A mosókonyhának az egyik legfunkcionálisabban használható helyiségnek kell lennie otthonában. Ideális esetben ennnek a helyiségnek bőséges természetes vagy mesterséges fénnyel kell szolgálni a ruhák válogatásához, az összehajtogatásához szükséges pulttal kell rendelkeznie, a mosási termékek biztonságos tárolását, valamint megfelelő helyet kell biztosítania a mosógép(ek) számára.

Ha tervezőt vagy belsőépítészt bíz meg a mosókonyha területének kialakításával, az segíthet maximalizálni a helyiség hatékonyságát. Akár új otthont épít, akár átalakít, van néhány szempont amelyet szem előtt kell tartania mosókonyhája kialakításakor.
Mit akarnak az emberek egy mosókonyhától ?
Egyes felmérések szerint az új lakástulajdonosok 40 százaléka igényel külön mosókonyhát, és a mosókonyhák 60 százalékát a pincében alakítják ki. A legtöbb lakástulajdonos kibővített, többfunkciós munkaterületet szeretne a mosókonyhában. Népszerűek a beépített vasalódeszkák és a szilárd felületű pultok a mosással adódó munkák könnyebbé tételéhez, a varráshoz, valamint beépített tárolóhelyek is szükségesek.
Ha nincs költségvetési keret egyedi szekrényekre a mosókonyhába, akkor a sima álló tárolószekrények is jól működnek, bár méretben nem mindig passzolnak a területhez. Mindkét típus egyaránt használható mosószer és egyéb tisztítószerek tárolására és elrejtésére.
A háztulajdonosok általában a mosókonyhába mosogatót is kérnek, amely használható a foltos ruhák áztatására, a kutya mosdatására és a takarítási feladatok kezelésére.
Nem számít, mennyire szereti vagy utálja jelenlegi mosó, vagy szárítógépét, egy nap le fogja cserélni őket, ezért ne szabja a(z új) mosókonyha kialakítását a mostani készülékeihez. Ehelyett hagyjon extra helyet a készülékek mellett és felett. A mosókonyha készülékei környezetébe épített egyedi szekrények nagyszerűek, de ha esetleg eladja a házát, akkor az Ön után következő tulajdonosok nem biztos, hogy megfelelőnek találják a mosó/szárító gépeik számára.
Mosó és szárítógépek helyigénye
Az egymás mellé helyezett mosó és szárítógépek általában minimum 1,5 méter helyet igényelnek. Mérje meg a készülékek mélységét (a legtöbbjük körülbelül 60 cm), és adjon hozzá 20 cm-et a tömlők számára, és hagyjon 10 cm helyet mindkét oldalon és a készülékek között, hogy a rezgésekből származó sérülések ne következzenek be. Ha felültöltős mosógépe van, akkor a mosógép felett 60 cm kell lennie az ajtó kinyitásához szükséges térnek.

Az egymásra helyezett mosó és szárítógépek, valamint a kombinált készülékek esetében 180 cm függőleges és 80 cm-es vízszintes távolságot kell biztosítani. A mosó és szárítógépek jellemzőit és méreteit összehasonlíthatja a leggyakrabban használt mosó/szárítógépek méretével, hogy segítsen megtervezni hogy mennyi hely kell a gépeknek és a hozzájuk tartozó szekrényeknek, tárolóknak.
Mindig győződjön meg arról, hogy a mosókonyha ajtajai és a hozzá vezető folyosók és lépcsők, elég szélesek ahhoz, hogy a(z új) készülékek mozgatását lehetővé tegyék. Egy 90 fokos fordulóban legalább 1,5 méter szélesség szükséges. A mosókonyha ajtóinak legalább 80 cm szélesnek kell lenniük, de ha szélesebbek akkor még jobb. A zsebajtó jól működik, mert nyitott állapotban nem foglal padló vagy falfelületet. Ha Ön mozgáskorlátozott, vagy nem tud hosszú ideig állni, akkor a mosókonyhát is át kell alakítani az akadálymentesítés érdekében.
A mosókonyha munkaterületének méretei
Ha elöltöltős gépekkel rendelkezik, minden egyes készülék előtt 80 cm szabad helyet kell biztosítania, hogy a nyitott ajtók körül legyen hely a járáshoz és forgolódáshoz. Ám kompromisszum forrása lehet a gépek tetején lévő munkaterület hiánya ami szükséges lehet. A talapzat kihagyásával a gépeket egy pult alá telepítheti, amely rengeteg helyet biztosít a mosnivaló összehajtogatásához.
Ideális esetben a legjobb, ha a mosógép egyik oldalán 40-50 cm szabad pultfelület áll rendelkezésre a mosás előtti előkészületekhez, például amikor folteltávolítás szükséges a ruhákon, és ezt a műveletet kényelmesen akarja elvégezni.
Konstrukciós tanácsok a mosókonyhákhoz
A mosókonyha falainak és padlójának extra szigeteléssel való ellátása segít csökkenteni a zajszennyezést a lakás más területein. A padlóösszefolyó szintén nagyszerű védelmet jelent a ház többi része számára abban az esetben, ha a mosógép tömlője elszakad vagy a mosógép túlcsordul. Az automatikusan elzáródó vízcsap hasznos kiegészítője a mosókonyhának, egy ilyen vízcsap érzékeli a mosógép elektromos áramfelvételét, és csak akkor nyitja meg a vízellátást, amikor a gép használatban van.

