Az otthonában lévő helyiségek általában szabályozott környezetnek tekinthetők, ahol a termosztát beállításával növelheti vagy csökkentheti a hőmérsékletet. A hidegebb hónapokban fűtenek, hogy minden bent lévő dolog (beleértve Önt is !) normális hőmérsékleten legyen, nyáron pedig a légkondicionáló csökkenti a hőt a lakásban, így a hőmérséklet egész évben viszonylag egyenletes marad.
A környezet, vagy klímaszabályozás egyik szempontja azonban, amely gyakran figyelmen kívül marad, az otthonon belüli páratartalom. Az ideális relatív páratartalom szintje körülbelül 40-60 százalék között mozog a beltérben. Ha a relatív páratartalom túl magas, akkor a levegőben lévő felesleges nedvesség növelheti a fa korhadásának és a penészesedés kockázatát az egész lakásban. Az alacsony, 40 százalék alatti beltéri páratartalom szintén olyan probléma, amely jelentős károkat okozhat a lakásban, például a padlódeszkák, szekrények és egyéb fabútorok vetemedését okozhatja.
Mennyi az alacsony páratartalom ?
Az alacsony páratartalom azt jelenti, hogy a levegőben kevés vízgőz van, így azt nagyon száraznak érezzük. Általában alacsony páratartalomról akkor beszélünk, ha a relatív páratartalom 40 százalék alatt van.
Rendszeresen ellenőrizze otthonában a relatív páratartalom szintjét, különösen az év hidegebb hónapjaiban, hogy az alacsony páratartalom ellen akkor tudjon intézkedni, amikor az előfordul, és ne azután, hogy az otthon már károsodott. Tudjon meg többet arról, hogy milyen gondot jelent az alacsony páratartalom a házban.
A relatív páratartalom
Ahhoz, hogy megtanulja, hogyan ismerje fel az alacsony páratartalmat otthonában, és hogyan növelheti a páratartalmat, fontos, hogy tisztában legyen a relatív páratartalommal. A relatív páratartalom a levegőben lévő vízgőz mennyiségét jelenti az aktuális hőmérséklethez viszonyítva. A meleg levegő több vízgőzt tartalmaz, mint a hideg levegő. Ez azt jelenti, hogy egy 50 százalékos relatív páratartalmú hideg otthonban a relatív páratartalom különbsége ellenére ugyanannyi vízgőz lehet a levegőben, mint egy 40 százalékos relatív páratartalmú meleg otthonban.
A levegőben lévő vízgőz százalékos arányát arra használják, hogy az aktuális hőmérséklet alapján kifejezzék az otthonában lévő relatív páratartalmat. Ha a páratartalom meghaladja a 60 százalékot, akkor a levegő magas relatív páratartalmúnak tekinthető. Ha a páratartalom 40 százalék alatt van, akkor a levegő relatív páratartalma alacsony. Ha például a relatív páratartalom 50 százalékos, akkor a levegő jelenleg csak a felét tartalmazza a lehetséges vízgőzmennyiségnek, míg a 25 százalékos páratartalom azt jelenti, hogy a levegő jelenleg csak a negyedét tartalmazza a lehetséges vízgőzmennyiségnek.
Hogyan hat az alacsony páratartalom az otthonra ?
A magas páratartalom rendszeresen olyan veszélyekkel jár, mint a fakorhadás és a penészesedés, amelyek általában a barkácsolók javítási és karbantartási problémáinak listáján előkelő helyen szerepelnek, de az alacsony páratartalom is jelentős károkat okozhat az otthonban, ha nem teszünk semmit a páratartalom elfogadható százalékos szintre emeléséért.
Ha a relatív páratartalom ilyen alacsony szintje továbbra is fennáll, akkor az otthonban elkezdhetnek megmutatkozni az alacsony páratartalomnak való hosszú távú kitettség következményei. Keresse a zsugorodás, vetemedés, hámlás és repedezés jeleit a keményfa padlón, a fabútorokon, a szekrényeken, fiókokon, pultokon, tapétákon, festékeken, ablakokon, ajtókon, sőt még a szobanövényeken is.
Az alacsony páratartalom másik jele az elektrosztatikus áramütések megnövekedett lehetősége, amikor egy bizonyos felületet megérint, így ha a szőnyegen járás vagy a műszálas ruhák fogdosása után naponta érkező áramütések száma jelentősen megnő, akkor érdemes lehet ellenőrizni a lakás páratartalmát.
Az alacsony páratartalom okai
Az alacsony páratartalomnak számos lehetséges oka lehet, de a leggyakoribb ok a kinti hőmérséklet. Az év hidegebb hónapjaiban a lakáson kívüli levegő nem tud annyi vízgőzt megtartani, mint az év melegebb hónapjaiban. Ez azt jelenti, hogy a levegő relatív páratartalma jellemzően sokkal alacsonyabb, amikor odakint hideg van. Egy nyitott ajtó vagy ablak beengedi a kinti száraz, hideg levegőt a lakásba, ahol felmelegedhet és kitágulhat. Ez azonban végső soron csökkenti a lakás általános relatív páratartalmát.
