A modern építészet hajnalán a kézzel végzett kézműves munkát felváltotta a gépi iparosítás. A modern építészek azon dolgoztak, hogy újra feltalálják az építés olyan módjait, amelyek inkább arra összpontosítottak, hogy az emberek hogyan élnek, nem pedig arra, hogy mit találnak szépnek. Ez az építészet nem szentimentális, mint a revivalista stílusok. Ehelyett innovatív, kísérletező és minimalista.
Mi a modern építészet ?
A modern építészet olyan építési stílus, amely a funkciót és az áramvonalas formát helyezi előtérbe a díszítéssel szemben. Ez a tervezési esztétika eltér a bonyolultabb és díszítettebb otthonoktól, mint például a Queen Anne, a viktoriánus vagy a gótikus revival stílusok. A modern építészet általában éles, tiszta vonalakat tartalmaz.

Csak az Egyesült Államokban a modern építészetnek számos stílusa létezik. Az 1930-tól 1970-ig terjedő időszakban olyan kategóriák léteznek, mint az expresszionista, a konstruktivista és a századközépi modern, hogy csak néhányat említsünk.
Történelem
A modern mozgalom nem volt rövid életű, és számos alstílust foglal magában, amelyek közel 60 évet ölelnek fel. Ily módon nehéz lehet pontosan meghatározni a kiindulópontot. Egyesek szerint a stílus magába foglalja az olyan átmeneti építészeteket, mint az Art Deco és az Arts and Crafts mozgalmak. Mások számára ezek a korábbi stílusok szolgáltak inspirációként a „tisztább”, századközépkori modern építészek számára.
A modern design születése azzal a gondolattal indult, hogy a formának követnie kell a funkciót. Ez a gondolat Louis Sullivan építésznél kezdődött, aki az 1893-as chicagói világkiállításra tervezett épületeket. Ez a mantra lett a modern építészek alapja.

A modern építészet további népszerű úttörői Frank Lloyd Wright, a Staatliches Bauhaus, Ludwig Mies van der Rohe és Le Corbusier. A modern design esztétika az 1930-as években teljes lendületben volt, és nemzetközi modernizmus vagy nemzetközi stílus néven vált ismertté. Ez a formatervezési esztétika Philip Johnson 1932-es építészeti kiállítása után jött létre.
A modern építészet legismertebb példái általában a 20. század közepe táján érnek véget, de a tervezési stílus még jóval a 20. század vége felé is hatással van az épületekre.
Jellemzők
Mivel a modern építészetnek nagyon sok stílusa létezik, számos meghatározó jellemzője van. Ezek néhány általánosabb, vagy általános kulcsjellemzője az, amelyek számos különböző formában megfigyelhetők.

