A mulcsozás több okból is jót tesz a gyepnek. Akár a leveleket mulcsozza, akár a fűnyesedéket visszajuttatja a gyepre, a mulcsozással időt, pénzt és munkát takarít meg, és nagyszerű talajjavító hatású. Tényleg nincs szükség sem a levelek, sem a nyesedék gereblyézésére, zsákolására vagy elszállítására. Íme a legfontosabb tudnivalók.
Kapcsolódó cikkek
A fűnyesedék
A fűnyesedéket szinte kivétel nélkül mindig vissza kell juttatnia a gyepbe. A fűnyesedék előnyei túlságosan sokfélék és értékesek ahhoz, hogy figyelmen kívül hagyjuk őket. A talaj tápanyagokkal való ellátásától kezdve a jelentős idő, és pénzmegtakarításig a fűnyesedéknek van értelme. Hasonlóan az őszi levélhez, a fűnyesedék is értékes szerves anyagot ad a talajnak.

A mulcsozás legjobban mulcsozó fűnyíróval valósítható meg, amely ugyanolyan, mint bármely más fűnyíró, de néhány módosítással. A mulcsozó készletek általában a fűnyírógépek vásárlásakor elérhető opciót jelentenek, de a fűnyírógépek könnyen utólag is felszerelhetők a tartozékokkal. Speciális, extra vágófelülettel rendelkező “mulcsozó” késeket használnak a fűnyíró alatt elhelyezett kiegészítő terelőlapokkal együtt. A kimenet el van zárva, hogy a nyesedéket felfogja a gép. A terelőelem segít a nyesedéknek hogy a megfelelő helyre jusson.
A fűnyesedék és a gazok felhalmozódása
A fűnyesedék nem okoz parlagfű felhalmozódást, mert nagyrészt vízből áll, a fennmaradó növényi szövet pedig mikrobiális tevékenység révén lebomlik. A fűnyesedék növelheti a már meglévő parlagfű-problémát, de amíg a gyepet rendszeresen nyírják és mulcsozó fűnyírót használnak, a fűnyesedék gyepbe történő mulcsozása nem okoz parlagfű-felhalmozódást. Nedves vagy túlburjánzott körülmények között csomósodás léphet fel. Gondoskodni kell a csomósodás elkerüléséről, és ha az előfordul, akkor kezelni kell, hogy a fű ne fulladjon meg.

A fűnyesedék visszavezetése a gyepbe a gyep éves nitrogénszükségletének akár egy negyedét is fedezheti. A gyepnek sok nitrogénre is szüksége van az egészséges növekedéshez. A nyesedék visszavezetése a gyepbe hatékonyan megspórolhat egy teljes műtrágyázást, ami időt, pénzt és munkát takarít meg. A nyesedéket gyorsan felfalják a férgek, a hasznos baktériumok és a gombák, növelve a bonyolult táplálékhálózat sokféleségét és aktivitását. A szerves vagy természetes alapú gyepápoló tevékenység általános célja, hogy a talaj szervesanyag-tartalma elérje az 5 százalékot, mivel a legtöbb gyep pedig csak 2-3 százalék körül van. A komposzttal való feltöltés, a levelek mulcsozása és a fűnyesedék újrahasznosítása évekig is kitarthat, ha a szervesanyag-tartalom akár 1 százalékkal is nő, már megéri a fűnyesedéket nem kidobni.
Pénzügyi előnyök
Ha a talajbiológiai előnyök nem elégségesek ahhoz, hogy elkezdjük a fűnyesedék mulcsozását, akkor talán a pénzügyi előnyök is segítenek másképp tekinteni a nyesedékre. A fűnyíróhoz való gyűjtőrendszer sokkal drágább, mint egy mulcsozó készlet. Minél többször kell a nyesedékkel foglalkozni ha nem hasznosítjuk, annál több munkával jár, mert a nyesedéket ezután valahová el kell helyezni, vagy el kell szállítani.
