Az építőipar nem éppen az a terület, amit az ember elsőre a technológiai forradalom élvonalába sorolna. Ha meghalljuk a szót, hogy „építkezés”, sokaknak még mindig a poros munkaterületek, a kalapácsok csattogása és a kézzel rajzolt tervrajzok jutnak eszébe. Pedig 2025-ben már egészen más a helyzet: az ágazat csendben, de határozottan átalakult, és az adatok váltak az új betonná, ami mindent összetart.
Az adatok mint az építőipar új alapkövei
Kezdjük az alapoknál: az építőipar az utóbbi években rákapott a digitalizációra, és ez nem véletlen. Az ágazat az elmúlt két évben 6%-kal zsugorodott, ebből csak 2024-ben 4,2% volt a visszaesés – derül ki a Portfolio.hu friss elemzéséből.
Ez a szám ijesztő lehet, de a szakértők szerint már túl vagyunk a mélyponton, és a fellendülés motorja részben az adatokra épülő technológia. Gondoljanak csak bele: egy építkezés ma már nem csupán téglák és malter halmozása, hanem egy adatvezérelt folyamat, ahol minden lépést számok és algoritmusok optimalizálnak.
Az épületinformáció-modellezés (BIM), vagyis az épületek digitális ikreinek létrehozása például teljesen átformálta a tervezést és a kivitelezést. Ez nem csak egy fancy 3D-s rajz, hanem egy olyan rendszer, ami az épület minden porcikájáról – a falak hőszigetelésétől a csövek elhelyezkedéséig – valós idejű adatokat szolgáltat.
Egy budapesti irodaépület esetében például a BIM segítségével már az tervezési fázisban kiderült, hogy egy rosszul pozícionált szellőzőrendszer 15%-kal növelné a fűtési költségeket. Az adatoknak hála ezt még az első kapavágás előtt korrigálták.
Hogyan gyorsítanak fel mindent az intelligens technológiák?
Ha volt már dolguk építkezéssel, tudják, hogy a csúszások és a költségtúllépések szinte elkerülhetetlenek. De mi lenne, ha azt mondanám, hogy az intelligens technológiák ezt a káoszt is képesek megszelídíteni? Az IoT (Internet of Things), vagyis a dolgok internete például valós időben figyeli a munkaterületet. Érzékelők jelzik, ha egy betonkeverő túlmelegszik, vagy ha a munkások védőfelszerelés nélkül mászkálnak – így a balesetek száma is csökkenhet.
Egy konkrét példa: a Porotherm X-therm tégla, amit a Budapesti Műszaki Egyetemmel közösen fejlesztettek ki, 50%-kal jobb hőszigetelést biztosít a hagyományos téglákhoz képest. De az igazi trükk nem is maga az anyag, hanem az, hogy a gyártók az építési adatok elemzésével pontosan tudják, hol és hogyan érdemes használni. Tavaly ősz óta a falazóelemek iránti kereslet nőtt, ami azt mutatja, hogy a piac is reagál ezekre az innovációkra.
Fenntarthatóság és adatok: a zöld jövő kulcsa
Az építőipar régóta a környezetszennyezés egyik nagyágyúja – gondoljunk csak a cementgyártás CO2-kibocsátására. De itt is az adatok menthetik meg a helyzetet. Az ÉMI új környezeti információs rendszere például lehetővé teszi, hogy a gyártók és beruházók pontosan lássák, melyik anyag mennyire zöld. Így nem csak a szabályozásoknak felelhetünk meg, hanem valóban fenntartható épületeket húzhatunk fel.
Például a fehér tetőcserepek, amelyek jobban visszaverik a napfényt, már most népszerűek a városi hőszigetek ellen. De vajon honnan tudjuk, hogy egy adott tetőcserép mennyivel csökkenti a hőterhelést? Hát persze, hogy az adatokból! Az IoT-szenzorok és a modellezés együtt mutatják meg, hogy egy új technológia valóban hoz-e változást, vagy csak jól hangzik a marketinganyagokban.
Mi az a BIM, és miért kell róla tudni?
Az épületinformáció-modellezés (BIM) olyan, mint egy szuperokos építési napló. Képzeljék el, hogy az épületüknek van egy digitális „ikertestvére”, ami mindent tud: hány csavar kell a tartószerkezethez, milyen vastag legyen a szigetelés, sőt még azt is, hogy 20 év múlva mennyibe kerülne egy felújítás. Ez nem csak a tervezőknek segít, hanem a kivitelezőknek és az üzemeltetőknek is, mert minden adat egy helyen van, és folyamatosan frissül. Egy laikusnak talán sci-finek tűnik, de ma már ez a valóság!Miért nem megy ez adatok nélkül?
