Az építészekre, tervezőkre és fejlesztőkre jelentős állami, gazdasági és szabályozási nyomás nehezedik, hogy környezetileg fenntartható és nagy teljesítményű épületeket építsenek. Ez azonban nem csak a közvélemény vagy a környezetvédelem nyomásának kielégítéséről szól. A tulajdonosok azt tapasztalják, hogy a zöld épületek tulajdonlása számos gazdasági előnnyel jár, beleértve a zöld beruházások átlagosan 8 év alatti megtérülését is.
Kapcsolódó cikkek

A zöld épületek a következő előnyöket is kihasználják
- Természetes építőanyagok használata mint például a kenderbeton, szupervályog.
- Hulladékcsökkentés.
- Csökkentett üzemeltetési költségek. Energiahatékonyság és a lakók egészségi állapotának fenntartása, javítása(tiszta levegő, zajcsökkenés).
- Vonzzák a bérlőket és csökkentik az elvándorlást.
- Javítja az ingatlan értékét és az általános megtérülést.
Ennek eredményeképpen a zöld építésekhez kapcsolódó területek gyorsan növekszenek, ami naponta 2,2 millió négyzetméterrel bővül a szakemberek szerint. Mivel a zöld épületek építése speciális zöld építési technológiát és technikákat igényel, az építőknek új építési módszerekhez kell alkalmazkodniuk.
Trendek és új megközelítések a zöld építéshez
A „zöld” épület olyan épület, amely tervezése, építése vagy üzemeltetése során csökkenti vagy kiküszöböli a negatív hatásokat, és pozitív hatásokat gyakorolhat az éghajlatra és a természeti környezetre. A zöld épületek megóvják az értékes természeti erőforrásokat és javítják életminőségünket.
Gyakorlatilag az ilyen típusú épületeknek bizonyos kritériumoknak meg kell felelni, mint például:
- Hatékony víz, energia és erőforrás-felhasználás.
- Lehetőség szerint megújuló energiaforrások használata.
- Jó beltéri levegőminőség biztosítása.
- A környezet figyelembevétele a tervezéskor, a kivitelezés és az üzemeltetés során.
Annak érdekében, hogy az épületek megfeleljenek az olyan zöld szabványoknak, mint például a LEED, az iparágnak követnie kell a fenntartható építési gyakorlatot és építésirányítási folyamatokat. Ha az építési fázisban nem követik ezeket a szabványokat, az megakadályozhatja a jövőbeli zöld minősítés megszerzését.
Mivel az iparág olyan gyorsan fejlődik, a zöld építés úttörői folyamatosan innovatív megközelítéseket vezetnek be és új technológiákat alkalmaznak a projektjeik környezeti hatásainak csökkentése érdekében.
Ezek a megközelítések jellemzően magukban foglalják az új típusú, előre gyártott építőanyagok felé történő elmozdulást, valamint a gépi tanulási eszközök alkalmazását a projekt hatékonyságának maximalizálása érdekében.
Néhány építési trend, amitől a „zöld” építés zöld lesz
Biológiailag lebomló építőanyagok használata
Az építési projektek óriási mennyiségű hulladékot termelnek. A meglévő helyszíni építményeket legtöbbször le kell bontani és a talajt ki kell ásni, ami nagy mennyiségű hulladékanyag ártalmatlanítását vetíti előre. Ezeket a hulladékanyagokat vagy a hulladéklerakókba juttatják, vagy jobb esetben más ipari anyagokká és termékekké alakítják át.

A hulladék típusának és mennyiségének csökkentése a zöld építés egyik fő fókusza. A környezetet károsító, egyszer használatos építőanyagok helyett az építők a természetesen biológiailag lebomló termékek használatára térnek át, amelyek idővel ártalmatlanul lebomlanak, anélkül, hogy veszélyes vegyületek kerülnének a környezetbe, vagy helyet foglalnának a hulladéklerakókban.
Az építők például elkezdtek biológiailag lebomló üvegszálakat és műanyagokat használni a régebbi és környezetszennyező változatok helyett, míg a beton helyett a döngölt föld használata egyre nagyobb teret nyer ott, ahol a folyamat indokolja.
Épületinformációs modellezés (BIM) igénybevétele
Ahogy a gépi tanulási eszközök egyre alkalmasabbá válnak, egyre több építtető fordul az épületinformációs modellezés (BIM) felé a projekt szimulálása érdekében. A BIM lehetővé teszi az építők számára, hogy az építési folyamat komplex számítógépes modelljét hozzák létre, ami segít a környezetbarát anyagok maximális felhasználásában. A BIM használata még racionalizálhatja a munkafolyamatokat, optimalizálhatja a tervezést és az ütemezést, és azonosíthatja a hatékony építési folyamatokat, amelyek csökkentik a környezeti lábnyomot.

