Az építőipar már azelőtt is példátlan mértékű zavarokkal küzdött, Magyarországon, de a világban is, hogy a COVID-19 világjárvány 2020 elején mindent megváltoztatott volna. Az elkövetkező években a piaci jellemzők változásai és a kialakulóban lévő zavarok továbbra is változtatni fogják az építés megvalósításának módját. A COVID-19 válság nem késlelteti, hanem felerősíti ezeket a változásokat.
Kapcsolódó cikkek
- Mi az a digitális építésmenedzsment ?
- A gyártó által készített BIM (épületinformációs modellezés) modellek előnyei
A változó piaci jellemzők kihívást jelentenek majd az építőipari vállalatok számára, hogy elfogadják a változások fokozott szükségességét, és gyorsan lépjenek a szükséges változtatások végrehajtása érdekében.
A szakképzett munkaerő csökkenő létszáma
A munkaerőhiány már régóta kihívást jelent az építőipari vállalatok számára, és sokan arra számítanak, hogy a következő 10 évben ez csak súlyosbodni fog. A jelenlegi magyarországi építőipari munkaerő mintegy 40 százaléka 2030-ra valószínűleg nyugdíjba vonul. Tehát elég nagy hiány lesz a szakemberekből a következő évtizedben, és főleg utána.
Technológia
Az automatizálás, a dróntechnológia és a robotikus képalkotó technológiák hatással lesznek a költségellenőrzésre és a hatékonyságra a munkaterületen az elkövetkező években.
Új építőanyagok kifejlesztése
Az építőanyagok terén az elmúlt években elért egyik legfontosabb fejlesztés a könnyű anyagok, például a könnyű acélvázak, a keresztrétegelt faanyag és az etilén-tetrafluor-etilén (ETFE), ami egy olyan üvegalternatíva, amely 99 százalékkal könnyebb és erősebb, ugyanakkor környezetbarátabb, rugalmasabb, és jobb fényáteresztő. Mindezek a könnyebb és erősebb anyagok hatással lesznek a költségekre, valamint az anyagok helyszínre szállításának logisztikájára is.
A termékek és folyamatok digitalizálása
A digitális forradalom hatásai az építőiparban a következők
Intelligens termékek és műveletek – az intelligens alkatrészek és érzékelők, valamint a tárgyak internetének (IoT) integrálásával az épületek nagymértékben automatizálttá, a műveletek pedig adatvezérelté válhatnak. A fejlett épületinformáció-kezeléssel (BIM) kombinálva ez idővel jelentősen csökkentheti az üzemeltetési és karbantartási költségeket.
Tervezés – a legfejlettebb BIM-technológia lehetővé teszi, hogy még az alapkőletétel előtt elkészüljön egy szerkezet teljes „digitális ikertestvére”. Ha teljes mértékben erre a technológiára támaszkodnak, a tervek integrálhatók az értéklánc többi részébe, optimalizálva a teljes építési folyamatot.
Építési és gyártási folyamatok – a fejlett digitális technológia felhasználásával a helyszíni együttműködés jelentősen javul, csökkentve a költséges utómunkálatokat és javítva a hatékonyságot az építés minden szakaszában. Ezek a javulások a tényleges építési folyamatokban, valamint az olyan perifériás tevékenységekben is megmutatkoznak, mint a munkaterület biztonsága és a hozzáférés-ellenőrzés, az eszközgazdálkodás és a munkaerő-menedzsment.
Online csatornák – az online piacterek, amelyek az elmúlt két évben hihetetlen növekedést tapasztaltak, átalakíthatják az áruk vásárlására és eladására irányuló interakciókat az egész értékláncban, felboríthatják a forgalmazást, és átalakíthatják az építőipari logisztikát. Az online piacterekbe 2018 óta befektetett kockázati tőke mintegy 40 százaléka építőipari alapú startupokba került.