Képzeljék el, hogy egy szakács recept nélkül próbál meg egy bonyolult ételt elkészíteni – lehet, hogy sikerül, de nagy esély van rá, hogy ehetetlen lesz a végeredmény. Az építőiparban ugyanez a helyzet: az adatok nélküli technológia csak félkarú óriás. A BuildEXT szakértői szerint a BIM hatékonyságának 90%-a az adatok minőségén és az együttműködésen múlik. Ha a szenzorok hibás számokat küldenek, vagy a csapatok nem osztják meg az infókat, az egész rendszer dugába dől.
Egy friss konferencián a Graphisoft is kiemelte, hogy a modellalapú szén-dioxid-számítás az új sláger. Ez azt jelenti, hogy már az tervezéskor meg tudjuk mondani, egy épület mennyire lesz klímabarát – de ehhez rengeteg adatra van szükség, az alapanyagoktól a szállítási távolságokig.
Hová tartunk 2025-ben?
Az építőipar jövője kétségtelenül az adatok és a technológia kéz a kézben járásáról szól. A Portfolio szerint az ágazatban óvatos optimizmus érezhető, amit az olyan fejlesztések hajtanak, mint az intelligens anyagok vagy a valós idejű monitoring. De ne feledjék: ez nem csak a nagyvállalatok játszótere. Egy kisebb kivitelező is profitálhat abból, ha okoseszközökkel követi az anyagmozgást, vagy ha egy egyszerű szoftverrel optimalizálja a munkarendet.
Szóval, mit gondolnak? Elképzelhető, hogy pár év múlva már egy okostelefonról irányítjuk a házunk építését, miközben az adatok alapján a rendszer magától javasol zöldebb megoldásokat? Egy biztos: az építőipar már nem az a lassú óriás, aminek eddig láttuk – és ezt az adatvezérelt technológiáknak köszönhetjük.
cikkek amelyek érdekelhetik
Lakásgenerál
Lakásfelújítás komplex megtervezése Magyarországon: átfogó elemzés 2025-ben
Modern Építési Technológiák
Az intelligens otthoni rendszerek (pl. energiafigyelés és automatizált világítás) ma már alapfelszereltségnek számítanak a közép- és felső kategóriás lakásfelújításokban
Nem is olyan régen még sci-fibe illő luxusnak tűnt, ha valaki a kanapéról, egy mobilalkalmazással kapcsolta.....Olvassa el az egész cikket......
Modern Építési Technológiák
Okos városok és infrastruktúra
Az okos városok koncepciója nem csupán futurisztikus álmodozás, hanem egy gyorsan fejlődő valóság, amely egyre intenzívebben.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
Mik azok az intelligens hulladékgazdálkodási rendszerek ?
Valószínűleg Ön is találkozott már a helyzettel: séta közben kidobna egy üres palackot, ám a kuka.....Olvassa el az egész cikket......
Belsőépítészet
Tavaszi illatok előállítása házilag
Építészet
Munkaerőhiány és technológiai forradalom az építőiparban világszerte (elemzés)
Az építőipari munkaerőpiac világszerte kritikus kihívásokkal néz szembe: számos országban egyszerre nő az építési projektek.....Olvassa el az egész cikket......
Építészet
Új technológiák az alapozásban: Mikropillérek, geopolimerek és más innovációk
Modern Építési Technológiák
Prediktív karbantartás az építőiparban: Az MI szerepe a berendezések élettartamának meghosszabbításában
Az építőipar nem éppen az a terület, amit elsőre a csúcstechnológiával társítanánk. Betonmixerek, daruk, markolók.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
A „zöldrefestés” veszélyei az építőiparban
Modern Építési Technológiák
A modern építőipar térnyerése
Modern Építési Technológiák
A modern építési technológiák és az adatok kapcsolata
Az építőipar nem éppen az a terület, amit az ember elsőre a technológiai forradalom élvonalába.....Olvassa el az egész cikket......
Lakásgenerál
Lakáspiaci trendek 2025
Modern Építési Technológiák
Digitális ikrek az építőiparban: virtuális épületek és valós előnyök
Manapság egy újonnan épülő modern épület minden egyes szerkezeti eleme – a tartóelemektől a kisebb.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
A zöldtétők és élő falak: fenntartható megoldások a városi környezetben