Lean az építőiparban: Az építőipar jövőjét átalakító elvek

  • Olvasási idő:7perc

A lean építés a pazarlás csökkentésére összpontosít az építési projekt ütemezésében azáltal, hogy újszerű módszereket talál a termelékenység és a hatékonyság maximalizálására. Az erőforrások szűkössége továbbra is alakítja az építőipari trendeket, és befolyásolja, hogyan változhat az ágazat az elkövetkező évtizedben.

Ahogy a környezetvédelmi előírások változnak és az építőanyagok fejlődnek, a lean építés az innovációra és a hatékonyságra épülő kultúra megteremtésével az iparág sikerének megalapozását jelentheti. A lean módszer ma már nem csak a gyártás világára korlátozódik, hanem más iparágak vállalatai számára is egyértelmű előnyökkel jár, ha igyekeznek teljes mértékben elkötelezni magukat az elvei mellett.

Mi az a lean építkezés ?

A lean építés egy, az értékmérnökséghez hasonló módszertan. Ez a módszertan a második világháború utáni Japánnak tulajdonított hatékony rendszer, a lean manufacturing elveit alkalmazza az építőiparban.

A lean alapelvek betartása egy építkezésnél gyorsabb, jobb és olcsóbb munkát ígérnek
A lean alapelvek betartása egy építkezésnél gyorsabb, jobb és olcsóbb munkát ígérnek

A lean eljárást Kiichiro Toyoda, a Toyota Motor Corporation második elnöke fejlesztette tovább. A modern gondolkodók számos iparágra adaptálták a lean elveit, abban a reményben, hogy hasznosítani tudják Toyoda monumentális sikerét. A “Toyota-útnak” nevezett irányítási rendszere olyan nagy hatással volt az autóiparra és azon túl is, hogy a Toyota Motor Corporation még ma is ragaszkodik annak alapelveihez.

A lean építkezés előnyei

Önmagában a lean egy olyan építőipari irányítási és megvalósítási stílus, amely fenntartható üzleti siker elérésére törekszik azáltal, hogy javítja az alkalmazottak problémamegoldását, a siker mérését és a munkamorált.

A lean építési modellhez való alkalmazkodással elérhető előnyök:

  • Csökkentett folyamatpazarlás.
  • Csökkentett pénzveszteség.
  • Megnövekedett innovációs kapacitás.
  • Fokozott alkalmazkodóképesség a kihívásokhoz.
  • Javuló munkamorál.

Ezek az előnyök összefüggenek egymással, így az egyik előny egy másikhoz vezethet (például a folyamatpazarlás csökkenése közvetlenül csökkentheti a monetáris veszteséget is). Ideális esetben, kellő előkészítéssel és végrehajtással a lean gondolkodás a vállalatot az önfenntartó innováció gépezetévé alakítja át.

Alapvető Lean építési alapelvek

A lean építés vonzereje abban rejlik, hogy önfenntartó modellé válhat. Ha a módszertant megfelelően alkalmazzák, akkor minden egyes alkalmazott úgy közelíti meg a munkáját, hogy e négy lépést tartja szem előtt:

Tervezés: Azonosítsa a fejlesztésre szoruló területeket.
Cselekvés: A pozitív hatású változtatások végrehajtása.
Tanulmányozás: A hatás számszerűsítése.
Megosztás a többi dolgozóval: Az új ismeretek megosztása.

Ezek a ciklikus lépések több lehetőséget tárnak fel a fejlesztésre, a pozitív eredményekre és azok hatásaira fordított figyelem miatt. A következő hat alapelvnek kell alakítania minden projektet a lean működésben:

1. Emelje ki, hogy mit értékel az ügyfél
A lean építés az üzleti modell empatikusabb megközelítéseként írható le, és ezt az első alapelv világosan szemlélteti. Az ügyféllel való kapcsolatteremtés az értékek alapján jelentős bizalmat fog teremteni a projekt kezdetén.

