A légszennyezés a világ szinte legnagyobb problémája napjainkban. Évente mintegy mintegy hétmillió idő előtti halálesetet okoz világszerte. A súlyos légszennyezés legalább 1-2 évet elvesz egy átlagos emberi életből, akik leginkább városi környezetben élnek, laknak. Magyarországon se fényes a helyzet, főleg a nagyvárosokban, és a közelükben.
Az építőiparban viszont nagy előrelépések történnek az ökológiai forradalom részeként. Számos alternatív anyagot fejlesztenek ki a hagyományos anyagokkal szemben, amik környezetbarátabbak, és jobban óvják az egészséget.
A hagyományos téglák gyártása sok légszennyezést okoz. Ez nagyban hozzájárul a légszennyezéshez is. Felmerül a gondolat hogy mi lenne, ha az épületek, vagy annak alkotóelemei aktívabb szerepet vállalnának a levegőben jelenlévő szennyező anyagok eltávolításában ? Mi lenne, ha egy kicsit úgy működnének, mint egy légtisztító rendszer, ami megszűri a kívülről beáramló levegőt ?
A jó hír, hogy most már vannak ilyen építőipari termékek, amelyek csökkentik a légszennyezést is, nevezetesen ez az építőanyag a szennyeződés-elnyelő tégla, amiket lélegző tégláknak is neveznek. Ezt Carman Trudell, a Cal Poly San Luis Obispo építészeti iskolájának adjunktusa fejlesztette ki.
A szennyeződés-elnyelő téglák szűrési elve
A szennyeződés-elnyelő téglák a bennük lévő speciálisan kialakított járatok, és egy bennük lévő műanyagból kialakított szűrő segítségével vonják ki a nem kívánatos részecskéket a levegőből. Ezek a téglák a levegőből leválasztják a szennyező anyagokat és más lebegő részecskéket is, például a por, vagy koromrészecskéket.
Tehát „egyszerűen csak” megszűrik a külső beáramló levegőt, és az épületek belsejébe juttatja. Ennek a zseniális innovációnak az ihletője a ciklonszűrés koncepciója volt, amelyet a porszívókban, a porzsák végez el.

A téglák porózus, jó minőségű betonból lévő tömbök formájában készülnek. Kifejezetten fazettásan (üregesen) vannak kialakítva, hogy a szennyeződés-elnyelő téglában a légáramlás irányítva legyen (ez nagyon fontos). A szennyeződés-elnyelő tégla megerősítéshez csapokat biztosítanak. A két tégla között egy újrahasznosított műanyagból készült csatlakozót is elhelyeznek, az aljukon pedig egy kis tartály található a részecskék összegyűjtésére.
A tégla szűrési kapacitásának kimutatására végzett vizsgálat alapján megállapították, hogy a tégla a 2,5 mikron vagy annál kisebb átmérőjű részecskék 30%-át szűri ki, ami az átlagos, például a fa égésekor keletkező füstnek felel meg, de a 10 mikronnál nagyobb vagy annál kicsit kisebb (7-9 mikron) átmérőjű részecskék 100%-át ki tudja szűrni.

Tehát a működésük nem bonyolult rendszereken keresztül történik, nem kellenek hozzá segédberendezések vagy hasonlók, hanem a kialakításukból adódóan tudják szűrni az épületen kívüli levegőt a beáramlás során.
A szennyeződéselnyelő téglák előnyei
- Olcsóbb a jelenleg alkalmazott mechanikus légszűrési technikákhoz képest.
- Környezetbarát és fenntartható.
- Az építéséhez nincs szükség szakképzett munkaerőre, ami költséghatékonnyá teszi.
- Javítja az ilyen téglával szerelt épületek lakóinak az egészségét.
A szennyeződéselnyelő téglák hátrányai
- A szennyeződés-elnyelő téglák passzív szűrőrendszere helyet foglal el, így a külső fal, a sima téglából épített falhoz képest dupla vastagságú, ami a belső tér nagyságának a rovására megy.
- A szennyeződéselnyelő téglák nem használhatók kétszintesnél magasabb teherhordó szerkezetekben, a belső üreges kialakításuk miatt.
Ezek az újonnan kifejlesztett építőanyagok, mint a lélegző téglák, az egészségesebb lakhatás jövőjét hozhatják el, kiváltképp ha a házak, vagy az épületek építtetőinek szempont a benne lakók, vagy dolgozók jobb egészsége. Jótékonyan hatással vannak a lakókra olyan területeken, ahol a légszennyezettség határérték közelében, vagy azon felül van.
Leginkább a rossz levegőminőségű, ipari régiókban lehet hasznát venni a lélegző tégláknak. A kis települések és a fejlődő régiók is használhatják ezt a megoldást a légszennyezés visszaszorítására, miközben egészséges környezetet biztosítanak a lakosok számára.
cikkek amelyek érdekelhetik
Lakásgenerál
Tévedések a lakásvásárlásról – Ne dőljön be ezeknek 2025-ben !
Belsőépítészet
5 Ok, amiért érdemes felfogadni belsőépítész szakembert
A lakás vagy iroda átalakítása izgalmas, de gyakran összetett feladat. A bútorok elrendezésétől a színek harmóniáján.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Hogyan spórolhat időt és pénzt az építőiparban az adatalapú döntéshozatal révén ?
Az építőipar a globális gazdaság egyik alapvető ágazata, amely folyamatosan szembesül a hatékonyság növelésének, a költségek.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Ezeket a hibákat kerülje el építkezés közben !
Építkezésbe fogni izgalmas, de kockázatos vállalkozás. Magyarországon az építkezések jelentős része csúszik vagy haladja meg a.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Építőipari logisztika 4.0: Jön a digitális forradalom ?
Modern Építési Technológiák
Új EU-s szabályozás az építőipari adatkezelésről – Mit kell tudnia ?
Az építőipar az Európai Unió egyik legnagyobb gazdasági ágazata, amely az EU GDP-jének közel 10%-át.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Fenntartható építészet
Mire lehet használni az építési betontörmeléket ?
Biztonság
Okos riasztórendszerek: Mire kell figyelni vásárlás előtt ?
Otthonunk biztonsága ma már nem luxus, hanem alapvető igény. Az okos riasztórendszerek piacán azonban könnyű.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Kert
Okos kert: Technológia a zöld területek gondozásához
Modern Építési Technológiák
Metaverzum és építészet: Virtuális terek tervezése a valóság határain túl
Modern Építési Technológiák
Hogyan befolyásolja a rossz dokumentáció a projektmenedzsment sikerét ?
Az építőipar és az ingatlanszektor globális folyamatai napjainkban egyre inkább összefonódnak, legyen szó technológiai innovációkról,.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Big Data az építőiparban: Hogyan segítenek a nagy adatkészletek a stratégiai döntéshozatalban ?
Fenntartható építészet
Mi az a fenntarthatósági jelentés ?
A fenntarthatósági jelentés napjaink egyik legforróbb üzleti témája, amely messze túlmutat a puszta papírmunkán. Egyre.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Épületgépészeti felmérések drónnal