Bár az elektronikus és digitális eszközeink minden egyes innovációs ciklusban egyre okosabbak, az építőiparban dolgozók által viselt egyéni védőeszközök nem sokat változtak az elmúlt fél évszázadban. A viselhető eszközök fejlődésével és növekedésével ez hamarosan megváltozhat.
Kapcsolódó cikkek
- Modern viselhető eszközök az építőiparban
- A virtuális valóság (VR) jelentősége az építőiparban
- A vizualizáció növekvő jelentősége az építésben
Az ABI Research (ami egy neves kutatóintézet) jelentése szerint a viselhető eszközök piaca – beleértve a fogyasztói és a vállalati eszközöket is – a 2016-os 202 millióról 2023-re várhatóan 531 millióra nő. A jelentés becslései szerint a építőiparban használt eszközök a mai viselhető eszközöknek ugyan csak 17 százalékát teszik ki, de a 2022-es várható 501 millió viselhető eszköznek már több mint egyharmadát fogja kitenni, amit építőipari felhasználás céljából fognak viselni.
Ez az előrejelzés egyértelműnek tűnik, ha figyelembe vesszük a viselhető eszközök összes előnyét az építőipari szegmensben. A Rackspace (ami egy számítási felhőszolgáltató cég), szerint a viselhető technológia az építőiparban 8,5 százalékkal növelheti a termelékenységet és 3,5 százalékkal a munkahelyi elégedettséget. Az OSHA (Occupational Safety and Health Administration-Munkahelyi Biztonsági és Egészségügyi Hivatal) pedig úgy véli, hogy ezek az eszközök hozzájárulhatnak a biztosítási díjak csökkentéséhez és a munkavállalók egészségének és biztonságának javításához is.
Egy olyan iparágban, ahol gyakran nem tudunk közvetlenül beszélni egymással, akár azért, mert túl hangos a környezet, akár a nagy távolságok miatt a munkaterületen, a viselhető eszközök az ígéretes biztonsági előnyök mellett javíthatják a kommunikációt is.
Most nézzük meg a legérdekesebb viselhető eszközök közül, amelyeket az építőipar számára készítettek, amelyek akár öt év múlva, akár 50 év múlva, de az biztos, hogy a jövőben egyre gyakrabban lesznek láthatóak egy építkezésen itt Magyarországon is.
Intelligens szemüvegek
Az XOEye Technologies kifejlesztett egy biztonsági tanúsítvánnyal rendelkező intelligens szemüveget, amely segíthet csökkenteni munkavégzéskor a döntéshozatalhoz szükséges időt, világosan kommunikálni a terepen zajló eseményeket és betanítani új műveletekre az alkalmazottakat.

A szemüveg kamerával és mikrofonnal van felszerelve, amely fényképek, videók és hangfelvételek rögzítésére, valamint hang és videohívások lebonyolítására alkalmas. Ennek a rendszernek a legfőbb előnye, hogy akár felhívhatja az építési irodát, akár a világ bármely pontján, és továbbíthatja a terepen tapasztaltakat, mind a gyorsabb döntés érdekében, mind a szakértő mérnökökkel való kommunikáció érdekében, akik esetleg nem tudnak személyesen ellátogatni a munkaterületre.
Ehelyett a mérnökök teljes nézetes perspektívát kapnak a helyzetről, és a helyszínen végigvezethetik a szemüveg viselőjét a megoldáson.
A rendszer arra is használható, hogy telekonferenciát tartson és rögzítse a biztonsági ellenőrzéseket, dokumentálja a munkaterületet, és videókat küldjön a berendezések teljesítményéről a karbantartóknak. A rendszer videók rögzítésére is használható, amelyeket aztán képzési célokra lehet felhasználni.
A Google Glass-hoz hasonló okosszemüvegekkel ellentétben az XOEye okosszemüvegei biztonsági tanúsítvánnyal rendelkeznek, hogy a kommunikáció lehetővé tétele mellett védjék a szemet.
