Tudta, hogy az építőiparban évszázadok óta alkalmaznak futószalagos technikákat ? Ismerje meg az előregyártás történetét.
Az előregyártás története
Mi a közös a római erődökben, az Eiffel-toronyban és a második világháború utáni lakásokban ? Mindannyian az előregyártás néven ismert építési móddal épültek.
Az előregyártás lehetővé teszi, hogy a különböző épületelemeket a helyszínen, egy gyárban vagy műhelyben építsék meg, majd a helyszínen illesszék össze, ami forradalmasította az iparágat, mivel csökkentette az építmény létrehozásához szükséges időt, költségeket és munkaerőt. Az első ismert előregyártott ház, amelyet a mezopotámiai civilizációig visszanyúló építési technikák ihlettek, egy Angliából Massachusettsbe szállított paneles faház volt, amelyet egy halászflotta számára szállítottak.
Bungalók és előregyártott készletházak
1837-re az előregyártott gazdasági épületek és bungalók kezdtek népszerűvé válni, és egy Henry Manning nevű londoni ácsmester gyártotta a hordozható házikót Ausztráliába irányuló exportra. Alig két évvel később a kaliforniai aranyláz idején a telepesek számára vasúton szállítottak készletházakat. Építészek, mérnökök és feltalálók kezdtek kísérletezni öntöttvas, beton és más anyagokkal, hogy felfedezzék, hogyan lehetne fejleszteni a technológiát.
Az Eiffel-torony és a készházak a háború után
Ezeknek a felfedezéseknek köszönhetően pedig a moduláris gyártás 1889-ben jelentős mérföldkőhöz érkezik, amikor Gustav Eiffel ideiglenes tornyát előregyártott vaselemekből szerelték össze Párizsban. Mivel az előregyártás hasonló építési feladatokat csoportosít, és kihasználja a futószalagos technikákat, az Eiffel-torony nagyon gyorsan felépült (26 hónap), és jelentősen csökkentette az ikonikus építmény megépítéséhez szükséges költségeket és munkaerőt.

Néhány évvel később a világ első előregyártott, betonelemekkel épített lakóházait Liverpoolban mutatták be, és nem sokkal később a chicagói székhelyű Sears, Roebuck and Company olyan eljárást hozott létre, amely több mint 400 különböző típusú házat és épületet csomagolt és szállított bárkinek, akinek volt pénze és katalógusa. A vállalat 1908 és 1940 között közel 75 000 előre gyártott házat adott el. Ez jelentős eredmény volt a megfizethető lakhatás bárki számára elérhetővé tételében, amelyet az ipari forradalom által felszabadított futószalag, és gyártási technikák tápláltak.
1917-ben Thomas Edison találta ki a helyben öntött betonból épített házak ötletét. Bár nem arattak általános sikert, forradalmi ötletei előkészítették az utat a mai innovációk és a megfizethető 3D-nyomtatott házak számára.
Tíz évvel később az előregyártott épületek segítettek megoldani az első világháború utáni Európa lakáshiányát. A háborús időkben nélkülözhetetlen ipari gyártási módszerek most kulcsfontosságúak voltak az előregyártott házak létrehozásában. Az 1929-es gazdasági összeomlás után pedig az USA-ban is életre keltek az előregyártott házak, mivel a hagyományosan épített, 5000 dollárba vagy még többe kerülő házak csak Amerika töredékét tudták kiszolgálni.
Moduláris és mobilházak
Ugyanebben az évben Buckminster Fuller elkezdte kidolgozni elképzelését egy olyan fémkupolás házról, amelyet könnyen szét lehet szerelni és szállítani. Hat évvel később, 1935-ben egy újabb klasszikus formatervezés jelent meg Wally Byam Airstream Clipperje formájában. A technológiai fejlődés tovább folytatódott, és Henry Ford futószalagos gyártási stílusából merítve ihletet, egy William Levitt nevű fejlesztő egymagában hozta létre a New York-i Levittownt, gyors építési eljárással.