A lakás alacsony páratartalmának további okai közé tartozik a légkondicionáló vagy a párátlanító túlzott használata. Ne feledje azt sem, hogy egyes helyeknek nem kell hidegnek lenniük ahhoz, hogy alacsony legyen a páratartalma. Ezeken a helyeken az alacsony páratartalom állandó veszélyt jelent, amely ellen olyan megoldással kell találni, mint például egy egész házra kiterjedő párásítás, és utána párásító használata.
Páratartalom szintek
Ha kíváncsi arra, hogy milyen a páratartalom szintje otthonában, néhány módon ellenőrizheti. Először is, sok termosztát, különösen az intelligens termosztátok, megadhatnak egy páratartalom-értéket, amelyet ellenőrizhet a termosztát képernyőjén vagy akár a telefonján lévő alkalmazáson keresztül. Ha a termosztát nem követi vagy rögzíti ezt az információt, akkor a páratartalom ellenőrzésére a legjobb módszer egy kis, olcsó eszközbe, az úgynevezett higrométerbe való befektetés.
A relatív páratartalomnak 40 és 60 százalék között kell lennie ahhoz, hogy otthona ne szenvedjen semmilyen negatív hatást. Ha a relatív páratartalom 60 százalék fölött van, akkor a páratartalmat le kell csökkenteni, de ha a relatív páratartalom 40 százalék alatt van, akkor fontos, hogy növelje a levegőben lévő víz mennyiségét, amíg a páratartalom kiegyensúlyozott nem lesz.
Hogyan növelhető a páratartalom ?
Miután megvizsgálta otthonában a páratartalom szintjét, előfordulhat, hogy túl száraznak találja a levegőt, de ez nem adhat okot pánikra. Sokféle módon növelheti otthonában a páratartalmat, ami olcsó és könnyen kivitelezhető. A páratartalom növelésének nagyszerű módja, ha főzés közben leveszi a fedelet a forró vízzel teli edényekről, vagy ha zuhanyzás közben nyitva tartja a fürdőszoba ajtaját. Egy másik lehetőség, ha fürdés után a vizet a kádban hagyja, amíg a víz lehűl.
A szobanövények hozzáadása otthonához szintén növeli a levegő páratartalmát, bár ha ezek a passzívabb módszerek nem vezetnek eredményre, akkor vásárolhat egyedi párásító készülékeket minden egyes szobába vagy egy egész házra kiterjedő párásítót is. Csak arra ügyeljen, hogy ne növelje túlságosan a páratartalom szintjét, és így ne kelljen magas páratartalom-problémákkal küzdenie.
cikkek amelyek érdekelhetik
Lakásgenerál
Lakásfelújítás komplex megtervezése Magyarországon: átfogó elemzés 2025-ben
Modern Építési Technológiák
Az intelligens otthoni rendszerek (pl. energiafigyelés és automatizált világítás) ma már alapfelszereltségnek számítanak a közép- és felső kategóriás lakásfelújításokban
Nem is olyan régen még sci-fibe illő luxusnak tűnt, ha valaki a kanapéról, egy mobilalkalmazással kapcsolta.....Olvassa el az egész cikket......
Modern Építési Technológiák
Okos városok és infrastruktúra
Az okos városok koncepciója nem csupán futurisztikus álmodozás, hanem egy gyorsan fejlődő valóság, amely egyre intenzívebben.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
Mik azok az intelligens hulladékgazdálkodási rendszerek ?
Valószínűleg Ön is találkozott már a helyzettel: séta közben kidobna egy üres palackot, ám a kuka.....Olvassa el az egész cikket......
Belsőépítészet
Tavaszi illatok előállítása házilag
Építészet
Munkaerőhiány és technológiai forradalom az építőiparban világszerte (elemzés)
Az építőipari munkaerőpiac világszerte kritikus kihívásokkal néz szembe: számos országban egyszerre nő az építési projektek.....Olvassa el az egész cikket......
Építészet
Új technológiák az alapozásban: Mikropillérek, geopolimerek és más innovációk
Modern Építési Technológiák
Prediktív karbantartás az építőiparban: Az MI szerepe a berendezések élettartamának meghosszabbításában
Az építőipar nem éppen az a terület, amit elsőre a csúcstechnológiával társítanánk. Betonmixerek, daruk, markolók.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
A „zöldrefestés” veszélyei az építőiparban
Modern Építési Technológiák
A modern építőipar térnyerése
Modern Építési Technológiák
A modern építési technológiák és az adatok kapcsolata
Az építőipar nem éppen az a terület, amit az ember elsőre a technológiai forradalom élvonalába.....Olvassa el az egész cikket......
Lakásgenerál
Lakáspiaci trendek 2025
Modern Építési Technológiák
Digitális ikrek az építőiparban: virtuális épületek és valós előnyök
Manapság egy újonnan épülő modern épület minden egyes szerkezeti eleme – a tartóelemektől a kisebb.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
A zöldtétők és élő falak: fenntartható megoldások a városi környezetben