Viselhető érzékelők
A Spot-Rr egy viselhető érzékelő a Triaxtól, amely azt ígéri, hogy a dolgozóknak „mindig van egy partnerük a munkában”. A körülbelül gyufásskatulya méretű érzékelőt a nadrágövön kell viselni. Abban az esetben, ha egy munkás megcsúszik, megbotlik vagy elesik a munkaterületen, az érzékelő figyelmezteti a biztonsági felügyelőt az eseményről. Ezután megadja a munkás általános tartózkodási helyét, hogy a felügyelő segítséget küldhessen.
Az érzékelő egy gombbal is fel van szerelve, amelyet 2 másodpercig lenyomva tartva hangjelzéssel jelzi, hogy a biztonsági felügyelőnek riasztást küldött. Ez azt jelenti, hogy ha a viselője biztonsági problémát észlel, nem kell elhagynia a munkaterületét, hogy segítséget keressen. Ha az érzékelő folyamatosan csipog, az összes dolgozónak azonnal el kell hagynia a munkaterületet.

Az érzékelők egy zárt, biztonságos, csak egy adott munkahelyet összekötő hálózaton keresztül csatlakoznak, és nincs lehetőség a külső helyszíni felügyeletre.
A Spot-r érzékelők segítségével a munkások bejelentkezhetnek, amikor megérkeznek, és automatikusan lekapcsolódnak, amikor a munkás elhagyja a munkaterület hálózatát, így a felügyelők élőben láthatják a létszámot, rögzíthetik a munkaórákat, és általános ismereteket szerezhetnek a munkások helyzetéről, miközben a munkaterületen tartózkodnak. Amikor a munkás már nem tartózkodik a munkahelyen, a vízálló, és 1 éves akkumulátor-üzemidővel rendelkező érzékelő alvó üzemmódba kapcsol.
Biztonsági mellénybe szerelt érzékelők
A biztonsági mellény legmodernebb része már nem feltétlenül a fényvisszaverő szalag. Most már olyan érzékelőket helyeznek el a biztonsági mellényekben, amelyek segítenek a munkavállalóknak biztonságosabbá tenni a munkaterületet.

Amikor a viselője veszélyes zónába lép a munkaterületen, legyen az egy tiltott terület vagy egy mozgó gép közelében, amit szintén érzékelők jeleznek, a mellény világítani kezd és riasztást ad. A mellény értesíti a berendezés kezelőjét a viselő jelenlétéről, és utasítja a kezelőt, hogy figyeljen a közelben tartózkodó személyre vagy kapcsolja ki a gépet.
Az érzékelő értesíti a viselője felügyelőjét is. Ha a viselő folyamatosan veszélybe sodorja magát, a felügyelő még az incidens bekövetkezése előtt felhívhatja a figyelmet a tevékenység veszélyeire. Az érzékelők a munkavállalók biometrikus adatait is mérhetik, beleértve a szívritmust és a stresszt.
Intelligens védősisak
A Los Angeles-i DAQRI intelligens sisakja a kiterjesztett valóságot hozza el az építőipari munka világába. A kamerával és optikai kijelzővel felszerelt sisak lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy a kijelzőn a valós környezet fölé helyezett utasításokat és adatvizualizációkat látasson.
Amellett, hogy fényképeket, videókat és hangot rögzít, valamint élő videohívásokat kínál, a sisak képes a felhasználó tevékenységének megfelelően irányított munkautasításokat is kiadni. A felhasználók az építőipari gépek létfontosságú statisztikáit is láthatják majd, például egy generátor forgási sebességét és hatékonyságát, a gép hőmérsékletét, vagy azt, hogy a karbantartó mikor ellenőrizte utoljára a berendezést.

A készüléket hőkamerával is fel van szerelve, így a felhasználók munka közben megjeleníthetik, passzívan rögzíthetik és elemezhetik a környezetük hőmérsékletét, például a gépek forró pontjaitól a lerakott aszfalt hőmérsékletéig, miközben dolgoznak.