Természetesen hivatásos vízvezeték-szerelő és a villanyszerelő szerelje be a szolgáltatásokat a rájuk vonatkozó előírásokkal, hogy a mosókonyha megfeleljen az érvényes előírásoknak. Mindig a megfelelő típusú elektromos csatlakozókat használja, és soha ne használjon hosszabbítót. Tervezze meg a szárító elhelyezését úgy, hogy a szellőzőcső a lehető legegyenesebb és legrövidebb legyen.
cikkek amelyek érdekelhetik
Lakásgenerál
Lakásfelújítás komplex megtervezése Magyarországon: átfogó elemzés 2025-ben
Modern Építési Technológiák
Az intelligens otthoni rendszerek (pl. energiafigyelés és automatizált világítás) ma már alapfelszereltségnek számítanak a közép- és felső kategóriás lakásfelújításokban
Nem is olyan régen még sci-fibe illő luxusnak tűnt, ha valaki a kanapéról, egy mobilalkalmazással kapcsolta.....Olvassa el az egész cikket......
Modern Építési Technológiák
Okos városok és infrastruktúra
Az okos városok koncepciója nem csupán futurisztikus álmodozás, hanem egy gyorsan fejlődő valóság, amely egyre intenzívebben.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
Mik azok az intelligens hulladékgazdálkodási rendszerek ?
Valószínűleg Ön is találkozott már a helyzettel: séta közben kidobna egy üres palackot, ám a kuka.....Olvassa el az egész cikket......
Belsőépítészet
Tavaszi illatok előállítása házilag
Építészet
Munkaerőhiány és technológiai forradalom az építőiparban világszerte (elemzés)
Az építőipari munkaerőpiac világszerte kritikus kihívásokkal néz szembe: számos országban egyszerre nő az építési projektek.....Olvassa el az egész cikket......
Építészet
Új technológiák az alapozásban: Mikropillérek, geopolimerek és más innovációk
Modern Építési Technológiák
Prediktív karbantartás az építőiparban: Az MI szerepe a berendezések élettartamának meghosszabbításában
Az építőipar nem éppen az a terület, amit elsőre a csúcstechnológiával társítanánk. Betonmixerek, daruk, markolók.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
A „zöldrefestés” veszélyei az építőiparban
Modern Építési Technológiák
A modern építőipar térnyerése
Modern Építési Technológiák
A modern építési technológiák és az adatok kapcsolata
Az építőipar nem éppen az a terület, amit az ember elsőre a technológiai forradalom élvonalába.....Olvassa el az egész cikket......
Lakásgenerál
Lakáspiaci trendek 2025
Modern Építési Technológiák
Digitális ikrek az építőiparban: virtuális épületek és valós előnyök
Manapság egy újonnan épülő modern épület minden egyes szerkezeti eleme – a tartóelemektől a kisebb.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
A zöldtétők és élő falak: fenntartható megoldások a városi környezetben