Ha ezek a plusz lépések nem is növelik a gyepgondozás teljes költségét, a munkaerő, az üzemanyag és a gépek karbantartási költségvetéséhez mindenképpen hozzájárulnak. Ha a nyesedéket a helyszínen kívülre szállítják, hová kerül ? Ha újrahasznosító létesítményekbe szállítják, akkor az költséggel járhat. Ha a helyszínen tartják és komposztálásra használják fel, akkor ügyelni kell a vegyszeres növényvédő szerek komposztálásának tényére.
A nyesedéket a gyepbe való mulcsozás helyett inkább összegyűjthetjük, ha a gyepben rengeteg gyomnövény, például pitypang és rákfű van. A nyesedék összegyűjtése a gyomok magszórásának ideje körül segíthet csökkenteni a gyommagvak terjedését a gyepben az év bizonyos időszakaiban.
A nyesedék nem feltétlenül bomlik le hatékonyan a hagyományos módon karbantartott gyepben, ha többször használtak kémiai növényvédő szereket és szintetikus műtrágyákat. A lárvák megelőzésére szolgáló rovarölő szerek a célzott kártevőnél sokkal nagyobb kárt tehetnek, és szinte élettelenné tehetik a gyepet. A szintetikus műtrágyák növelik a talajban lévő sókat, ami szintén csökkentheti a talaj mikrobiológiáját. A mikrobiális aktivitás és a földigiliszták hiánya gátolhatja a lebontásához szükséges bomlás mértékét.
A levelek mulcsozása a talajba
Az őszi levelek esetében eredményes ha sikerül visszajuttatni a gyepbe. Ha van belőlük bőségesen, használja őket mulcsként a kertekben és az ültetőágyásokban, vagy a komposzthalom töltelékeként. Ne tegye őket a járdaszegélyre, különösen, ha a utána a szemétbe kerülnek. A levelek ingyenes szerves anyagot jelentenek, és lehetőség szerint azon az ingatlanon kell felhasználni, ahonnan származnak.
Az amerikai Michigani Állami Egyetem tanulmánya szerint a mulcsozás 100 százalékban előnyös a gyep számára. A tölgyfaleveleket és juharleveleket mulcsozták és szétszórták a gyepen, és megállapították, hogy elhanyagolható, vagy jótékony hatással vannak a gyep minőségére és színére. A mulcsozott juharlevelek még a széleslevelű gyomok, például a gyermekláncfű magjaira is gátló hatást gyakoroltak.
Bár a tanulmány némileg elhanyagolható hatást mutat a mulcsozásnak a gyepre gyakorolt hatásáról, a levelek gyepbe történő visszamulcsolása költséghatékony és munkakímélő a levelek kezelésének más módszereivel összehasonlítva. A levelek mulcsozása természeténél fogva nemcsak a talaj biológiai sokféleségének és szerves anyagának, hanem a nagyobb közösségnek is jobb, mivel így nem kerülnek zsákokba és hulladéklerakókba.
A levelek gyepbe történő mulcsozása szerves anyagot ad, ami a legtöbb talajból hiányzik. A mulcsozott leveleket a földigiliszták és a mikroorganizmusok lebontják, és a növények számára hasznosítható szerves anyaggá alakítják. Az organikus gyepápolásban a mulcsozásnak jótékony hatásai vannak, mivel az agronómiai, pénzügyi és környezetvédelmi előnyökkel járnak.
Sokan, akik negatívan vélekednek a levelek őszi mulcsozásáról, arról mesélnek, hogy a gyepük megfullad, vagy a fű gyengévé és ritkává válik. Bármilyen okból kifolyólag a gyep egészségét a mulcsozott levelekre fogják.
Általában azonban van egy másik tényező is. A talaj termékenységét továbbra is fenn kell tartani műtrágyázással. A mulcsolt levelek rétegének szüksége van a gyeptrágyában található nitrogénre, hogy segítse a lebontási folyamatot, és hogy elkerülje a vastag mulcsréteget (mivel lebomlik), amely megakadályozhatja a tápanyag, a víz, és a levegő bejutását a talajba. Még az organikus gyepeknek is előnyös a szerves trágyázás, mivel a mulcsozott levelek a talaj kiegészítését szolgálják, nem pedig a trágyázás helyettesítését.