Tiszta, minimális vonalak. Ezek a vonalak nélkülözik a további díszítéseket, és általában egységes, sima textúrájúak.
Széles tetőnyúlványok. Számos modern ház hangsúlyozza az alacsony, vízszintes szerkezeteket, nagy tetőnyúlványokkal.
Üvegfalak és nagy ablakok. Nagymennyiségű üveghasználat a jellemző, amelyek jelentős mennyiségű természetes fényt engednek a belső térbe.
Nyitott és jól körülhatárolt terek. Mivel a modern építészet a formát és a funkciót helyezi előtérbe, az építészek arra törekedtek, hogy nagy, tágas tereket tartalmazzanak, egymásba nyíló étkező és lakóterekkel.
Modern és hagyományos építőanyagok. A modern otthonok gyakori anyaga az acél, a beton, a vas és az üveg. Az olyan hagyományosabb építőanyagokat, mint a fa, a tégla és a kő, inkább a design-ra használták, hogy megmutassák természetes szépségüket.
A külső környezettel való kapcsolat. Sok tervezés hogy az építési területek, és az épületek hogyan kapcsolódjanak az őket körülvevő természetes tájhoz.
Aszimmetrikus tervek. A modern építészek nagy, egyenes formákkal, és aszimmetrikus kompozíciókkal játszottak, amelyek letisztultak, és nélkülöztek minden további díszítést.
Érdekes tények
A legáltalánosabb téma a díszítések elhagyása. A modern építészet korábbi stílusai még használtak némi díszítést. Frank Lloyd Wright például művészi üvegablakokat épített be, így nem volt szükség további műalkotásokra. Ezen túlmenően a modern építészet többnyire analitikus és nem hivalkodó.
A modern építészet különbözik a kortárs építészettől
Egyesek számára a modern és a kortárs építészet ugyanaz. A modern építészetet azonban a modernizmus néven ismert művészeti mozgalom inspirálta, és körülbelül 1960-ig tartott. A kortárs építészet az 1960-as évek utáni és napjainkig tartó építészetet foglalja magába. Röviden, a kortárs építészet a jelen pillanatban uralkodó stílusokat tükrözi, amelyek történetesen nagyon változatosak.
A modern otthonok forradalmiak voltak, mivel magukévá tették a szabadon áramló tér koncepcióját. Az ideológia elutasította a rendetlenséget és a felesleges holmikat is. A tervezési időszak előrehaladtával azonban sok építész megkérdőjelezte a térnek és a lakberendezési tárgyak hiányának ezt a szigorú felfogását, amely hidegnek és személytelennek tűnt. Ez az időszak engedékenyebb stílust eredményezett, amelyek a díszítés és a színek megfelelő, és otthonos megvalósításán dolgoztak. A kortárs otthonokban lehet nyitott koncepciójú alaprajz, de a magánélet elemei is megvannak.
Összefoglalva, a modern építészet az 1900-as évek elején kezdődött, és az 1960-as évek körül ért véget, amikor a kortárs tervezők átvették az irányítást. A modern építészet alapelvei közé tartozik a funkciót követő forma, a tiszta vonalak és a díszítések hiánya. Végül a modern elvek túl rideggé váltak a mindennapi élethez a túlzott térkínálat, és az építőanyagok rideg jellege miatt, ami miatt manapság már az otthonos jelleget képező lakberendezési tárgyaknak is van helyük a modern építészetben.
cikkek amelyek érdekelhetik
Modern Építési Technológiák
Adatelemzés és döntéshozatal az építőiparban
Fenntartható építészet
Az EU irányelvei a bioépítőanyagok használatára: Mit kell tudni ?
A bioépítőanyagok – például a kenderbeton, a szalma vagy a vályog – természetes, megújuló forrásokból készülnek,>>> Olvassa el az egész cikket
Fenntartható építészet
Hogyan változtatja meg a fenntarthatóság az építőipari szabályozást ?
>>> Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Építőipari adatok biztonsága: Mit kell tudni a GDPR-ról és más szabályozásokról ?
Az építőipar digitális átalakulása új lehetőségeket kínál, ugyanakkor a kezelt adatok mennyisége és jelentősége is folyamatosan>>> Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Magyarország lakáspiacának kihívásai és lehetőségei 2025-ben
Belsőépítészet
Kreatív lakásfelújítási ötletek
A lakásfelújítás iparágában 2025-ben tanúi lehetünk egy érdekes paradoxonnak: miközben a kreatív megoldások iránti igény>>> Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Digitális átállás az építőiparban: Milyen technológia segíthet az anyagkezelésben ?
Lakásgenerál
Anyaghiány az építőiparban? Így készüljön fel recesszió ellen!
2025-ben az építőipari piac továbbra is komoly kihívásokkal néz szembe. Az anyaghiány és a recessziós>>> Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
EU-s források építkezéshez: Hogyan pályázhat Ön is ?
Lakásgenerál
Tévedések a lakásvásárlásról – Ne dőljön be ezeknek 2025-ben !
Belsőépítészet
5 Ok, amiért érdemes felfogadni belsőépítész szakembert
A lakás vagy iroda átalakítása izgalmas, de gyakran összetett feladat. A bútorok elrendezésétől a színek>>> Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Hogyan spórolhat időt és pénzt az építőiparban az adatalapú döntéshozatal révén ?
Lakásgenerál
Ezeket a hibákat kerülje el építkezés közben !
Építkezésbe fogni izgalmas, de kockázatos vállalkozás. Magyarországon az építkezések jelentős része csúszik vagy haladja meg>>> Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Építőipari logisztika 4.0: Jön a digitális forradalom ?