Azért zöld egy ház, mert zöld színűre festi ? Vagy azért, mert segíti, és tiszteli a környezetet ? Manapság a „zöld” otthon, (vagy a másik elnevezése a passzívház) leggyakrabban olyan épületre utal, amely környezetbarát, és nagyon kevés, vagy akár nulla, kívülről beérkező (vezetékes áram, víz, gáz) energiát használ. Pozitívan járul hozzá a környezethez, vagy legalábbis csak minimális negatív hatással bír. Nincs egységes szabvány arra vonatkozóan, hogy mitől lesz egy otthon zöld. Általános elvként azonban elmondható, hogy egy otthon könnyebben lehet valóban „zöld”, ha már az építéskor is így tervezik meg.
Kapcsolódó cikkek
- Passzív ház előnyei és elemei
- Miért fontos a fenntartható építészet ?
- Hogyan tervezzünk nettó nulla energiaigényű épületet ?
A bolygó megóvása már eleve kulcsfontosságú ok a zöldítésre. De a zöldre váltás többről szól, mint pusztán humanitárius okokról. Valójában kiváló pénzügyi tényezők mozgatják a „zöld otthon” trendet. Számos zöld építési módszerrel pénzt takaríthatnak meg az építőipari vállalatok az építkezés során, és pénzt takaríthatnak meg a lakásvásárlók, amikor beköltöznek, (a zöld minősítésű otthonoknak akár 20-30%-al többe kerül az építésük, a felhasznált építőanyagok, a tereprendezés végett ha kell, és a felhasznált technológia miatt, de utána ha megfelelően vannak kialakítva akkor a rezsiköltség minimálisra tud csökkeni).

A kivitelezők számára az előnyök közé tartozik bizonyos anyagok újrahasznosítása és az építési hulladék minimalizálása. A helyben rendelkezésre álló erőforrásokból (anyagok és munkaerő) történő építkezés a közlekedési szennyezést is minimálisra csökkenti. A zöld építési megoldások, vagy a zöld házak eszközkészlete segítségével évente több ezer liter vizet takaríthat meg, és akár 30%-kal csökkentheti az áram, és gázszámlákat.
Tervezési szempontok a zöld házaknál
- A zöldítési és takarékossági lehetőségek listája igen hosszú. Az épületirányítási szoftverek viszont segíthetnek még jobban optimalizálni az energiafogyasztást, berendezéseket, használati tárgyakat.
- Az otthon tömegközlekedéssel könnyen megközelíthető helyen való elhelyezése, hogy segítsen csökkenteni a személygépkocsikból származó kibocsátást.
- Az otthon szigetelése, hogy télen melegebb legyen, nyáron pedig hűvösebb. Ez segít csökkenteni a lakástulajdonosok fűtési és légkondicionálási költségeit.
- Az árnyékot adó fák stratégiai helyekre történő elhelyezése egy további természetes megoldás a jobb életminőség és alacsonyabb költségek mellett.
- Olyan környezetbarát anyagok használata, amelyekkel elkerülhetők a káros vegyi anyagok kipárolgása, ezáltal az építkezés biztonsága javul, és a beltéri levegő minősége sokkal tisztább azok számára, akik ezután az otthonban élnek.
- Energiahatékonyság az alacsony energiafogyasztású háztartási gépek, például hűtőszekrények biztosításával, de az ablakok jobb elhelyezésével is, hogy több természetes fény jusson az otthonba.
- Vízhatékonyság a kevesebb vizet használó szaniterek és berendezések, például mosógépek, valamint a jobb öntözés és az esővízgyűjtés révén.
- Energiatermelés megújuló energiaforrásokkal, például napelemekkel a vízmelegítéshez és az áramtermeléshez. A saját energiát termelő lakástulajdonosok bizonyos esetekben eladhatják a felesleges villamos energiát az áramszolgáltatóknak.
Ezeknek a különböző előnyöknek köszönhetően a zöld otthonok aztán magasabb vételi és viszonteladási árakat is elérhetnek.
Ki mondja meg hogy egy otthon zöld ?
Léteznek elismert szervezetek, amelyek segítenek az építési projektek irányításában és tanúsítják, hogy az otthonok környezetbarátok. Ezek közé tartoznak:
LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) tanúsítvány az Egyesült Államok Zöld Építészeti Tanácsától, amelyet ma már nemzetközileg is alkalmaznak.
Energy Star minősítések a készülékek, de az építőelemek, például az ablakok esetében is. Az eredetileg amerikai Energy Star rendszert mára már Európa, valamint Ausztrália, Kanada, Japán, Új-Zéland és Tajvan is átvette.
További zöld minősítést igazoló szolgáltatók
Air Plus minősítések a beltéri levegő minőségére. A minősítéseket az EPA (US Environmental Protection Agency) határozza meg a nedvességszabályozás és a szellőzés, valamint a penész és a vegyi anyagoknak, égési gázoknak és egyéb szennyező anyagoknak való kitettség csökkentése tekintetében.
A WaterSense minősítések (szintén az EPA-tól) segítik a tervezőket abban, hogy a magas vízhatékonyságú termékeket a projekt részévé tegyék.
cikkek amelyek érdekelhetik
Fenntartható építészet
Az EU irányelvei a bioépítőanyagok használatára: Mit kell tudni ?
Fenntartható építészet
Hogyan változtatja meg a fenntarthatóság az építőipari szabályozást ?
.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Építőipari adatok biztonsága: Mit kell tudni a GDPR-ról és más szabályozásokról ?
Az építőipar digitális átalakulása új lehetőségeket kínál, ugyanakkor a kezelt adatok mennyisége és jelentősége is folyamatosan.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Magyarország lakáspiacának kihívásai és lehetőségei 2025-ben
A magyar lakáspiac 2025-ben egy rendkívül összetett és dinamikus terület, ahol a gazdasági, társadalmi és szabályozási.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Belsőépítészet
Kreatív lakásfelújítási ötletek
Modern Építési Technológiák
Modern megoldások: GPS nyomonkövetés és digitális logisztikai rendszerek az építőiparban
Az építőipar globális szinten küzd a hatékonyság és a költségcsökkentés kihívásaival, miközben a fenntarthatósági elvárások.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Anyaghiány az építőiparban? Így készüljön fel recesszió ellen!
Lakásgenerál
EU-s források építkezéshez: Hogyan pályázhat Ön is ?
Az Európai Unió évről évre milliárdokat fordít az építőipari projektek támogatására, különösen azokra, amelyek a.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Tévedések a lakásvásárlásról – Ne dőljön be ezeknek 2025-ben !
Belsőépítészet
5 Ok, amiért érdemes felfogadni belsőépítész szakembert
Modern Építési Technológiák
Hogyan spórolhat időt és pénzt az építőiparban az adatalapú döntéshozatal révén ?
Az építőipar a globális gazdaság egyik alapvető ágazata, amely folyamatosan szembesül a hatékonyság növelésének, a.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Ezeket a hibákat kerülje el építkezés közben !
Modern Építési Technológiák
Építőipari logisztika 4.0: Jön a digitális forradalom ?
Az építőipar nem éppen a technológiai újítások éllovasa, ám a logisztika digitalizációja új korszakot nyit......>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Új EU-s szabályozás az építőipari adatkezelésről – Mit kell tudnia ?