A talajba mulcsozott levelekkel elért csalódást keltő eredmények elkerülése érdekében gyakoroljon néhány józan ésszel megfogalmazott irányelvet. Ne mulcsozzon olyan mértékben, hogy a fű megfulladjon. A gyepnek mindig láthatónak kell lennie a mulcsozott levelek rétegén keresztül. Bizonyos területeken segíthet, ha a mulcsot a vastagabb foltoktól a vékonyabb mulcseloszlású területek felé teríti.
Ha túl sok a levél, érdemes lehet egy részét összegyűjteni, hogy a virágágyásokban, a kertben vagy a komposzthalomban használhassa fel. A gyep csak az egyik hasznos terület a mulcsolt levélanyag felhasználására. Az általános cél az kell hogy legyen, hogy elkerüljük a levelek gereblyézését, vagy az összes levél elpocséklását. Ezzel megszámlálhatatlan mennyiségű pénzt, munkaerőt és erőforrást takaríthatnánk meg, ezért bátran hasznosítsuk őket.
Keressen valamilyen témában
Cikkek amelyek érdekelhetik.....
Lakásgenerál
Az építőipar irányító keze: A hatékony projektmenedzser alapvető tulajdonságai
Belsőépítészet
Maximalizálja a teret: Gyakorlati tárolási megoldások a helytudatos otthonok számára
Fenntartható építészet
Megújuló energia Európában: kilátások 2023-ban
Modern Építési Technológiák
Mesterséges intelligencia és az építőanyagok beszerzése közötti kapcsolat
Modern Építési Technológiák
Mi az a ikerfal technológia ?
Modern Építési Technológiák
Hogyan változtatják meg a feltörekvő technológiák az építészetet ?
A világ állandó változásban van. A technológia egyre nagyobb ütemben változtatja és alakítja át a.....Olvassa el az egész cikket
Belsőépítészet
Kis területű lakások színei ha el akarja adni
A természetes fénnyel és színekkel rendelkező, barátságos lakás alapvető fontosságú a gyors eladáshoz. A ház.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
A metaadatok hasznosítása az építőiparban: Dokumentumkezelés és digitális ikrek
Van egy mondás az adattudományi közösségben, amely valahogy így hangzik: “Az adat az új olaj”......Olvassa el az egész cikket
Fenntartható építészet
Hogyan védekezzünk a zöldmosás ellen ? A vállalati fenntarthatóság illúziójának leleplezése
Napjainkban, amikor a környezetvédelmi aggályok a középpontba kerülnek, a vállalatok számára egyre fontosabbá válik, hogy.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Újszerű építési anyagok és technológiák
Nem titok, hogy a technológia forradalmasítja a modern élet minden területét. Az építőipar, amelyet folyamatosan.....Olvassa el az egész cikket
Fenntartható építészet
Lépések a fenntartható építés tervezéséhez
A fejlett államok energiafelhasználásának közel felét az épületek adják (egyes becslések szerint 40%). Mivel az.....Olvassa el az egész cikket
Időszakos cikkek
Alapvető tavaszi feladatok a kertben
Ha Ön komoly kertész, akkor a tavasz első melegebb percében már a kertjében lesz. Bár.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Stukkóburkolat előnyei és hátrányai
A házak külseje több rétegből áll, amelyek egymással együttműködve fejtik ki hatékonyságukat. A leglátványosabb és.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Építőipari trendek 2022-ben
Ha valamit az előző, változó, bizonytalan év fő narratívájaként lehetett azonosítani, az az alkalmazkodás volt......Olvassa el az egész cikket
Fenntartható építészet
Otthoni megújuló energiaforrások
Mi az első dolog, ami eszébe jut, ha a megújuló energiaforrásokra gondol otthonában ? Több.....Olvassa el az egész cikket