A háború utáni előre gyártott lakások boomja azt jelentette, hogy 1960-ra a mobilházak az amerikai lakások 15%-át tették ki. 1967-ben Moshe Safdie Habitat 67 című munkáját a világkiállításon mutatták be. Néhány évvel később Zvi Hecker építész még tovább feszegette az előregyártott lakások határait a Ramot lakókomplexumával.
Magyarországi viszonylatban a budapesti lakótelepeket említhetjük amik a 70-es és 80-as években készültek előregyártott házelemekkel.
1996-ban az IKEA és a svéd Skanska építőipari vállalat összefogott a BoKlok házak létrehozására, így a szerényebb jövedelmű skandinávok számára is elérhetővé vált a lakástulajdon. Amit azonban az előregyártott házak a költségek és a munka hatékonysága terén pótoltak, azt a tervezés terén nem sikerült elérni. Az 1990-es években pedig a moduláris házak körül kialakult túlzott szabványosítás miatt csökkent az előregyártott házak iránti érdeklődés.
A technológia a BIM, a 3D nyomtatás és az automatizálás segítségével ismét előtérbe kerülnek a moduláris házak. A 2000-es évekre azonban újra megnőtt az érdeklődés. 2003-ban a LOT-EK bemutatta egy mobil lakóegység prototípusát. Az egység egy átalakított hajózási konténer volt, amely kihúzható és behúzható modulokkal rendelkezett. A 3D nyomtatásban elért további áttörések lehetővé tették az építőipari elemek és modulok – házak, hidak vagy felhőkarcolók – méretarányos gyártását.

2010-ben a Broad Sustainable Building, az alacsony költségű, földrengésálló épületek specialistája mindössze 19 nap alatt elkészítette az 57 emeletes Ark Hotelt a kínai Changsha-ban. 2016-ban pedig a világ legmagasabb, moduláris építéssel készült épülete jelent meg a New York-ban. Egy évvel később a KEF Infra az épületinformációs modellezés és a 3D-tervezési szoftverek erejét kihasználva épített egy 500 ágyas moduláris kórházat Calicutban, amelynek ágyankénti költsége negyedével kevesebb volt, mint a hagyományos amerikai kórházi ágyaké.
2018-ban megnyitotta kapuit a Factory OS, egy olyan vállalat, amely megfizethető előregyártott lakásokat kínál szintén Amerikában. Ma az építészek és a tervezők továbbra is azt kutatják, hogyan változtathatja meg az előregyártás a világot. A BIM, a 3D nyomtatás és az automatizálás megjelenése újra felébresztette a lehetőségeket. A további technológiai újításokkal, a fejlődő országok fenntartható infrastruktúrájának megteremtésével és a megfizethető lakások tömeggyártásával az építőipar megalapozza az építés jövőjét.
cikkek amelyek érdekelhetik
Belsőépítészet
Lakótervek, ahol a házi kedvenc is jól érzi magát
Modern Építési Technológiák
Természet ihlette cement, amely elektromosságot termel
A délkelet-kínai Southeast University kutatói által kifejlesztett, természet ihlette cement-hidrogél kompozit (Cement-PVA Hydrogel Composite, CPC) nemcsak.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Az építőipari technológiai szakadék elemzése Európában a kis és nagyvállalatok között
Az építőipar az egyik legjelentősebb ágazat az európai gazdaságban, 2015-ben mintegy 534 milliárd euró hozzáadott értéket.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Fenntartható építészet
Mi az a megtestesült szén (és mit tehetünk ellene)?
Ha például új házat épít: téglát, betont, acélt vásárol, gépeket bérel, és a munkások nap mint.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Hogyan hozzuk létre a tökéletes okosotthon-háttérrendszert ? Útmutató kezdőknek
Lakásgenerál
Hagyományos épületek energetikai felújítása: Mire figyeljünk a felújítási projektekben ?
Régi házak, patinás falak, történetekkel teli terek – van valami varázslatos a hagyományos épületekben. De.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
BIM 2.0: Az építészeti információs modellezés jövője és az együttműködés digitális eszközei
Modern Építési Technológiák
Okosotthon biztonság – lépések, amivel megvédheti a rendszerét
Az okos otthonok korát éljük: a villanykapcsolótól a hűtőig minden hálózatra kapcsolódik, és egyetlen gombnyomással.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Mesterséges intelligencia az anyagkutatásban: Gyorsabb innováció gépi tanulással
Modern Építési Technológiák
Innováció és hatékonyság: Az építőipar termelékenységének növelése modern eszközökkel
Építészet
Építészet és biomimikri: Hogyan változtatja meg a mesterséges intelligencia az inspirációt ?
Már most lehetséges, hogy egy új irodaház tervezésekor az építész nem papírra skiccel, hanem egy.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
A robotizálás csökkenti vagy növeli az építőipari munkahelyek számát ? Milyen új készségekre lesz szükség ?
Lakásgenerál
A fa parketta felcsiszolásának lépései
A fa parketta idővel megkopik, karcolódik, esetleg elszíneződik – de ne aggódjon, nem kell rögtön.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Milyen lépésekből áll a hőszivattyús fűtés kivitelezése ?