Új belépők az építőiparban – végül, az új belépők megjelenése az ágazatban fel fogja bolygatni a status quo-t. Ezenkívül a COVID-19 gazdasági következményei valószínűleg a következő évek a vállalati szerkezetátalakítások és fúziók/felvásárlások hullámát fogják eredményezni. Ez is új belépőket hoz majd létre az iparágban, amelyeket érdemes lesz figyelemmel kísérni.
Termékalapú megközelítés
A jövőben egyre fontosabbá válik a moduláris kialakítás és a helyszíni előregyártás beépítése a tervezési és építési munkafolyamatokba. Az automatizálási technológia és a támogató előírások fejlődésével a nagyobb hatékonyság magasabb vevői elvárásokhoz vezet. A nagymértékben megismételhető folyamatok és a következetes minőségellenőrzés lesz az uralkodó, és egyensúlyt kell teremteni a szabványosított, moduláris elemek és a késztermék egyedi tervezésű részei között.
A digitális technológiák elengedhetetlenek ehhez az új valósághoz, és a digitális modellt birtokló vállalat lesz az, amelyik a ma szokásos árazás alapú megközelítés helyett a TCO alapján tudja árazni a termékeket.
Szakosodás
Az iparágat évtizedek óta uraló fővállalkozói/alvállalkozói modellel szemben az építőipart egy új paradigma fogja érinteni, mivel a vállalatok azáltal javítják az árrést és a differenciálódás szintjét, hogy specializációkat hoznak létre olyan résprojektekben, ahol versenyelőnyre tehetnek szert. Ezek lehetnek speciális projekttípusok (például kórházak vagy csak raktárak építése), vagy speciális anyaghasználat vagy építési módszerek. A szakképzett személyzet toborzása és megtartása nyilvánvalóan nagy szerepet játszik a specializált üzleti modellre való sikeres áttérésben.
Értéklánc-ellenőrzés
Az építőipar jövője jobban hasonlít majd a hagyományos gyártáshoz, mivel az építőipari vállalatok az érték, és ellátási láncok nagyobb részét igyekeznek majd ellenőrizni a költségek ellenőrzése, a hatékonyság növelése és az ügyfeleiknek nyújtott értékteremtés érdekében.
Ez magában foglalhatja a vertikális integrációt – az előregyártott létesítmények és a helyszíni telepítés tulajdonlását – vagy stratégiai partnerségeket a már meglévő szolgáltatókkal, amelyek szükség szerint gyors, megbízható és költséghatékony szolgáltatásokat tudnak nyújtani. A legfejlettebb BIM-technológia alkalmazása nagyban növelheti a vállalat sikerét ezen a területen, mivel a teljes építési folyamat egyetlen 5D BIM-modellben egyesíthető.
Ügyfélközpontúság és márkaépítés
Az erős vállalati márka és a kivételes ügyfélélmény döntő tényező lehet abban, hogy a cég felkelti-e a figyelmet. Mivel a specializáció és a konszolidáció hajtja az építőipar fejlődését, a saját márkaépítésüket figyelmen kívül hagyó vállalatok valószínűleg lemaradnak.
Beruházás az építőipari technológiákba
A digitális technológia fejlődése az egész értékláncban elkerülhetetlen. A COVID-19 válság felgyorsította azt, ami az építőipari technológiai szakértők körében már ismert volt: az építőipar jövője az építőipari munkafolyamat minden aspektusát javító digitális eszközökben rejlik.
A BIM-től az automatizált előgyártásig, a kiterjesztett valóságtól a drónok által működtetett szkennelési technológiáig minden olyan eszköz, amelyet beszereznek, és amely javítja a minőséget, a hatékonyságot és az együttműködést, az „új normában” fokozott nyereséget és termelékenységet eredményez.