Az intelligens sisak, már megvásárolható, de intelligens szemüveget is kínál a cég, amely kisebb és könnyebb formában kínálja a sisakkal azonos képességeket, valamint mozgáskövető érzékelőt és Smart HUD-ot (okos, információ-megjelenítő készüléket) az építőipari járművek szélvédőjén megjelenő adatok megjelenítésére.
A DAQRI saját fejlesztésű szoftverét, a DAQRI 4D Studio Suite-ot is piacra dobta, hogy az ügyfelek kódolási tapasztalat nélkül is elkészíthessék saját munkautasításaikat és adatmegjelenítéseiket, 3D modelleket, videókat, hangot és fényképeket is beépítve.
Bár a DAQRI termékei hasonlítanak a mainstream megoldásokhoz, például a Microsoft Hololenshez, kifejezetten az ipari és építőipari munkák igényeihez készültek.
Intelligens ingek
A Hexoskin intelligens ingek figyelik a pulzusszámot és a pulzusszám-variabilitást, ami a stressz és a fáradtság becslésére használható, valamint a légzésszámot, a lépésszámot és a tevékenység intenzitását.
A töltöttséget 14 órán át tudják biztosítani, és 600 órányi adat rögzítésére képesek. Az adatok leolvasásához és elemzéséhez okostelefonhoz vagy táblagéphez csatlakoztathatók. A Hexoskin pólók emellett mosógépben moshatók, könnyűek és UV-védelmet is nyújtanak.
Intelligens kinetikus munkabakancs
Az összes akkumulátorral működő hordható eszközzel kapcsolatban felmerülhet a kérdés, hogy pontosan honnan származik az energia ami működteti ezeket az eszközöket. A SolePower Work Boots célja, hogy a test saját mozgási energiáját használja fel a készülék és más intelligens eszközök működtetéséhez, lépésről lépésre, a lépésenergiát felhasználva.

A munkabakancsok képesek a néhány lépésből származó energiával ellátni helymeghatározó eszközüket, amely a dolgozók tartózkodásának és munkaidejének nyomon követésére és annak azonosítására használható, hogy miként lehetne egy munkahelyet jobban megszervezni, de világítás, érzékelők, GPS-eszközök és más viselhető eszközök táplálására is használható az energia-előállító bakancs.
A munkabakancsok a hőmérséklet és a mozgás, az esések és a fáradtság érzékelésére is használhatók, és minden lépésnél megvilágítják az előttük lévő területet, ami az éjszakai munkaterületeken a biztonságot növeli. Az amerikai hadsereg jelenleg teszteli a technológiát annak érdekében, hogy csökkentse a katonáknak cipelt tartalék elemek mennyiségét, amely gyakran eléri a 20 kilogrammot személyenként egy egynapos küldetés során.
A SolePower munkabakancsok már két óra gyaloglással is képesek egy órányi beszélgetési időt biztosítani egy okostelefonon, ez körülbelül 10-szer nagyobb teljesítmény, mint egy hasonló, hordható kinetikus töltő.
Intelligens karra csatolható eszköz
Az intelligens karszalag a hiányzó láncszem a test és az agy között, amikor a fejre szerelt kijelzőkről és az intelligens szemüvegekről van szó.
Az eszköz az alkaron viselhető, és lehetővé teszi hogy különböző gesztusokkal irányítsa a technológiát. A felhasználó ha például mind az öt ujját kinyújtja, akkor fényképet készít az olyan okosszemüvegeken keresztül, mint az XOEye, vagy ha előre-hátra mozgathatja a kezét, akkor előre vagy hátra mozoghat egy oktatóvideóban, amelyet mondjuk egy oktatási célra használnak fel az építkezés során.
Vezeték nélküli testtartás-érzékelő tapadóelektródák
Bár ez nem olyasmi, amit a építőcsapat napi szinten viselne a munkahelyén, a londoni DorsaVi cég ViSafe vezeték nélküli tapadóelektródáit is érdemes megemlíteni. Az eszközök elemzik a mozgást, hogy részletes mozgásprofilokat készítsenek, amelyek mérik a kihívást jelentő testhelyzetekben eltöltött idő arányát, a mozgás ismétlődését, a tartós mozgást és az izomaktivitást.
