Minden tartósságuk és könnyű karbantartásuk ellenére a betonlépcsők egy idő után elkophatnak, széleik letöredezhetnek. A lépcső sarkai és szélei rendeltetésszerű használat során is elaprózódhatnak. A károsodás még hangsúlyosabb, ha nehéz tárgyakat, például nehezebb bútorokat, vagy kézikocsikat húznak fel és le a lépcsőn. A repedezett vagy aprózódott betonlépcsőket gyorsan és egyszerűen megjavíthatja néhány egyszerű alapanyaggal és eszközzel, amelyet a helyi barkácsüzletben megtalál. Ha a kertbe akarnánk lépcsőt készíteni akkor itt olvashat róla.
A saját vagy családja sérülésének veszélye mellett jogi felelősséggel is tartozik az ingatlanán bekövetkezett sérülésekért, ha azok esetleg súlyosak. Tartsa biztonságban magát, családját, és a látogatókat azáltal hogy megjavítja a sérült lépcsőfokokat.

Fizikai szempontból, ha nem javítják ki a kisebb sérüléseket, akkor a további romlás exponenciálisan következik be. A probléma korai felismerése kritikus fontosságú abban hogy kisebb karbantartási munkákkal meg tudjuk előzni a nagyobb károsodást.
Azok a betonlépcsők, amelyek felületének éle vagy sarka kis mértékben van megsérülve, megjavíthatók gyorsan és egyszerűen úgy hogy előbb megtisztítják a sérült területet, majd gyorsbetonnal és kőműves kanállal, vagy glettvassal kialakítják a hiányzó részeket.
Kis javításokhoz nincs szükség a beton formázására. Nagyobb sérülések esetén viszont szükség lehet a lépcső fokainak a formájához alakított lécekre, vagy deszkákra.
A biztonság érdekében a veszélyes betonlépcsőket azonnal meg kell javítani. Ne feledje az Ön által használt betonjavító termék hőmérsékleti tartományait. A sima beton 5 Celsius fok alatt gyakran nem köt meg, vagy csak rendkívül lassan köt meg megfelelően. Ha hideg időben kénytelen a javítást elvégezni akkor adalékanyag szükséges a megkevert betonhoz.
Akár kisebb, akár nagyobb javítást kell végezni a lépcsőn, először is a javítandó területet hibátlanul meg kell tisztítani az összes törmeléktől, szennyeződéstől, portól, mivel ezek bármelyike a javítási munkák minőségét ronthatja.
Mivel a beton gyorsan megköt, viszonylag gyorsan kell dolgoznia. Körülbelül tíz perc alatt a gyorsankötő beton már nehezen formázható, ezért már előre készítse elő a javítandó területet mielőtt összekeverné a betont.
Kerülje a beton porának belélegzését, mivel az irritálhatja a szemet, az orrot és a tüdőt. Használjon szabványos pormaszkot, például HEPA N95 vagy P100 maszkot. A kéz védelme érdekében viseljen latex vagy latexalapú kesztyűt, és mindig viseljen védőszemüveget.

Amire szüksége lehet: drótkefe, simítókanál, habarcsvödör, gyorsankötő beton, esetleg a betonba adalékok, víz, kőműves kanál, kalapács, véső.
Előkészítés és a munka
Seprűvel söpörje le a felületet minden törmeléktől. Drótkefével tisztítsa meg a betont. Távolítsa el a betonmorzsalékot a javítandó rész körül kalapáccsal és vésővel. Használjon cinkalapú mohaölőt vagy akár konyhai mosószert a moha elpusztításához a lépcsőn, ha az a szabadban van. Távolítsa el az olajfoltokat, vagy az esetleges szennyeződéseket.
Keverje össze az 5 literes habarcsvödörben lévő gyorsbetont az ajánlott mennyiségű vízzel. Adjon hozzá betonerősítő adalékot 4:1 arányban. Keverje össze hogy körülbelül mogyoróvaj állagú legyen. Enyhén permetezze le vízzel a javítandó felületet. Töltse fel rétegenként a sérült szakaszt. Ezen a ponton csak arra kell törekedni hogy a sérült részhez anyagmennyiséget adjon, a formájával később kell foglalkozni.
Ha ezek a műveletek megvannak akkor már lehet megformázni a sérült részt kőműves kanállal, simítóval. Simítsa el a betontöltést úgy, hogy egybeessen a lépcsőfok többi részével. Ha ezzel is megvan akkor permetezze le a friss betont vízzel, és tartsa nedvesen 24 órán át. Addig ne engedje a forgalmat a lépcsőn, amíg a kitöltés teljesen meg nem kötött. Ha a lépcső nagyon igénybe van véve, akkor érdemes a lépcsők éleire védőélt tenni mert a károsodások legtöbbször a lépcsők élein vagy sarkain alakulnak ki.
cikkek amelyek érdekelhetik
Lakásgenerál
Lakásfelújítás komplex megtervezése Magyarországon: átfogó elemzés 2025-ben
Modern Építési Technológiák
Az intelligens otthoni rendszerek (pl. energiafigyelés és automatizált világítás) ma már alapfelszereltségnek számítanak a közép- és felső kategóriás lakásfelújításokban
Nem is olyan régen még sci-fibe illő luxusnak tűnt, ha valaki a kanapéról, egy mobilalkalmazással kapcsolta.....Olvassa el az egész cikket......
Modern Építési Technológiák
Okos városok és infrastruktúra
Az okos városok koncepciója nem csupán futurisztikus álmodozás, hanem egy gyorsan fejlődő valóság, amely egyre intenzívebben.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
Mik azok az intelligens hulladékgazdálkodási rendszerek ?
Valószínűleg Ön is találkozott már a helyzettel: séta közben kidobna egy üres palackot, ám a kuka.....Olvassa el az egész cikket......
Belsőépítészet
Tavaszi illatok előállítása házilag
Építészet
Munkaerőhiány és technológiai forradalom az építőiparban világszerte (elemzés)
Az építőipari munkaerőpiac világszerte kritikus kihívásokkal néz szembe: számos országban egyszerre nő az építési projektek.....Olvassa el az egész cikket......
Építészet
Új technológiák az alapozásban: Mikropillérek, geopolimerek és más innovációk
Modern Építési Technológiák
Prediktív karbantartás az építőiparban: Az MI szerepe a berendezések élettartamának meghosszabbításában
Az építőipar nem éppen az a terület, amit elsőre a csúcstechnológiával társítanánk. Betonmixerek, daruk, markolók.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
A „zöldrefestés” veszélyei az építőiparban
Modern Építési Technológiák
A modern építőipar térnyerése
Modern Építési Technológiák
A modern építési technológiák és az adatok kapcsolata
Az építőipar nem éppen az a terület, amit az ember elsőre a technológiai forradalom élvonalába.....Olvassa el az egész cikket......
Lakásgenerál
Lakáspiaci trendek 2025
Modern Építési Technológiák
Digitális ikrek az építőiparban: virtuális épületek és valós előnyök
Manapság egy újonnan épülő modern épület minden egyes szerkezeti eleme – a tartóelemektől a kisebb.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
A zöldtétők és élő falak: fenntartható megoldások a városi környezetben