Találkozott már olyan helyzettel, amikor a fuga röviddel a beépítés után puha, poros, elszíneződött vagy repedezett lett ? Talán nagyon „nedvszívó” csempe, például máztalan kerámia, terrakotta vagy porózus kő került beépítésre (ami a burkolóanyagok között eléggé nedvszívónak minősülnek). Vagy talán mázas kerámiacsempével dolgozott, de a vágott élek mázatlanok voltak, és azok nedvszívóvá váltak. Tény, hogy ha ezekkel az erősen porózus anyagokkal dolgozik, akkor a fugaanyagból a túlzott vízveszteség hatására fugázási problémákat tapasztalhat.
Kapcsolódó cikkek
A fugahabarcs (fugaanyag) hidratációs reakción alapul. A cementhez vizet adva a cementrészecskék „összenőnek” és egymásba kapcsolódnak, így biztosítva a szerkezeti szilárdságot. A fugahabarcs hajlamos lehet a nedvesség-elvonódásra, amelyet a „szomjasabb”, nedvszívó tulajdonsággal bíró burkolólapok „vízigénye” okoz, ami minőségromlást és színváltozást eredményezhet a kész fugában.

Ráadásul a mai keskenyebb fugahézagok kevesebb cementanyagot is jelentenek, ami a vízhiánnyal párosulva megakadályozhatja, hogy a fugahabarcs-részecskék megfelelően táguljanak, ami miatt nem lesz megfelelő minőségű a kész, már kikeményedett fuga.
A keverővíz, és fugahabarcspor arányok ismerete, a megfelelő típusú fugahabarcs kiválasztása, a megfelelő minőségű keveréshez használt víz, és a megfelelő szerelési-telepítési utasítások betartása kulcsfontosságú a problémák minimalizálásához, amikor nedvszívó tulajdonságú csempékkel dolgozik.
A jó hír az, hogy ezek a buktatók (repedezett, rossz minőségű kész fuga) elkerülhetők az alábbi egyszerű tippek betartásával.
Ellenőrizze a csempe abszorpcióját (nedvesség, gőzök, gázok elnyelődése az anyagban)
Sok kerámiacsempe nagymértékben nedvszívó. A tesztelés egyszerű, régimódi módja, ha néhány csepp vizet önt a csempe hátuljára, és megnézi, milyen gyorsan szívódik fel. Ha a víz 30 másodpercnél rövidebb idő alatt felszívódik, akkor erősen nedvszívó csempéről van szó, és extra óvintézkedéseket kell tennie.
Ma már pár csempegyártó a vízfelvétel (abszorpció) százalékos arányát is rányomtatja a csempe csomagolására. Ezek az abszorpciós értékek olyan vizsgálatokon alapulnak, amelyek során a csempéket forró vízbe helyezik bizonyos időre, majd megmérik a súlyváltozásukat, illetve súlynövekedésüket.
- Nagy nedvszívó tulajdonság (7%-nál nagyobb vízfelvétel).
- Közepes nedvszívó tulajdonság (3-7%-os vízfelvétel).
- Kis nedvszívó tulajdonság (0,5-3%-os vízfelvétel).
- Nem nedvszívó (0,5%-nál kisebb vízfelvétel).
Valójában számos kerámialap-típus akár 8-15 százaléknyi vizet is képes elnyelni ezekben a tesztekben, ami által a fugákból is „kiszívja” a nedvességet a megkötési idő alatt, ami miatt gyengül és romlik a fuga minősége.
Mélyebb fugahézagok kialakítása
A nagyobb lapok beépítéséhez több fugahabarcsra van szükség. A kisebb, vékonyabb, sekélyebb fugahézagok azonban növelik annak kockázatát, hogy a habarcs felnyomódik a fugahézagon keresztül. Ha a fugahézag nem elég mély, előfordulhat, hogy nem marad elegendő habarcsanyag az alapvető cementrészecske-kötések kialakításához. A megoldás egyszerű: alaposan tisztítsa ki a fugahézagokat úgy, hogy a fugamélység legalább a csempe vastagságának 2/3-a legyen.

Keverjük a fugázóhabarcsot az ajánlási határokon belül kicsit hígabbra
Az optimális keverék egy másik fontos tényező, amikor homokos vagy homok nélküli porított fugahabarcsot használ. A fugahabarcsokat egy bizonyos víz-cement arány szerint állítják össze, amelyet az ideális fugahabarcs beépítési és teljesítmény-tulajdonságok érdekében terveztek. A nedvszívó csempék esetében a megfelelő keverék (víz és a porított fugaanyag keveréke) még fontosabb.
A legjobb megoldás az, ha a fugahabarcsot kicsit hígabbra keveri, anélkül, hogy túllépné a gyártó ajánlásait. Ha több vizet használ a keverékben, az segít biztosítani, hogy a fugahabarcsban maradjon némi víz a cement megfelelő hidratációjához. Vigyázzon, hogy ne higítsa túl a keveréket, mivel ez hátrányosan befolyásolhatja a fugahabarcs teljesítményét.