2. Az értékáramlat feltérképezése
Az értékáram feltérképezése folyamatábrákat használ arra, hogy azonosítsa a folyamaton belüli lehetőségeket a hozam maximalizálására és a pazarlás minimalizálására. Az ügyfél számára az érték kiemelése egyszerűbb, ha a folyamatot egyetlen, csupasz diagramba foglaljuk. Ezek a diagramok az építési projektciklus pazarló elemeit is világosabban szemléltetik, javítva a hatékonyságot és csökkentve a költségeket.

3. A hulladék felhalmozódásának minimalizálása
A lean építés nyolc formában törekszik a pazarlás kiküszöbölésére:

Hibák: a projekt lépései vagy elemei nem megfelelően készülnek el, ami hibákat eredményez.
Termelési pazarlás: a feladatok idő előtt vagy a követelményeket meghaladóan készülnek el, ami állásidőt vagy anyagpazarlást eredményez.
Időpazarlás: az érintett felek a következő lépésre várakoznak az ellátás ütemezésében elkövetett hiba vagy a túltermelés/gyártási pazarlás miatt.
Tehetségpazarlás: a tudás kárba vész, mert egy adott személyt nem használnak ki kellőképpen.
Szállítási pazarlás: az építőanyagokat vagy berendezéseket túl korán szállítják le, vagy a projektinformációkat feleslegesen osztják meg, ami felesleges erőfeszítéseket eredményez.
Készletpazarlás: a nem azonnal szükséges építőanyagok elfoglalják a telephelyet, és akadályozhatják a munkát.
Felesleges helyváltoztatás: az egymást követő lépéseket fizikailag nem szervezik meg a sorrendjüket tekintve, ami a munkaterület különböző részeire járkáló munkások által pazarolt mozgást eredményez.
Folyamatpazarlás: a projekthez hozzáadott lépések nem jelentenek hozzáadott értéket az ügyfél számára.

E forráspazarlások kiküszöbölése növelheti a hatékonyságot és az értéket. Amint a pazarlás csökken, az ésszerűsítés lehetőségei is nyilvánvalóbbá válnak.

4. A munkafolyamatok áramlásának racionalizálása
A munkafolyamatok hibás menete az építési projekteknél a késedelmek egyik fő forrása. Minden egyes lépésnek vannak megelőző követelményei, amelyeket teljesíteni kell a folytatáshoz. A kiszámíthatóság tervezése és az egyértelmű kommunikáció gyakorlása kulcsfontosságú. Azzal, hogy minden felet bevonunk a folyamatba, kisebb az esélye annak, hogy a projektet hátráltató visszaesések vagy kiigazítások gátolják.

5. Pull ütemezés bevezetése
A pull tervezés vagy ütemezés olyan ütemtervet hoz létre a projekt befejezéséhez, amely a feladatokat egy későbbi ütemtervben jelenti be. Ahogy egy feladat befejeződik, a folyamat következő feladata aktiválódik. Ez racionalizálja a munkafolyamatokat azáltal, hogy konkrét elvárásokat teremt a felelősségek és a kapcsolattartási pontok tekintetében az átadásokhoz. A szekvenciális folyamat természetesen több lehetőséget teremt a felek (jellemzően alvállalkozók) közötti kommunikációra.

6. Folyamatos fejlesztés
A lean filozófia szerves része, a folyamatos fejlesztés, ami beindítja a másik öt alapelv önfenntartó potenciálját, biztosítva, hogy azok az egész szervezetben internalizálódjanak.

