Az építőipari cégek és vállalatok rendkívül széttagoltak és sajnos lassan változnak, változtatnak. A fenntarthatóság növekedéséhez az építőipari szereplőknek újfajta tervezési, építési, és üzemeltetési módjainak a megváltoztatására van szükség hogy a fentarthatósággal kapcsolatos tennivalók felgyorsuljanak.

Kapcsolódó cikkek
- Zöld építés zöld építőanyagokkal
- Egyszerű fenntarthatósági lépések amit mi is megtehetünk
- A fenntartható építészet módjai
A világnak mihamarabbi összefogásra van szüksége a légkörben lévő szén-dioxid mennyiségének csökkentése érdekében, és ehhez minden iparágnak és ágazatnak hozzá kell járulnia.
Ez alól az építőipar sem lehet kivétel. Valójában a dekarbonizációnak a környezet teljes egészére, amely az összes lakó és kereskedelmi épület és infrastruktúra teljes életciklusára (tervezés, anyaggyártás, építés, használat és bontás) kell hogy vonatkozzon, ami közvetlenül vagy közvetve felelős a globális CO2 (szén-dioxid) kibocsátás mintegy 40 százalékáért, és az üvegházhatású gázok teljes kibocsátásának 25 százalékáért.
Ennek eredményeként az építőipar a legnagyobb CO2 kibocsátású iparágak közé tartozik, mivel többet bocsát ki, mint a villamosenergia-termelés, a hajózás és a légi közlekedés együttvéve.
Elemzések azt mutatják, hogy egy tipikusnak mondható kereskedelmi célra épített épület életciklusa során a CO2 kibocsátásának a 76%-a az üzemeltetésből származik, a fennmaradó 24%-a pedig az építéséhez felhasznált nyersanyagok feldolgozásából és az építéskor keletkezik.
Mivel a 2050-re előre jelzett épületállomány 80 százaléka már ma is létezik (tehát már megépült), érthető, hogy az épített környezetnek nem csak a kibocsátásokat, hanem (ami még fontosabb) a meglévő épületállományból származó működési kibocsátásokat is CO2-mentessé kell (kéne) tennie.
Az éghajlatváltozás vagy üvegházhatás fizikai következményei ma már jól láthatóak, a tengerszint emelkedése (ami szerencsére Magyarországot közvetlenül nem érinti, de közvetetten igen) és más természeti katasztrófák formájában. Emellett az építőipar minden dimenziójából, a szabályozási követelményekből, a munkavállalók igényeiből és az ügyfelek által elvárt fenntarthatósággal kapcsolatos teendők miatt is jelentős nyomás nehezedik rájuk.
E kérdések kezelése érdekében az építőipar vezetői az átláthatóság és a tudatosság javításán, a fenntarthatóságot szem előtt tartó, és azt leellenőrizhető értéklánc mentén kialakuló partnerségek kialakításán, valamint következetes és megbízható mérőszámok előteremtésén kell dolgozniuk.

Ahhoz, hogy 2050-re a nettó nulla CO2-kibocsátási célok teljesüljenek, a különböző iparágaknak az elmúlt évekhez képest jelentősen fel kell gyorsítani a CO2-mentesítés ütemét. Számos lehetséges CO2-mentesítési megoldás létezik az anyagok, a tervezés és a technológia területén, amelyek együttesen hozzájárulhatnak az összkibocsátás jelentős részének mérsékléséhez.
Ezen megoldások közül néhány, például a fűtési rendszerek megújuló energiaforrásokra való áttérése jelentős kibocsátáscsökkentési potenciállal rendelkezik, míg mások, például a hulladékcsökkentés és a újrafelhasználhatóság hatékonyságának a javítása a CO2-kibocsátást jelentősen csökkentené.
Épületek üzemeltetéséből adódó CO2-kibocsátások csökkentése
Mivel az épületek kibocsátásának jelentős része a meglévő épületállomány üzemeltetéséből származik, e kibocsátások csökkentése kulcsfontosságú prioritás. Az üzemeltetési CO2-kibocsátások elsődleges forrása a fűtés és a hűtés. A közvetett CO2-kibocsátás (a villamos energia és a kereskedelmi célú hőtermelésből származó kibocsátás) a globális épített környezet kibocsátásának 50 százalékát teszi ki.
A meglévő épületek üzemeltetéséből származó kibocsátások csökkentéséhez két fontos tényezőt kell figyelembe venni: a fűtéshez használt energiaforrást és az épület energiahatékonyságát. E két tényező kibocsátás-csökkentésének a megoldása az energetikai korszerűsítés és a szigetelés javítása.
Ez magában foglalja az olyan új technológiák kihasználását, mint a kapcsolt hő, és villamosenergia-termelés megújuló energiaforrásból (nap és szélenergia), az infravörös fűtőpanelek, hőszivattyúk és a hidrogénkazánok szélesebb körben való használata.
Az Európai Unióban például az energetikai korszerűsítések a CO2-kibocsátást akár 30 százalékát is mérsékelhetik. A másik kulcsfontosságú lehetőségek kihasználása a tervezéssel és a szigeteléssel kapcsolatos megoldások fejlesztése, amelyek az energiateljesítmény javításával a CO2-kibocsátásokat további 30 százalékát mérsékelhetik. Ez csökkentené a fűtési, szellőzési és légkondicionálási (HVAC) rendszerekre fordított energia mennyiségét is.
Megtestesült CO2-csökkentés
A nettó nulla kibocsátásra való áttérés érdekében az alacsony CO2-intenzitású építőanyagok beépítését is maximalizálni lehetne az építési folyamat során a megtestesült (a megtestesült CO2-kibocsátás az a szénkibocsátás, ami az épületek létesítéséhez összesen szükséges) kibocsátások kezelése érdekében.
A cementgyártás felelős az összes ipari CO2-kibocsátás körülbelül egynegyedéért, és a legtöbb CO2-kibocsátást az építőiparban előforduló kibocsátás-mennyiségek terén. A cement CO2-kibocsátásának csökkentése ezért kulcsfontosságú a “tiszta gyártás” előmozdításának szempontjából.