Latex adalékanyagos keverék használata
A nagy nedvszívó képességű csempék a beépítés során nedvességet vonhatnak ki a fugahabarcsból. Ez puha, porszerű és/vagy foltos színű fugafugát eredményezhet.
Az egyik megoldás az, hogy a bekeverő sima víz helyett, előre bekevert latex fugázóanyag-adalékot használ (ami végülis víz és latex keveréke). A latexes keverék segít megakadályozni a nedvesség elvesztését, és biztosítja, hogy a fuga szerkezetileg szilárdabb és színben egységesebb legyen. Az adalékanyag polimerje segít a fugázóhabarcs megszilárdulásában és extra szilárdságot biztosít. Természetesen győződjön meg arról, hogy a gyártó termékei kompatibilisek a latex fugázóhabarcs adalékanyagokkal, mielőtt úgy dönt, hogy vízzel helyettesíti őket.
Nedvesítse az aljzatot és a csempéket
A víz használata fontos része a teljes fugázási-telepítési folyamatnak. A fugázás előtt nedvesítse meg az aljzatot a csempefektetés során. Ezután nedvesítse be a csempe széleit is vízzel, permetező palack használatával telepítéskor.
Végezetül ügyeljen arra, hogy az egész beépítést 72 órán keresztül légáteresztő védőpapírral fedje le. Ez megvédi a fugát a környezeti szennyeződésektől, emellett segít szabályozni a fugából távozó nedvesség sebességét, és biztosítja, hogy a fuga egyenletes színűvé váljon keményedéskor.
Előre kevert fugahabarcs használata
Egy másik lehetőség, amelyet a magas abszorpciós tulajdonságú csempe telepítésekor figyelembe kell venni, az előkevert fugahabarcs használata. Bár egyes burkolók még mindig jobban kedvelik a por alakú habarcs keveréséből származó rugalmasságot és ellenőrzést, az előre kevert habarcs jó alternatíva lehet az abszorpciós csempe beépítésekhez.
Végezetül…
Bár a fugahabarcs a beépítés-telepítés fontos eleme, az abszorpciós csempékkel való munka kihívást jelenthet bármilyen típusú kereskedelmi vagy lakossági projekt esetében. Kerülje el a problémákat, amelyek időbe, pénzbe és a hírnevébe kerülhetnek, ezért használja ezeket a tippeket a burkolási munkája végzésekor, hogy könnyedén tudja kezelni a magas abszorpciós tulajdonságú csempe, vagy bármi más burkolóanyag telepítését.
cikkek amelyek érdekelhetik
Lakásgenerál
Lakásfelújítás komplex megtervezése Magyarországon: átfogó elemzés 2025-ben
Modern Építési Technológiák
Az intelligens otthoni rendszerek (pl. energiafigyelés és automatizált világítás) ma már alapfelszereltségnek számítanak a közép- és felső kategóriás lakásfelújításokban
Nem is olyan régen még sci-fibe illő luxusnak tűnt, ha valaki a kanapéról, egy mobilalkalmazással kapcsolta.....Olvassa el az egész cikket......
Modern Építési Technológiák
Okos városok és infrastruktúra
Az okos városok koncepciója nem csupán futurisztikus álmodozás, hanem egy gyorsan fejlődő valóság, amely egyre intenzívebben.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
Mik azok az intelligens hulladékgazdálkodási rendszerek ?
Valószínűleg Ön is találkozott már a helyzettel: séta közben kidobna egy üres palackot, ám a kuka.....Olvassa el az egész cikket......
Belsőépítészet
Tavaszi illatok előállítása házilag
Építészet
Munkaerőhiány és technológiai forradalom az építőiparban világszerte (elemzés)
Az építőipari munkaerőpiac világszerte kritikus kihívásokkal néz szembe: számos országban egyszerre nő az építési projektek.....Olvassa el az egész cikket......
Építészet
Új technológiák az alapozásban: Mikropillérek, geopolimerek és más innovációk
Modern Építési Technológiák
Prediktív karbantartás az építőiparban: Az MI szerepe a berendezések élettartamának meghosszabbításában
Az építőipar nem éppen az a terület, amit elsőre a csúcstechnológiával társítanánk. Betonmixerek, daruk, markolók.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
A „zöldrefestés” veszélyei az építőiparban
Modern Építési Technológiák
A modern építőipar térnyerése
Modern Építési Technológiák
A modern építési technológiák és az adatok kapcsolata
Az építőipar nem éppen az a terület, amit az ember elsőre a technológiai forradalom élvonalába.....Olvassa el az egész cikket......
Lakásgenerál
Lakáspiaci trendek 2025
Modern Építési Technológiák
Digitális ikrek az építőiparban: virtuális épületek és valós előnyök
Manapság egy újonnan épülő modern épület minden egyes szerkezeti eleme – a tartóelemektől a kisebb.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
A zöldtétők és élő falak: fenntartható megoldások a városi környezetben