Beruházás az emberi erőforrásokba
A fenti tendenciák során valószínűleg világossá válik, hogy mennyire fontos olyan szakképzett személyzetet találni és megtartani, akik támogatni tudják az ajánlott stratégiákat. Például az általános üzleti modellről a specializált üzleti modellre való áttérés az adott szakterületen belül minden szinten szakértőket igényel. Hasonlóképpen, a jövőbeli növekedést támogató digitális technológiák átvétele olyan személyzetet igényel, amelyre támaszkodhatnak, hogy a lehető legtöbbet hozzanak ki ezekből az eszközökből abban az új környezetben, amely a jövőben fog eljönni.
Sok esetben a megfelelő tehetségek bevonzása megköveteli, hogy a legtöbb építőipari vállalat a szakképzett munkaerő keresésekor a szokásos toborzási lehetőségeken kívül is gondolkodjon. Sok esetben a jövőbeli építőipari csapatnak a kulcsemberei inkább lehetnek számítógépes programozók és adattudósok, mint ácsok vagy kőművesek.
Fenntarthatóság
Az építőipar a globális szén-dioxid-kibocsátás jelentős százalékáért felelős. Az idő előrehaladtával az éghajlatváltozás kérdése egyre inkább az építőipari döntések mozgatórugójává válik. A vállalatoknak figyelembe kell majd venniük az anyagbeszerzés, a gyártás és az ellátási láncok környezeti hatásait, valamint az ellenálló képességet. A biztonság és a fenntartható gyakorlatok a munkaterületen szintén a szükséges változtatásokat fogják figyelembe venni, a vízfogyasztással, és a hulladékkezeléssel együtt.
cikkek amelyek érdekelhetik
Belsőépítészet
Hogyan alakítja át a minimalista design az otthon funkcionalitását és az életminőséget ?
Lakásgenerál
Lakásfelújítás komplex megtervezése Magyarországon: átfogó elemzés 2025-ben
A magyarországi lakásfelújítási piac jelentős átalakuláson megy keresztül 2025-ben. Az energiaárak folyamatos változása, a kibővített állami.....Olvassa el az egész cikket......
Modern Építési Technológiák
Az intelligens otthoni rendszerek (pl. energiafigyelés és automatizált világítás) ma már alapfelszereltségnek számítanak a közép- és felső kategóriás lakásfelújításokban
Nem is olyan régen még sci-fibe illő luxusnak tűnt, ha valaki a kanapéról, egy mobilalkalmazással kapcsolta.....Olvassa el az egész cikket......
Modern Építési Technológiák
Okos városok és infrastruktúra
Az okos városok koncepciója nem csupán futurisztikus álmodozás, hanem egy gyorsan fejlődő valóság, amely egyre intenzívebben.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
Mik azok az intelligens hulladékgazdálkodási rendszerek ?
Belsőépítészet
Tavaszi illatok előállítása házilag
Ahogy beköszönt a tavasz, és a természet lassan magához tér téli álmából, mindannyian vágyunk egy.....Olvassa el az egész cikket......
Modern Építési Technológiák
Adatbiztonság az építkezéseken: A modern építési technológiák és az adatvédelem kihívásai
Építészet
Új technológiák az alapozásban: Mikropillérek, geopolimerek és más innovációk
Az építőipar mindig is az innováció egyik motorja volt, és ha az alapozásról van szó,.....Olvassa el az egész cikket......
Modern Építési Technológiák
Prediktív karbantartás az építőiparban: Az MI szerepe a berendezések élettartamának meghosszabbításában
Fenntartható építészet
A „zöldrefestés” veszélyei az építőiparban
Modern Építési Technológiák
A modern építőipar térnyerése
Az építőipar világszerte gyökeres átalakuláson megy keresztül a digitalizáció, az automatizáció és a moduláris építéstechnológiák.....Olvassa el az egész cikket......
Modern Építési Technológiák
A modern építési technológiák és az adatok kapcsolata
Lakásgenerál
Lakáspiaci trendek 2025
A magyar lakáspiac 2025-ös alakulása számos gazdasági, demográfiai és szabályozási tényezőtől függ. Az elmúlt években.....Olvassa el az egész cikket......
Modern Építési Technológiák
Digitális ikrek az építőiparban: virtuális épületek és valós előnyök