Például a cementben használt klinker helyettesítő anyagokkal, például őrölt, granulált kohósalakkal, szilikafüsttel vagy természetes pozzolán-anyagokkal, és töltőanyagokkal, például mészkővel való helyettesítése a cement szén-dioxid-kibocsátás akár 90%-át is csökkentheti.
Egy másik alternatíva a CO2-semleges beton nagyobb arányban való használata, amely ásványosított vagy pirolizált anyagokat használ fel a készítéskor, hogy lehetővé tegye a szén hosszú távú tárolását. A mai módszerekkel a cementgyártás során keletkező CO2 legfeljebb 5 százalékát lehetne megkötni, de az újabb technológiák akár 25-30 százalékát is képesek lennének.
Összességében, ha csak a cementgyártásból használnák a legújabb gyártási eljárásokat, akkor az épített környezet összes CO2-kibocsátását akár 15 százalékkal is csökkenthetnék.
A CO2-kibocsátások csökkentésének fontos kiegészítője a zárt körforgású gazdaság kialakítása a hulladéklerakókba kerülő hulladék minimalizálásával. Az újrafelhasználhatóság terén is javítani lehet a jelenlegi helyzeten, kezdve a szükséges építőanyagok pontos becslésével olyan eszközökkel, mint az épületinformációs modellezés (BIM, épületinformációs modellezés), a bontási hulladék újrahasznosításának biztosítása, vagy moduláris építés esetén az életciklus végén lévő potenciális épületelemek vagy termékek felhasználásával.
Keressen valamilyen témában
Cikkek amelyek érdekelhetik.....
Lakásgenerál
Az építőipar irányító keze: A hatékony projektmenedzser alapvető tulajdonságai
Belsőépítészet
Maximalizálja a teret: Gyakorlati tárolási megoldások a helytudatos otthonok számára
Fenntartható építészet
Megújuló energia Európában: kilátások 2023-ban
Modern Építési Technológiák
Mesterséges intelligencia és az építőanyagok beszerzése közötti kapcsolat
Modern Építési Technológiák
Mi az a ikerfal technológia ?
Modern Építési Technológiák
A mesterséges intelligencia jövőbeni felhasználási módjai az építészetben
A mesterséges intelligencia (AI) gyorsan elterjedt technológiává válik a különböző iparágakban, és ez alól az.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Penészálló gipszkarton előnyei és hátrányai
A penész és a penészgombák növekedése az egészségügyi aggályok miatt kiemelt kérdéssé vált. A penészgomba.....Olvassa el az egész cikket
Belsőépítészet
Az időtlen design művészete
A belsőépítészet folyamatosan változó világában kihívást jelenthet azon elemek azonosítása, amelyek kiállják az idő próbáját......Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
A kerti medence festése, anyagok és tanácsok
A funkcionalitás és az esztétikai csábítás kereszteződésében a kerti medence gyakran a képzeletünk színvilágába burkolózik......Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
A blokklánc hogyan készíti elő az utat az építőipar számára ?
Ahogy az innovatív megoldások keresése egyre intenzívebbé válik, a blokklánc technológia potenciális megoldásként jelenik meg,.....Olvassa el az egész cikket
Belsőépítészet
Fekete rozsdamentes készülékek a konyhában, előnyök és hátrányok
A fekete rozsdamentes acélból készült készülékek néhány évvel ezelőtt a trendgörbe csúcsára értek, de ez.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Természetes alapú festékeltávolító szerek minden felületre
A festék eltávolítása bármilyen felületről ritkán könnyű feladat. Minden felület másképp veszi fel a festéket,.....Olvassa el az egész cikket
Belsőépítészet
Konyhai fénytechnika
A konyhában nem csak sütni és főzni szoktunk, hanem esetleg ebédelni, számolgatni a közüzemi számlákat,.....Olvassa el az egész cikket
Lakásgenerál
Fatüzelésű kandalló karbantartási tippek
A hideg őszi és téli hónapokban nincs is jobb egy igazi fatüzelésű kandallónál. A kandalló.....Olvassa el az egész cikket
Modern Építési Technológiák
Az okos (intelligens) otthonok fejlődése és felemelkedése
Az utóbbi évek egyik izgalmas és figyelemre méltó fejleménye az intelligens otthonok technológiáinak gyors növekedése.....Olvassa el az egész cikket