A posztmodern építészet egy 20. századi stílusirányzat és mozgalom, amelyet a klasszikus és modern stílusok eklektikus keveréke jellemez, aminek a célja hogy olyan egyedi építészeti alkotásokat hozzon létre, amelyek arra törekszenek, hogy semmihez se hasonlítsanak, ami korábban létezett. A világ néhány legvitatottabb, legprovokatívabb, legkülönlegesebb és legemlékezetesebb épülete a posztmodern építészeti mozgalomból származik.
A posztmodern építészet története
A posztmodernizmus az 1960-as és 70-es években alakult ki, mint egy építész által irányított kritikai reakció és válasz, a 20. század közepén uralkodó modern építészetre, amelyet a posztmodern építészek helytelennek és merevnek láttak, amely olyan modern, elegáns anyagokból épült, mint az acél és az üveg, de amelyből hiányzott a díszítés és az érzelem. A posztmodern építészek úgy vélték, hogy a modernizmus utópisztikus eszményei, mint a tömegek számára hozzáférhető építészet demokratikus formája megbukott, és hogy kulturális pillanata lejárt (ez az állítás – a modernista esztétika 21. századi népszerűségéből ítélve – nem állta ki az idő próbáját).
Míg a modernizmus a rendnek és az egyszerűségnek szentelte magát, addig a posztmodernizmus a komplexitást és az ellentmondást helyezte előtérbe, ahogy azt Robert Venturi amerikai posztmodern építész 1966-ban megjelent, nagy hatású könyvében, a Complexity and Contradiction in Architecture (Komplexitás és ellentmondás az építészetben) című művében kifejtette.
A legsikeresebb posztmodern épületek személyiséget, szellemiséget, és a múlt építészeti elemeinek és mozgalmainak ironikus felfogását sugározzák, elrugaszkodva a hagyományos szépségtől és a jó ízlésről alkotott elképzelésektől. A posztmodern épületek a különböző stílusok pasztichéjét felhasználva kihívást jelenthetnek a beavatatlanok számára, mert a giccs felé hajlanak, és lehet hogy először nehezen emészthető.
A posztmodernizmus az 1980-as évek gazdasági fellendülése idején virágzott, majd az 1990-es években is folytatódott, és számos harsány, büszke, műfaji kihívást jelentő építészeti műemléket hagyott maga után, először az Egyesült Államokban, majd világszerte, például Európában, Japánban és Ausztráliában, ahol a hatása elterjedt. A posztmodernizmus a mai napig hatással van a kortárs építészetre.
A posztmodern építészet főbb jellemzői
- Építészeti stílusok és korszakok keveréke.
- Szobrászati formák.
- Az élénk színek gyakori alkalmazása, néha kerámiacsempe vagy színes üveg formájában.
- A múltbeli építészeti irányzatokból átvett klasszikus díszítő részletek szabad felhasználása, gyakran szokatlan módon keverve és kombinálva.
- Az absztrakció használata.
- Játékosság, szeszélyesség, humor, irónia jellemzi.
- A trompe l’oeil használata.
- Idioszinkratikus, szabályszegő formák, amelyek szembeszálltak a modernizmus dogmatikus szabályaival.
A posztmodern építészet nevezetes példái
A néhai Michael Graves építész által tervezett Portland Building egy önkormányzati irodaépület az Oregon állambeli Portlandben, amely 1982-es megnyitásakor a színek, az anyagok, és a dekoratív díszítések szokatlan használatával keltett hullámokat, megkérdőjelezve annak definícióját, hogy egy irodaháznak hogyan kell kinéznie. Az épületet 2011-ben felvették a nemzeti műemléki jegyzékbe.
A philadelphiai Chestnut Hillben található Vanna Venturi House 1964-ben készült el Robert Venturi és Denise Scott Brown építészek tervei alapján. A Venturi édesanyja számára épült ház szokatlan léptékével, és áttört nyeregtetőjével a posztmodern építészet egyik első elismert alkotása volt. „Szeretem az olyan elemeket, amelyek inkább hibridek, mint tiszták, inkább kompromisszumosak, mint egyértelműek, inkább torzak, mint egyenesek” – írta az építész.