Ezeket az adatokat, amelyeket a személy testéről akár 24 órán keresztül rögzíteni és egy mobil eszközre továbbítani lehet, a DorsaVi mozgást elemző algoritmusa értékeli ki, hogy meghatározza a különböző munkakörökre vonatkozó sérüléskockázati pontszámokat.
Exoskeletonok
Az elmúlt 10 évben az Ekso Bionics robotikus exoskeletonokat fejlesztett, hogy „felszabadítsa az emberi erő, állóképesség és mobilitási potenciált”, de 2016-ban a vállalat megkapta az első FDA engedélyt az exoskeleton használatára stroke és gerincvelő sérülések esetén. Az orvosi potenciál mellett az Ekso Bionics exoskeletonjai az építőipari piacokra is nagy hatással lehetnek.

A vállalat például összehasonlította két munkás termelékenységét és fáradtsági szintjét, miközben ugyanazt a munkát végezték – az egyik „félen” csak egy ember és a légkalapács együttese van, a másik felállás pedig egy ember, a légkalapács és pluszban egy extra robotkar. A robotkarral dolgozó munkás – nem meglepő módon – 25 százalékkal gyorsabban és lényegesen kisebb fáradtsággal végezte el a feladatot.
A Lockhead Martin is dolgozik exoszkeleton-technológiákon, többek között a Fortis exoszkeletonon, amely lehetővé teszi viselőjének, hogy nehéz szerszámokat használjon anélkül, hogy a teher 100 százalékát viselnie kellene.
cikkek amelyek érdekelhetik
Fenntartható építészet
Az EU irányelvei a bioépítőanyagok használatára: Mit kell tudni ?
Fenntartható építészet
Hogyan változtatja meg a fenntarthatóság az építőipari szabályozást ?
.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Építőipari adatok biztonsága: Mit kell tudni a GDPR-ról és más szabályozásokról ?
Az építőipar digitális átalakulása új lehetőségeket kínál, ugyanakkor a kezelt adatok mennyisége és jelentősége is folyamatosan.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Magyarország lakáspiacának kihívásai és lehetőségei 2025-ben
A magyar lakáspiac 2025-ben egy rendkívül összetett és dinamikus terület, ahol a gazdasági, társadalmi és szabályozási.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Belsőépítészet
Kreatív lakásfelújítási ötletek
Modern Építési Technológiák
Modern megoldások: GPS nyomonkövetés és digitális logisztikai rendszerek az építőiparban
Az építőipar globális szinten küzd a hatékonyság és a költségcsökkentés kihívásaival, miközben a fenntarthatósági elvárások.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Anyaghiány az építőiparban? Így készüljön fel recesszió ellen!
Lakásgenerál
EU-s források építkezéshez: Hogyan pályázhat Ön is ?
Az Európai Unió évről évre milliárdokat fordít az építőipari projektek támogatására, különösen azokra, amelyek a.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Tévedések a lakásvásárlásról – Ne dőljön be ezeknek 2025-ben !
Belsőépítészet
5 Ok, amiért érdemes felfogadni belsőépítész szakembert
Modern Építési Technológiák
Hogyan spórolhat időt és pénzt az építőiparban az adatalapú döntéshozatal révén ?
Az építőipar a globális gazdaság egyik alapvető ágazata, amely folyamatosan szembesül a hatékonyság növelésének, a.....>>>.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Ezeket a hibákat kerülje el építkezés közben !
Modern Építési Technológiák
Építőipari logisztika 4.0: Jön a digitális forradalom ?
Az építőipar nem éppen a technológiai újítások éllovasa, ám a logisztika digitalizációja új korszakot nyit......>>>.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Új EU-s szabályozás az építőipari adatkezelésről – Mit kell tudnia ?