Előregyártott és moduláris építés előtérbe helyezése
Végül a zöld építők a helyszíni összeszereléstől az előre gyártott és moduláris építőelemek felé mozdulnak el. Az anyaggyártási folyamatnak a helyszínről történő áthelyezése (például ha mixerkocsival hozzák a betont a gyárból, mert nem az építési helyszín talaját károsítják betonkeveréskor) számos környezetvédelmi előnnyel jár az épület építésének helyszínén.

Az előre gyártott modulok telepítése általában kevésbé invazív és kevésbé károsítja a helyi környezetet. Mivel az összeszerelési és előkészítési munkák nagy részét a gyártóüzemben végzik, az építkezés hatékonyabban haladhat anélkül, hogy a területet zavarnák a munkálatokkal. További előny hogy az egész építkezés sokkal gyorsabban történik, ami mindennek és mindenkinek a hasznára válik. Emellett ezeknek az anyagoknak a helyszínen kívüli, környezetbarát létesítményekben történő gyártása csökkenti a projektben felhasznált minden egyes építőanyag teljes szénlábnyomát.
Az építési projektek hatásának és szénlábnyomának csökkentése a zöld építési irányelvek egyik fő célja. E cél elérése érdekében az építők új és innovatív megközelítéseket és technológiákat fejlesztenek ki, amelyek biztosítják, hogy a jövőbeli fejlesztések ne a környezet rovására történjenek.
cikkek amelyek érdekelhetik
Lakásgenerál
Lakásfelújítás komplex megtervezése Magyarországon: átfogó elemzés 2025-ben
Modern Építési Technológiák
Az intelligens otthoni rendszerek (pl. energiafigyelés és automatizált világítás) ma már alapfelszereltségnek számítanak a közép- és felső kategóriás lakásfelújításokban
Nem is olyan régen még sci-fibe illő luxusnak tűnt, ha valaki a kanapéról, egy mobilalkalmazással kapcsolta.....Olvassa el az egész cikket......
Modern Építési Technológiák
Okos városok és infrastruktúra
Az okos városok koncepciója nem csupán futurisztikus álmodozás, hanem egy gyorsan fejlődő valóság, amely egyre intenzívebben.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
Mik azok az intelligens hulladékgazdálkodási rendszerek ?
Valószínűleg Ön is találkozott már a helyzettel: séta közben kidobna egy üres palackot, ám a kuka.....Olvassa el az egész cikket......
Belsőépítészet
Tavaszi illatok előállítása házilag
Építészet
Munkaerőhiány és technológiai forradalom az építőiparban világszerte (elemzés)
Az építőipari munkaerőpiac világszerte kritikus kihívásokkal néz szembe: számos országban egyszerre nő az építési projektek.....Olvassa el az egész cikket......
Építészet
Új technológiák az alapozásban: Mikropillérek, geopolimerek és más innovációk
Modern Építési Technológiák
Prediktív karbantartás az építőiparban: Az MI szerepe a berendezések élettartamának meghosszabbításában
Az építőipar nem éppen az a terület, amit elsőre a csúcstechnológiával társítanánk. Betonmixerek, daruk, markolók.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
A „zöldrefestés” veszélyei az építőiparban
Modern Építési Technológiák
A modern építőipar térnyerése
Modern Építési Technológiák
A modern építési technológiák és az adatok kapcsolata
Az építőipar nem éppen az a terület, amit az ember elsőre a technológiai forradalom élvonalába.....Olvassa el az egész cikket......
Lakásgenerál
Lakáspiaci trendek 2025
Modern Építési Technológiák
Digitális ikrek az építőiparban: virtuális épületek és valós előnyök
Manapság egy újonnan épülő modern épület minden egyes szerkezeti eleme – a tartóelemektől a kisebb.....Olvassa el az egész cikket......
Fenntartható építészet
A zöldtétők és élő falak: fenntartható megoldások a városi környezetben