Eszközök és módszerek a Lean Construction eléréséhez

A lean gondolkodás számos iparágra adaptálható, ezért számos eszközzel megvalósítható. Ezekkel az eszközökkel a lean építés előnyei közvetlenebbül megvalósíthatóvá válnak. Íme néhány példa amelyek a lean folyamatok elérését szolgálják az építőiparban:

A 6S módszertan elfogadása

Hagyományosan ez a struktúra öt S-ből áll, de mivel a biztonság fontossága az építőiparban folyamatosan jelen van, a modellt módosították, hogy egy hatodik S-t is tartalmazzon:

Rendezés: Az erőforrások szervezése a munkaterületen, és annak biztosítása, hogy csak a szükséges szerszámok és anyagok legyenek jelen.
Elhelyezni: Minden szerszámot és anyagot a hatékonyság fenntartása és a funkciójuk betöltése érdekében optimálisan helyezzen el.
Tisztaság: A munkaterület folyamatos tisztítása és rendben tartása az időveszteség elkerülése érdekében.
Szabványosítson: Hozzon létre és tartson fenn szabványokat, amelyek meghatározzák a munkaterület tisztítására és rendezésére használt folyamatot.
Fenntartás: Biztosítsa a szabványok elfogadását a munkaterületen mindenki számára.
Biztonság: Az egyes projektek biztonságos befejezésének előtérbe helyezése a munkahelyi szabványokkal együtt.

Ezek az alapelvek bármilyen méretű építőipari vállalatra méretezhetőek.

Tervezzen Kaizen eseményt

A Kaizen a lean menedzsmenthez kapcsolódó japán kifejezés, amely szabad fordításban “folyamatos javulást” jelent. A Kaizen események olyan elvonulások, amelyek elősegítik a fejlesztést. Ezek az események olyan, az egész vállalatra kiterjedő csapatépítő események, amelyek a megbeszélendő problémamegoldást használják a problémák feltárására a helyszíni dolgozók szemszögéből, akik a leginkább ki lesznek téve bármilyen bevezetett megoldásnak.

A Kaizen-események a legsikeresebbek az összetett problémák megoldásának kiegészítéseként, miután a kaizen-kultúra már kialakult a vállalatnál.

Használjon termelésirányítási rendszereket

A lean építés tervezésének megkönnyítésére szolgáló szoftvereket rendszerszintű termelésirányításnak nevezik. Ez a folyamat felügyeli bizonyos emberek vagy csapatok kijelölését a projekt bizonyos részeire, valamint a stratégiák és tervek végrehajtását. A csapatok együttműködésének felügyelete közvetlenebb betekintést nyújt a termelékenységi problémákba.

Próbálja ki az A3-as folyamatot

Az A3-as feltérképezés egy olyan folyamat, amelyet először a Toyotánál vezettek be, és amely leegyszerűsíti a problémamegoldást, egyetlen darab papírra, korlátozva azt. Bár a név az eredeti folyamatban használt papír méretére utal, az A3 inkább a fent említett, strukturált PDSA-folyamatra utal: Tervezés, végrehajtás, tanulmányozás, kiigazítás.

További információ a Lean Construction Institute-ról

A Lean Construction Institute egy nonprofit szervezet, amely segít az építőipari vállalkozásoknak a lean módszerek aktualizálásában és a hatékonyabb jövő megtervezésében. Minden évben az építőiparban dolgozók kongresszusa találkozik, hogy intenzív képzéseken, üléseken és helyszíni látogatásokon vegyen részt a lean építési elvek megvalósítása érdekében.

Az építőipar jövője a lean

A fenntarthatóság és az erőforrások megőrzése számos iparágban az országos diskurzusok előterébe kerül. Nem túlzás belegondolni, hogy egy aktuális építési projekt egyetlen elemének racionalizálásával valamilyen módon kiküszöbölhető a pazarlás.

A lean építés sikeres, évtizedes alapelveket kölcsönöz, és alkalmazza azokat egy olyan iparágra, amely évtizedek óta tapasztalja az átlagköltségek emelkedését. Számos tényező fogja alakítani az építőipari trendeket a következő évtizedben és azon túl, de a hatékonyság maximalizálása a pazarlás minimalizálása mellett továbbra is a legmegbízhatóbb fókuszpont a folyamatos fejlesztés marad. Ezekkel az eszközökkel és alapelvekkel a kiemelkedés lépésről lépésre történő folyamattá válik az építőiparban.

legfrissebb cikkek
cikkek amelyek érdekelhetik