A németországi Stuttgartban található Neue Staatsgalerie 1984-ben nyílt meg öt év építés után. A James Stirling, Michael Wilford és társai által tervezett épület a 20. századi modern művészet gyűjteményének ad otthont.

1994-ben készült el a londoni M16 Building, amelyet a Terry Farrell and Partners tervezte. A furcsa kialakítást az 1930-as évek brit ipari erőműveitől kezdve a maja és azték templomokig minden inspirálta. Az épület gyakorlatilag az összes 1990 után készült James Bond-filmeknek a szereplője, például az Aranyszem (1995), A világ nem elég (1999), a Skyfall (2012) és a Spectre (2015) című filmekben látható.

Párizsban az 1970-es években nagy felhajtás és viták közepette felállított Centre Pompidou ma a város egyik fő látványossága. A Renzo Piano és Richard Rogers építészek által tervezett kortárs művészeti múzeum egy posztmodern épület, amelynek funkcionális elemeit – köztük a csővezetékeket és a lifteket – láthatóan kívülre helyezték, hogy belül minél több hely maradjon a művészetnek és az embereknek. A 19. századi Haussmanni Párizs szívében található színes épület még ma is figyelemre méltóvá teszi a környékét.

Frank Gehry építészt a posztmodern mestereként tartják számon, köszönhetően olyan jellegzetes épületeknek, mint az 1999-2003 között épült Los Angeles-i Walt Disney Concert Hall, amely úgy néz ki, mintha egy fantasztikus hajó életnagyságnál nagyobb rozsdamentes acélszárnyaiból készült volna.

A posztmodern stílus az egyre modernebb építési technológiáknak, és a széleskörűen felhasználható anyagoknak köszönhetően még biztosan épülnek emlékezetes épületek.
cikkek amelyek érdekelhetik
Belsőépítészet
Lakótervek, ahol a házi kedvenc is jól érzi magát
Modern Építési Technológiák
Természet ihlette cement, amely elektromosságot termel
A délkelet-kínai Southeast University kutatói által kifejlesztett, természet ihlette cement-hidrogél kompozit (Cement-PVA Hydrogel Composite, CPC) nemcsak.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Az építőipari technológiai szakadék elemzése Európában a kis és nagyvállalatok között
Az építőipar az egyik legjelentősebb ágazat az európai gazdaságban, 2015-ben mintegy 534 milliárd euró hozzáadott értéket.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Fenntartható építészet
Mi az a megtestesült szén (és mit tehetünk ellene)?
Ha például új házat épít: téglát, betont, acélt vásárol, gépeket bérel, és a munkások nap mint.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Hogyan hozzuk létre a tökéletes okosotthon-háttérrendszert ? Útmutató kezdőknek
Lakásgenerál
Hagyományos épületek energetikai felújítása: Mire figyeljünk a felújítási projektekben ?
Régi házak, patinás falak, történetekkel teli terek – van valami varázslatos a hagyományos épületekben. De.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
BIM 2.0: Az építészeti információs modellezés jövője és az együttműködés digitális eszközei
Modern Építési Technológiák
Okosotthon biztonság – lépések, amivel megvédheti a rendszerét
Az okos otthonok korát éljük: a villanykapcsolótól a hűtőig minden hálózatra kapcsolódik, és egyetlen gombnyomással.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Mesterséges intelligencia az anyagkutatásban: Gyorsabb innováció gépi tanulással
Modern Építési Technológiák
Innováció és hatékonyság: Az építőipar termelékenységének növelése modern eszközökkel
Építészet
Építészet és biomimikri: Hogyan változtatja meg a mesterséges intelligencia az inspirációt ?
Már most lehetséges, hogy egy új irodaház tervezésekor az építész nem papírra skiccel, hanem egy.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
A robotizálás csökkenti vagy növeli az építőipari munkahelyek számát ? Milyen új készségekre lesz szükség ?
Lakásgenerál
A fa parketta felcsiszolásának lépései
A fa parketta idővel megkopik, karcolódik, esetleg elszíneződik – de ne aggódjon, nem kell rögtön.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Milyen lépésekből áll a hőszivattyús fűtés kivitelezése ?