Környezetbarát építési megoldások

  • Olvasási idő:4perc

A környezetbarát tervezés és építés a fenntarthatósághoz vezető leghatékonyabb út. Ez túlmutat a puszta környezetvédelemre való összpontosításon, amely nem csak a helyben gyártott anyagok felhasználását részesíti előnyben. Többek között arról is szól, hogy olyan egészséges élettereket hozzon létre, ahol az emberek élhetnek és dolgozhatnak. A környezetbarát tervezés megfelel a környezetre gyakorolt minimális hatás szigorú kritériumainak, és figyelembe veszi az épületben dolgozók és az ott élők egészségét és biztonságát.

A környezetbarát tervezés az első láncszem a fenntartható városok láncolatában. Az épületeket úgy kell megtervezni, hogy kevesebb energiát használjanak és maximalizálják a természetes fényt, amire már az építésük során törekedni kell, és a hatékonyságot szolgáló technológiák folyamatos bevezetésével segíteni a minél jobb hatásfokot.


Kapcsolódó cikkek


A környezetbarát tervezés megvalósításával elősegíthetjük a jobb komfortérzetet, és segíthetünk azt tudatosítani mások számára is.

Milyen pozitív hatásai vannak a környezetbarát formatervezési mintáknak ?

A környezetbarát tervek és építési megoldások a modern építészetben a hagyományos, kevésbé hatékony tervezési módszerekhez képest egyre inkább a fontossági sorrend elejére kerülnek. A környezetbarát tervezési elvek alkalmazásának célja az erőforrás-takarékosság, az energiahatékonyság és a lakók egészségének előtérbe helyezése.

A környezetbarát tervezéssel nem csak a környezetünknek hanem magunknak is segítünk
A környezetbarát tervezéssel nem csak a környezetünknek hanem magunknak is segítünk

A környezetbarát épülettervezési folyamat az épület minden aspektusára kiterjed, a felhasznált anyagok tudatos megválasztásától kezdve az építés módján át az ideális működési feltételekig, miután az épület elkészült. Emellett a környezetbarát épületek tervezői újabbnál újabb technikákat dolgoznak ki az egészséges lakókörnyezet kialakítására.

Egy új építési projekt megkezdése előtt ki kell választani a megfelelő tervező és kivitelező céget, amely tapasztalattal rendelkezik a környezetbarát megoldások kivitelezésében. Ez biztosítja, hogy valóban környezetbarát projektet valósítsanak meg, és ennek megfelelő építőanyagokat, például alacsony VOC-tartalmú (illékony szerves vegyület) festéket, újrahasznosítható elemeket és fenntartható építőanyagokat használnak fel.

A környezetbarát tervek és építési megoldások előnyei

Az emberek többek között ma már olyan fenntartható anyagok közül választhatnak, mint a bambusz, kender, újrafelhasznált anyagok, előregyártott házelemek, stb, amelyek felhasználásával néhány nap alatt környezetbarát házak építhetők. Érdemes megfontolni a környezetbarát kialakítást, akármilyen méretű vagy rendeltetésű épületet is építenek meg. A környezetbarát megoldásoknak számos előnye van – a jobb levegőminőségtől és a kevesebb vízhasználattól kezdve a pénzmegtakarításon át a környezetterhelés csökkentéséig.

Energiamegtakarítás

A környezetre gyakorolt hatás minimalizálása az épületben felhasznált energia csökkentésével kezdődik, és azzal, hogy megújuló energiaforrásokat használjon. Ahol csak lehet ki kell használni a napelemek, vízenergia és a szélenergia előnyeit, és az épületeket ezeknek a szempontoknak megfelelően kell tervezni.

Javuló beltéri levegőminőség

A beltéri levegő minősége egyesek számára nagy problémát jelenthet. Ez különösen igaz az irodák, iskolák, kórházak és a nagyobb épületekben. A levegőminőség javítása érdekében olyan festékeket és ragasztókat kell használni, amelyek a lehető legkevesebb VOC-t tartalmaznak. Ezenkívül kiváló minőségű szellőztető rendszereket és szűrőket kell használni a HVAC-rendszerekben (fűtés, szellőztetés és légkondicionálás), hogy hatékonyan tudja megtisztítani a levegőt, mielőtt az épületben tartózkodók légterébe kerülne.

Víztakarékosság

Az esőkert az egyik legjobb módja annak, hogy könnyen takarékoskodjunk a vízzel. Az esőkerteket őshonos növényekkel lehet beültetni, és a mentális egészségre is jótékony hatással van. Ahelyett, hogy az összes szürkevizet a lefolyóba küldenék, össze kell gyűjteni egy tartályban, majd utána például a WC lehúzására lehet használni. Ezzel nem csak a víztakarékosságot lehet elősegteni, hanem értékes erőforrásokat is meg lehet takarítani.

Kevesebb hulladék és újrafelhasználás

A nem mérgező termékek és anyagok használatával minimalizálhatják az építési hulladékot. Az újrahasznosított építőanyagok használata azért olyan fontos, mert így kevesebb hulladék kerül a hulladéklerakókba és így a vízkörforgásba is, emellett gondoskodni kell a zöld területek fenntartásáról. Az is fontos, hogy mindent újrahasznosítsanak amit lehetséges, még akkor is, ha ez többletmunkát igényel.

Az építési hulladék, az energia és vízfelhasználás csökkentése, valamint a fenntartható anyagok használata segíthet abban, hogy az új épületek építése a természetnek megtérüljön.

cikkek amelyek érdekelhetik