Mint minden, az időjárás viszontagságainak kitett dolog, a napelemek is idővel szennyeződnek. Az olyan anyagok, mint a szennyeződés, a törmelék, a madárürülék, a pollenek és a szennyező anyagok mind felhalmozódhatnak a napelemeken, ami szükségessé teszi azok rendszeres tisztítását, ellenkező esetben a napelemes rendszer hatékonysága csökkenhet. Olvasson tovább hogy megtudja, hogyan tisztítsa meg napelemeit, és fedezze fel, mikor célszerű inkább szakembert hívni.
Kapcsolódó cikk
Mielőtt elkezdené…
A napelemek tisztítása magában foglalja a kerti slaggal történő letakarítását, de bizonyos típusú vizet kerülni kell. Ha az Ön vízforrása magas ásványianyag-tartalmú (kemény víz), akkor olyan ásványi lerakódások maradványait hagyhatja maga után, amelyek gátolhatják a panelek hatékonyságát. A kemény víz gyakrabban fordul elő a kútvízzel ellátott otthonokban, de ez vonatkozik egyes települési vízforrásokra is. Ha ez a helyzet, fontolja meg egy deionizáló vagy demineralizáló tartozék használatát a kerti tömlőn.
A maradékanyagok másik gyakori forrása a hagyományos tisztítószerek, például a mosogatószerekből visszamaradt megszáradt összetevő anyagok. Sok szakember csak sima víz (akkor is csak lágyvíz), vagy egy erre a célra szolgáló napelemtisztító oldat használatát ajánlja a panelek tisztításához.
Végül pedig kerülje a magasnyomású mosó használatát a panelek tisztításához, mivel a túlzott nyomás károsíthatja az üveget és az elektromos alkatrészeket. Az átlagos kerti tömlő nyomása több mint elegendő a napelemek alapos tisztításához.
Biztonsági megfontolások
Bár a panelek tisztítása közben a víznek nem szabad érintkeznie feszültség alatt álló alkatrészekkel (ha a víz be tud kerülni), a napelemes rendszer áramellátásának kikapcsolása kiküszöböli az áramütés, vagy esetleges zárlat veszélyét. A helyes kikapcsolási eljáráshoz kövesse a napelemek gyártójának utasításait.

Ha a napelemek a ház tetején vannak, először próbálja meg a földről egy kerti slaggal lemosni a paneleket. Lehet, hogy csak ennyi szükséges ahhoz, hogy a panelekről megtisztítsa a laza szennyeződések és törmelékek enyhe rétegét. Ha ez nem lehetséges, győződjön meg arról, hogy a tetőn végzett munka során megteszi a megfelelő biztonsági intézkedéseket.
Első a biztonság
- Dolgozzon együtt egy társával, aki stabilizálja a létrát, átadja az anyagokat, és vészhelyzet esetén segítséget hív.
- Ne használjon A-keretes létrát, mivel ezek hajlamosabbak a destabilizálódásra. Inkább egyenes létrát megfelelő kitámasztással.
- Biztonsági hám használata.
- Hosszabbító létra használata létra-stabilizátorral (vagy létraemelővel).
Ha azonban a tetőn nem biztonságos a munkavégzés, vagy kényelmetlenül érzi magát, ha ott dolgozik, akkor fontolja meg hogy inkább szakembert bízzon meg.
Milyen gyakran kell tisztítani a napelemeket ?
Általánosságban ajánlott évente-félévente legalább egyszer, de a következő tényezőktől függően gyakrabban tisztítani a napelemeket:
A panel fekvési szöge. A laposan fekvő panelek hajlamosak lényegesen koszosabbak lenni, mint a legalább 5 fokos dőlésszögűek.
A területére hulló csapadék mennyisége. A legtöbb panelt az időnkénti esőzések megfelelően megtisztítják. Az eső hiánya – mint száraz éghajlaton vagy nyáron – több üledék felhalmozódását okozza.
