhatja ki belőle a maximumot.


Mire figyeljen még?

A parketta felcsiszolása nem rakétatudomány, de van pár buktató, amit érdemes elkerülni. Ne spóroljon a csiszolópapíron – a túl durva vagy túl finom szemcse tönkreteheti a fát. Ha bizonytalan, inkább kérjen tanácsot egy szaküzletben, vagy nézze meg a Profibarkács tippjeit, ahol részletesen írnak a házilagos felújításról. És egy utolsó gondolat: ha a parketta túl vékony vagy az aljzat sérült, jobb, ha szakembert hív – a javítás drágább lehet, mint egy új padló.

Szóval, belevág? Ha igen, sok sikert – és ne felejtse el megosztani a végeredményt az ismerőseivel, hadd irigykedjenek egy kicsit!


Mit jelent a szálirány? A fa száliránya a rostok futásának irányát jelzi a parkettában. Ha ezzel párhuzamosan csiszol, a felület sima marad, ha keresztbe megy, karcok keletkezhetnek. Képzelje el, mintha egy cica szőrét simogatná: az irányával együtt kellemes, ellene dörzsölve viszont felborzolódik! 
 
Mi az a vízbázisú lakk? Ez egy környezetbarát lakkfajta, ami víz alapú, nem pedig oldószeres. Gyorsan szárad, alig büdös, és a fa színét sem sárgítja meg idővel – ellentétben az olajbázisú társával, ami borostyános árnyalatot adhat. 
cikkek amelyek érdekelhetik