A szennyezőforrások közelsége. A forgalmas utakról és ipari környezetből származó légszennyező anyagok felhalmozódhatnak a paneleken.
Fák jelenléte a panelek felett. A fák leveleket hullatnak a panelekre és blokkolhatják a napsugarakat, de vonzzák a madarakat is, amelyek ürüléket hagyhatnak a paneleken.
Ha azt vesszük észre hogy a napelem már nem olyan hatékonyságú amilyennek kellene lennie, akkor ebben az esetben is fontoljuk meg a takarítását. Lehet hogy távolról nem látszanak a szennyeződések, de attól még ott lehetnek.
Mikor takarítsuk a napelemeket ?
Ha a forró nyári hónapokban történik, a paneleket kora reggel vagy késő este kell tisztítani, amikor a legalacsonyabb a hőmérséklet. A személyes kényelmet félretéve, a panelek forróságban történő vízzel történő permetezése a panelek üvegének törését okozhatja.
Amire szüksége lesz a takarításhoz
Felszerelés és szerszámok
- Kerti tömlő szórófejes tartozékkal.
- Puha sörtéjű kefe.
- Ablaklehúzó.
- Tiszta rongy.
- Vödör (opcionális).
- Hosszabbítható nyél a sörtés keféhez.
- Vízkőmentesítő vagy ionmentesítő kerti tartozék a kerti tömlőhöz (opcionális).
- Hosszabbító létra létra-stabilizátorral (opcionális).
- Biztonsági hám (opcionális).
Anyagok
- Napelemtisztító oldat (opcionális).
- Lágyvíz, desztillált víz.
A napelem takarítás menete
Öblítse le a panelt
A napelem teljes felületét locsolja le kerti slaggal, hogy leöblítse a laza szennyeződéseket és törmeléket, és hogy fellazítsa a megkeményedett maradványokat. Ez segít előkészíteni a felületet a súroláshoz.
Súrolja le a panelt puha kefével
Ha napelemtisztítót használ, öntse az ajánlott mennyiségű oldatot egy vödör vízbe, és súrolás előtt mártsa bele a kefét a vödörbe.

Egyszerre csak egy panelt súroljon, ügyelve arra, hogy a teljes felületet lefedje. A kefe meghosszabbítható nyéllel való használata megkönnyítheti az átfogó lefedettség elérését, különösen a nagyobb paneleknél. Fordítson több időt a megkeményedett maradványokkal, például madárürülékkel és pollenfelhalmozódással szennyezett területek súrolására.
Vízszintesen súrolja a külső széleket, ahol a szennyeződések hajlamosak felhalmozódni. Ezt a technikát fogselymezésnek nevezik. A ferde paneleknél koncentráljon az alsó peremre. Sík paneleknél mind a négy szélét súrolja alaposan.
Figyelmeztetés
Kerülje el, hogy a panelek alatt vagy oldalán lévő kábelkötegekkel vagy kábelekkel érintkezzen a tisztítószer. Bár a paneleket le kell választani az elektromos hálózatról, a panel elektromos alkatrészeinek véletlenszerű érintése károsíthatja azokat.
Utolsó öblítés
Kerti slaggal öblítse le a panelt még egyszer utoljára, hogy eltávolítsa a súrolásból származó szennyeződéseket vagy szappanmaradványokat.
A panel lehúzása
Ferde panelek esetén helyezze a lehúzót a panel felső végére. Alkalmazzon enyhe vagy mérsékelt nyomást, és tartsa fenn ezt a nyomást, miközben a gumibetétet a panel aljáig húzza lefelé. Ha elérte az alját, kezdje újra a tetejénél, de a lapátot csak az imént tisztított rész oldalára vigye. Törölje le az alul összegyűlt maradék nedvességet egy rongy segítségével.

Lapos panelek esetében pontosan ugyanezt a technikát alkalmazza, de bármelyik végén kezdheti. Minden egyes áthaladás után törölje le a maradék nedvességet a gumibetéttel, hogy a víz ne kerüljön vissza a panelre.
A súrolási eljáráshoz hasonlóan, egy kihúzható nyél csatlakoztatása a lehúzóhoz segíthet a panel teljes lefedettségének elérésében.
Ismételje meg a lépéseket szükség szerint
Szemrevételezéssel ellenőrizze, hogy a panelek tiszták-e. Ha nem, szükség szerint ismételje meg a tisztítási lépéseket.
Mikor kell szakembert hívni ?
Ha a napelemek a tetőn találhatóak, hívjon szakembert, ha:
- Ön nem érzi jól magát, vagy nem képes a tetőn dolgozni.
- Nincs megfelelő biztonsági felszerelése a tetőn végzett munkákhoz.
- A tetője erősen lejtős, és ezért veszélyes a tisztítás.
- Nincs elég hely a napelemek biztonságos tisztításához.
Keressen valamilyen témában
Cikkek amelyek érdekelhetik.....
Lakásgenerál
Az építőipar irányító keze: A hatékony projektmenedzser alapvető tulajdonságai
Belsőépítészet
Maximalizálja a teret: Gyakorlati tárolási megoldások a helytudatos otthonok számára
Fenntartható építészet
Megújuló energia Európában: kilátások 2023-ban
Modern Építési Technológiák
Mesterséges intelligencia és az építőanyagok beszerzése közötti kapcsolat
Modern Építési Technológiák
Mi az a ikerfal technológia ?
Lakásgenerál
A kerti medence festése, anyagok és tanácsok
A funkcionalitás és az esztétikai csábítás kereszteződésében a kerti medence gyakran a képzeletünk színvilágába burkolózik......Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Az építőrobotok meg fogják változtatni az építőipart
Az építőipar az egyik legkevésbé automatizált iparág, ahol a termelékenység elsődleges forrása a kézi munkát.....Olvassa el az egész cikket
Belsőépítészet
Hogyan készítsünk viktoriánus belső dekorációt ?
A díszes sárgaréz tükrök, a kárpitozott ülőgarnitúrák és a csillogó csillárok mind a viktoriánus belsőépítészet.....Olvassa el az egész cikket
Burkolás
A vinilből lévő külső falburkolat előnyei és hátrányai
A vinil burkolat olcsó, könnyen beszerezhető, népszerű, gyorsan telepíthető és egyszerűen karbantartható. Mindezek az előnyös.....Olvassa el az egész cikket
Burkolás
Milyen kőpadlót válasszon a konyhájába ?
A konyha az otthon szíve, ahol a család és a barátok összegyűlnek, hogy főzzenek, egyenek.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Hogyan vásároljunk konyhai csaptelepet ?
A konyha az egyik legtöbbet használt helyiség a lakásban, mivel általában itt tárolják és készítik.....Olvassa el az egész cikket
Fenntartható építészet
Mi az a zöldkötvény, és hogyan kapcsolódhat az építőiparhoz ?
A kormányok és a vállalkozások felismerik, hogy sürgősen csökkenteni kell a szén-dioxid-kibocsátást, és fenntartható gyakorlatokat.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
HVAC-rendszer karbantartása tavasszal
Ahogy a téli hónapok elmúlnak és átadják helyüket a tavasz élénk színeinek, sok lakástulajdonos alig.....Olvassa el az egész cikket
Belsőépítészet
Szempontok a lábazati szegélylécek vásárlása előtt
Számos alapvető előnye van annak, ha lábazati szegélyléceket szerel fel otthonában. Mert azt szeretné, hogy.....Olvassa el az egész cikket
Burkolás
A csempe állagmegóvása
A csempék akkor néznek ki a legjobban, amikor frissen kerülnek ki a dobozból. Viszont gyakran.....Olvassa el az egész cikket